پزشکی در ایتالیا

۳ گام تا ثبت نام قطعی در دانشگاه های پزشکی دولتی در ایتالیا

معمولا نتایج اولیه آزمون IMAT در ماه سپتامبر مشخص می شود. چند هفته بعد فهرست رتبه بندی ملی (سراسری) منتشر خواهد شد. رتبه بندی تمام کاندیداها، "در حالت مقایسه" توسط دایره امتحانات تعیین می شود. معمولا افرادی که در بالای لیست قرار دارند، یک ایمیل دریافت خواهند کرد...

تحصیلات بین المللی پزشکی از نوع اروپایی: تحصیل پزشکی در ایتالیا

چنانچه شما نیز بعد از دریافت مزایا و محاسن تحصیل پزشکی در ایتالیا از علاقمندان پر اشتیاق آن شده اید و سعی در به چنگ آوردن صندلی مخصوص خود در دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا را دارید. تجسم تصویر بزرگ از کل پروسه ی پیش رو، می تواند سودمند باشد و در طراحی برنامه ریزی زمانی و تحصیلی به یاری دانشجویان برسد. در این مقاله از مجله اپلای، رسیدن به دانشگاه پزشکی در سطح اروپا به ۳ سه مرحله کلی تفکیک و به طور اختصار تشریح شده است. امید است که با مطالعه آن خط مشی شما در این مسیر رقابتی تا حدودی مشخص شود. ان شاءالله.

** تاریخ های مشخص شده با (**) تخمین ها بر اساس سال های گذشته است. مشترک شدن در خبرنامه ما برای به روز رسانی های حساس به زمان می تواند یک گزینه ی خوب باشد.

۱- پیش ثبت نام پزشکی: آوریل – ژوئیه ۲۰۱۹

مرحله پیش ثبت نام پزشکی در ایتالیایی “preiscrizione” عمدتا جهت دریافت سند تایید کننده واجد شرایط بودن به ایتالیایی (Dichiarazione di Valore) که دیپلم فارغ التحصیلی شما کافی و سازگار برای تحصیل در یک مدرسه پزشکی در ایتالیا است، می باشد. این مرحله عمدتا از متقاضیان غیر اتحادیه اروپامی باشد. علاقمندان تحصیلات بین المللی پزشکی در ایتالیا توجه داشته باشید، که این مرحله بعنوان ثبت نام امتحان IMAT نیست! (اطلاعات بیشتر در مورد تقویم آموزشی دانشگاه های پزشکی ایتالیا و سررسید ثبت نام آزمون آی.مت IMAT در وبسایت اپلای پدیا مهیا می باشد.) چنانچه ضمن بررسی موشکافانه دانشگاه های پزشکی انگلیسی زبان در ایتالیا، دانشگاه تورین و رم ساپینزا را بعنوان دانشگاه مقصد خود انتخاب کرده اید، لازم است بدانید که پیش ثبتنام پزشکی در این دو دانشگاه پزشکی الزامی است. پیش ثبت نام دانشگاه های پزشکی تورین و رم ساپینزا در نزدیکترین کنسولگری یا سفارت ایتالیا قابل انجام شدن است.

اگر دارای تابعیت دوگانه هستید، پاسپورت اروپایی یا ایتالیایی برای این درخواست غلبه می کند. برای پیش ثبتنام پزشکی تورین و رم چه کاری باید انجام دهید؟ دانلود و تکمیل فرم A و ترجمه مدارک آکادمیک درخواستی و ارسال آن به کنسولگری یا سفارت ایتالیا در نزدیکی محل سکونت خود. هنگام انجام پیش ثبت نام، متقاضیان می توانند از سفارت سؤال کرده که چه اسناد و مدارکی جهت درخواست ویزای دانشجویی البته بعد از موفقیت در آزمون IMAT تهیه و ترجمه کنید.

در روند انتخاب دانشگاه پزشکی متناسب در ایتالیا مطمئن نیستید که دانشگاه پزشکی رم و تورین را انتخاب می کنید؟ مادامیکه تحصیل در دانشگاه های پزشکی ایتالیا به زبان انگلیسی بر اساس امتیاز آزمون آی.مت هر متقاضی مشخص می شود؛ شما می توانید از شبیه ساز آزمون آی.مت استفاده کنید و بر اساس قابلیت خود در آزمون IMAT  به پیش ذهنیتی مناسب دست یابید.

۲-  ثبت نام آنلاین در آزمون پذیرش پزشکی ایتالیا IMAT حوالی سپتامبر

آزمون آی.مت (IMAT) آزمونی است که در چند کشور جهان برگزار می شود. این آزمون تکلیف علاقمندان به ادامه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های انگلیسی زبان ایتالیا را مشخص می کند. امتیاز بالا در آزمون آی.مت (IMAT) معادل است با کسب برترین صندلی های پزشکی در سطح اروپا. اغلب و بطور مرسوم ماه آگست هر سال انتشار اطلاعات به روز در مورد آزمون IMAT (شامل هر گونه تغییر در مکان های تست در سراسر جهان، زمان شروع آزمون، و غیره) صورت می پذیرد. مکان های برگزاری آزمون IMAT در سال ۲۰۱۸ را اینجا مطالعه کنید.

جولای هرسال ثبت نام آنلاین در آزمون IMAT امکانپذیر می باشد. مدت زمان مجاز به ثبتنام آزمون آی.مت محدود است و در تمام سال باز نیست. اگر کنجکاو هستید، می توانید اطلاعات مفید و روش ثبت نام آنلاین را در وب سایت www.universitaly.it مطالعه کنید.

بر اساس تجارب گذشته دیده شده که برای شرکت در امتحان IMAT در ایتالیا، ویزای کوتاه مدت به اکثر دانشجویان درخواست دهنده غیر اتحادیه اروپایی داده می شود. توجه داشته باشید که این ویزای دانشجویی نیست.

مطالعه بیشتر: مقایسه هزینه های تحصیل در دانشگاه های پزشکی ایتالیا

مطالعه بیشتر: کار دانشجویی برای دانشجویان پزشکی ایتالیا

مطالعه بیشتر: تحصیلات بین المللی پزشکی منحصر بفرد در دانشگاه علوم پزشکی پاویا

پزشکی ایتالیا، پذیرش پزشکی، پزشکی در اروپا

۳-  ثبت نام در دانشگاه پذیرفته شده

معمولا نتایج اولیه آزمون IMAT در ماه سپتامبر مشخص می شود. (این زمانی است که شما از امتیاز خود در آزمون مطلع می شوید، اما هنوز رتبه شما در حالت مقایسه با دیگر متقاضیان ارائه نمی شود.) در این مرحله اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک لازم برای درخواست ویزای دانشجویی (فقط برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا) را آماده کرده اید. برای کسب جزئیات بیشتر در صدور ویزا، با سفارت ایتالیا در ارتباط باشید.

چند هفته بعد فهرست رتبه بندی ملی (سراسری) منتشر خواهد شد. رتبه بندی تمام کاندیداها، “در حالت مقایسه” توسط دایره امتحانات تعیین می شود. معمولا افرادی که در بالای لیست قرار دارند، یک ایمیل دریافت خواهند کرد و ثبت نام خود در دانشگاه  پزشکی پذیرفته شده را تحت عنوان یک دانشجوی پزشکی پیش می برند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، شما باید ظرف ۲-۳ روز به همراه مدارک درخواستی به دانشگاه خود برسید و به صورت فیزیکی در دانشگاه ثبت نام کنید. و البته اولین هزینه ها (در صورت وجود) را بپردازید. دانشجویانی که از خارج از کشور ایتالیا می آیند می توانند اسناد و مدارک خود را از قبل بصورت آنلاین ارسال کنند. به هر حال بسندگی هر دانشجو توسط دبیر علمی دانشکده پزشکی در تمام مراحل ثبت نام بررسی می شود، تا سزاوارترین ها در اولویت باشند. لازم است اسناد و مدارک درخواستی دانشگاه را بادقت آماده و ارسال نمائید، عدم تایید اسناد و مدارک درخواستی در زمان مشخصه منجر به از دست دادن صندلی شما می شود، و به کاندید بعدی در لیست داده می شود.

در نهایت، بسته به دانشگاه، ترم اول معمولا در اواخر اکتبر شروع می شود.

پزشکی ایتالیا، پذیرش پزشکی، پزشکی در اروپا

آمادگی برای آزمون IMAT

راز موفقیت در آزمون IMAT این است که خودتان را به اندازه کافی آماده کنید. گرچه آزمون به زبان انگلیسی برگزار می شود و برای پارسی زبانان، زبان دوم محسوب می شود، اما سطح دشواری آزمون آی.مت نسبت به کنکور ورودی رشته های پزشکی در ایران بسیار کم تر است. به هر حال برنامه ریزی مدون و تسلط بر مواد آزمون از عوامل برتری دانشجویان پزشکی بوده است. از نمونه سوالات گذشته آزمون آی.مت (IMAT) حتما مطالعه داشته باشید. به طور متوسط، نیاز به حداقل ۳ ماه مطالعه تمام وقت برای تسلط نسبی به مواد آزمون است. توصیه ما این است که هرچه زودتر مطالعه برای آزمون IMAT را شروع کنید.

پکیج آزمون آی.مت اپلای پدیا… بزودی

انتقاد، نظر و اشتراک گذاری فراموش نشه. 🙂

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن