اپلیکیشن اپلایتحصیلات تکمیلی

توصیه نامه آکادمیک برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی نمونه های نگارش توصیه نامه (بخش ۲)

با مرجع خود در مورد اهداف و انگیزه های آینده خود از ادامه تحصیل در خارج از کشور صحبت کنید و از وی بخواهید که توصیه نامه ای مثبت برای شما نگارش کند.

توصیه نامه چیست؟ ( مروری بر بخش اول)

نمونه توصیه نامه را در انتهای مطالب مشاهده نمایید.

توصیه نامه بخش اول را ابتدا از لینک پایین مطالعه نمایید سپس به این مطلب مراجعه نمایید. توصیه نامه آکادمیک برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی آنچه شما باید بدانید

در قسمت اول از تدارک توصیه نامه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی با اهم پارامترهای مهم آن آشنا شدید. پارامترهایی از قبیل: 

  • مرجع شما باید به خوبی شما را بشناسد. اجتناب از پرسیدن کسی که فقط یک کلاس با او گرفته اید یا تنها چند بار با وی صحبت کرده اید.
  • مرجع شما باید بتواند توصیه ای مثبت ارائه دهد. یک توصیه منفی یا میتواند در روند درخواست پذیرش تحصیلی علیه شما کار کند.
  • مرجع شما باید در زمینه برنامه انتخابی شما در خارج کشور معتبر باشد. مرجع شما بایست به توانایی های علمی شما برای رسیدن به آن برنامه تحصیلات تکمیلی انتخابی شما صحه بگذارد.

توصیه کننده ها (انواع مراجع) و مشاهده انواع نمونه توصیه نامه:

  1. مراجع علمی: از اهداف علمی – پژوهشی شما مطلع اند.
  2. مراجع حرفه ای: از اهداف و تجارب حرفه ای شما مطلع اند.
  3. مراجع شخصی: از توانمندی های شخصی و شخصیت شما مطلع اند.

هنگامی که نظر مساعد مراجع را گرفتم. و تمام اطلاعاتی را که مورد نیاز نگارش توصیه نامه بودند.، به ایشان رساندم به نظر می رسید، یک بار بزرگ از شانه هایم برداشته شد. با این حال، هنوز یک کار اساسی مانده بود و آن هم پیگیری بود. من اغلب برنامه هایی که در آنها اپلای کرده بودم را بررسی می کردم تا ببینم که آیا مراجع من توصیه نامه ای را آپلود کرده اند. اگر مهلت سر رسید در حال نزدیک شدن بود، و مراجع هنوز توصیه نامه ها را نفرستاده بودند.، من مرجع خود را با یک ایمیل یادآوری از تاریخ سر رسید مطلع می کردم. این یادآوری به آنها کمک می کرد تا در مسیر حرکت کنند. (همانطور که می دانید، سیستم نام نویسی و پذیرش تحصیلی دانشگاه های خارج کشور، به صورت اتوماتیک دانشجو را از پیشرفت پروسه اپلای مطلع می کند. مثلا اگر مرجعی نمونه توصیه نامه خود را به دانشگاه بفرستد. یک ایمیل اطلاع رسانی به دانشجو از طرف دانشگاه فرستاده می شود. و بالعکس؛ اگر تاریخ سر رسید نزدیک باشد و هنوز مراجع نامه های خود را نفرستاده باشند، یک ایمیل اطلاع رسانی از دانشگاه به دانشجو این اخبار مهم را گوشزد خواهد کرد. بنابراین نگران بی خبر ماندن از پیشبرد پروسه های اپلای خود نباشید.

با مراجع خود در تماس باشید

هر چند که شما درخواست (ها) خود را ارسال کرده اید و تمامی نامه های توصیه شما آپلود شده است. این مهم است که مراجع خود را در مورد سفر تحصیلی خود مطلع سازید، پس بگذارید آنها بدانند که با آن ها در تماس هستید. آنها برای شما توصیه نامه ای نوشتند. زیرا آنها به اهداف شما ایمان داشته اند. و معمولا در مورد نتایج مثبت پذیرش تحصیلی شما بسیار خوشحال و خرسند هستند. هر چند کیلومترها دور باشید، ارتباط خود را با آنها قطع نکنید،چرا که آنها مربیان و مشاوران ارزشمند شما در جهت نیل به اهدافتان هستند.

نحوۀ درخواست از مرجع جهت نگارش توصیه نامه:

ضمن عرض سلام و ادب خدمت استاد گرانقدر آقا/خانم …

بنده آقا/خانم … دانشجوی سابق شما در رشته … در سال …. افتخار این را داشتم که دروس …. و پروژه پاین دوره تحصیلات کارشناسی خود را تحت راهنمایی ها و مشاوره ارزشمند شما با نمرات … به پایان رساندم. ضمن نکو داشت ایام تحصیل و پژوهش در آن سال ها، و با توجه به ملاقات و مذاکرات پیشین پیرو نگارش توصیه نامه برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه … در رشته … و مقطع کارشناسی ارشد، تقاضا دارم که با نوشتن توصیه نامه بنده را شامل لطف و مرحمت خویش قرار دهید. باشد تا باعث سر افرازی موطن عزیز خود ایران باشیم.

بیانیه اهداف به همراه آخرین ویرایش رزومه حرفه ای به پیوست ایمیل ضمیمه شده است. 

پیشاپیش از عنایت و توجه شما به کوچکترین شاگرد خود، کمال تشکر را دارم. امضا: نام و نام خانوادگی

 توصیه نامه - اپلای پیدیا
پیش نویس درخواست از مرجع جهت نگارش تو صیه نامه حرفه ای

در ادامه توجه شما را به فرمت کلی پیش نویس توصیه نامه جلب میکنم:

فرمت کلی پیش نویس توصیه نامه

ساموئل کوهن به مدت ۳ سال در دبیرستان جرج میسون دبیر درس تاریخ آمریکا است. سام برای ادامه تحصیل خود در مقطع تحصیلی عالی تصمیم می گیرد که از آقای هرالد براون، رئیس دبیرستان جورج میسون تقاضای نگارش تو صیه نامه حرفه ای بکند. آقای هرالد با خرسندی هر چه تمام، با درخواست سام موافقت می کند و توصیه نامه ای را برای وی به رشته تحریر در می آورد که توجه شما را به مطالعه آن جلب میکنم. 

نمونه توصیه نامه
نمونه توصیه نامه حرفه ای از کارفرما یا همکار – اپلای پیدیا
نمونه های تکمیلی از نامه های توصیه موثر در دانشگاه های معتبر جهان از طریق همین صفحه به روز رسانی می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خبر نامه ما عضو شوید. ضمن سپاس ویژه از نگاه ها و توجه شما. در صورت علاقه مندی؛ قسمت نخست و تکمیلی مقاله “توصیه نامه آکادمیک برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی: آنچه شما باید بدانید” را نیز مطالعه فرمائید.

اپلای پیدیا- اولین مرکز کوچینگ آکادمیک پارسی؛ با مدیریت دانشجویان مستقل

دوستان خود را به انجمن ما دعوت نمائید.

What's your idea about this text?

امتیاز کاربران: 4.73 ( 2 رای)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن