فاند و بورسیه های تحصیلی

اسکالرشیپ و بورسیه های تحصیلی بانک توسعه اسلامی و مشارکت در پروژه های آن

موقعیت های اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی کم رقابتی

در راستای شناسایی موقعیت های فاند و بورسیه تحصیلی کمتر رقابتی اولین آیتم تعیین کننده، آیتم موقعیت جغرافیایی بود. یعنی موقعت های فاند و بورسیه تحصیلی که برای ایرانیان (برای مثال) اختصاص داشته باشد.  دیگر پارامترتعیین کننده، فاند و بورسیه تحصیلی است که دقیقا برای فیلد تخصصی دانشجو تعریف شده باشد.  انجمن اپلای پدیا به صورت متناوب موقعیت های کمتر رقابتی بین المللی را به مخاطبین گرامی اطلاع رسانی می کند. در این پست می پردازیم به معرفی مختصر از بانک توسعه اسلامی، و برنامه های تشویقی – آکادمیک آن؛ در قالب موقعیت های فاند و بورسیه تحصیلی، جایزه های نقدی، و فرصت های کاراموزی و دوره های کوتاه مدت مدیریتی و غیره. 

برنامه مشهور اسکالرشیپ (بورسیه تحصیلی) رقابتی در بانک توسعه اسلامی

IDB Merit Scholarship for High Technology

از مشهور ترین برنامه های بانک توسعه اسلامی در زمینه تشویق و تهییج دانشجویان به تحصیل و تحقیق با این بانک؛ می توان به برنامه بورسیه شایسته محور بانک توسعه اسلامی برای فناوری بالا (IDB Merit Scholarship for High Technology) نام برد. این موقعیت بورسیه در سال های پیشین برای مقاطع (Postgraduate) : ارشد و دکترا و فوق دکترا تعریف شده است. این برنامه حقوق ماهانه، پرداخت شهریه کامل دانشجو، شرایط حضور همسر و فرزند محققین و بسیاری مزیت های دیگر را فراهم می کند. که جملگی شرایط تحصیل و تحقیقات کم دغدغه را برای دانشجویان پذیرفته شده، رقم می زند. 

اطلاعات بیشتر در مورد این موقعیت بورسیه حوالی ژوئن و جولای منتشر می شود. و ددلاین شرکت در برنامه برای سال قبل، ۳۱ دسامبر مشخص شده بود. 

ایمیل برای دریافت اطلاعات بیشتر از مرجع مربوطه عبارت است از: (idbarchives@isdb.org)

هدف از این موقعیت:

برای تشویق و تسهیل تحصیلات/ تحقیقات پیشرفته در زمینه های علم و فناوری پیشرفته.

شرایط و پیش نیازهای واجد شرایط بودن:

برای تحصیل در مقطع دکترا، Ph.D، متقاضی نباید بیش از ۳۵ سال . و همچنین برای تحقیقات پس از دکتری نباید بیشتر از ۴۰ سال  سن داشته باشد.

تعداد دانشجویان پذیرفته شده:

متفاوت است.

فرکانس تکرار این موقعیت فاند و بورسیه تحصیلی :

تکرار سالانه (اعلام موقعیت ها حدود ماه ژوئن و جولای و ددلاین اپلای در موقعیت ها : دسامبر هر سال است. 

انواع برنامه ها و موقعیت های فاند و بورسیه تحصیلی در بانک توسعه اسلامی

۱- برنامه های اسکالرشیپ بانک توسعه اسلامی (IsDB Scholarship Programmes)

۲- برنامه توسعه جوانان (Youth Development Programme)

۳- توانمندسازی بانوان (Female Empowerment)

۴- مشاغل و همکاری (Careers)

۱- برنامه های اسکالرشیپ یا همان بورسیه های تحصیلی شایسته محور در بانک توسعه اسلامی

در این جهان رقابتی، کشورهای موفق به لحاظ اقتصادی، بیشتر به کیفیت منابع انسانی خود، به جای منابع طبیعی خود، بها می دهند. ما از یک جامعه مبتنی بر تولید به جامعه مبتنی بر دانش حرکت می کنیم. به عبارت دیگر توسعه منابع انسانی سنگ بنای کل فرآیند توسعه است.

به عنوان یک بانک توسعه، نقش ISDB محدود به تامین منابع و عملیات تامین مالی نیست. بلکه تلاش برای کمک به توسعه منابع انسانی، انتقال فناوری به کشورهای عضو و جوامع مسلمان در کشورهای غیر عضو و ایجاد ساختار ظرفیت های فنی آنها ست.

بانک توسعه اسلامی با راه اندازی پورتال بورسیه تحصیلی؛ در نظر دارد تأکید زیادی بر توسعه منابع انسانی و بهبود دسترسی دانشجویان و دانش پژوهان با استعداد، به کیفیت آموزش عالی و تحقیقات را دارد.

برنامه بورسیه تحصیلی بانک توسعه اسلامی در سال ۲۰۲۰

برنامه بورسیه تحصیلی بانک توسعه اسلامی در سال ۲۰۲۱

دایرکتوری بورسیه های تحصیلی بر اساس رشته تحصیلی در ایالات متحده آمریکا

برای راهنمایی بیشتر در زمینه نام نویسی در بورسیه های تحصیلی بانک توسعه اسلامی، ویدئوی ابتدای این مقاله را مشاهده نمائید.

۲- برنامه توسعه جوانان در بانک توسعه اسلامی

در راستای اهداف توسعه پایدار (SDGs) ما می خواهیم به حمایت از جوانان و توانمند سازی آن ها بپردازیم. از طریق کمک سازمان ها و ملل و به طور یکسان، می توان بهره برداری از توانایی های جوانان خود و توسعه آنها برای آینده جوامع خود را رشد و شکوفا نمائیم. این کار را از طریق سمینارها و اجلاس های تعاملی آغاز کرده ایم. که مردان و زنان جوان مسلمان را تشویق می کند تا در جوامع خود به توسعه اجتماعی و اقتصادی دست پیدا کنند.

چگونه ما به جوانان کمک می کنیم؟

بانک توسعه اسلامی برنامه های توسعه ی مختلف متمرکز بر جوانان را در کشورهای عضو معرفی کرده است. و ابتکاراتی مانند اشتغال، تامین مالی خرد، بورس تحصیلی، کارآفرینی و توسعه ظرفیت را ارتقاء داده است. این جلسات با استفاده از یک سری سمینارهای توسعه در طی پنج سال گذشته و جلسات توسعه سالانه، با متفکران با نفوذ، سیاستگذاران، کارآفرینان و کارشناسان سیاست بین الملل به بحث در مورد مسائل مهم در حوزه های تجاری و سیاسی متصل شده اند.

استراتژی ما:

  • ما متعهد به استفاده و ارتقاء استعدادها هستیم تا به حل مسائل جوانان مسلمان کمک کنیم:
  • ایجاد یک مولد قدرتمند از جوانان که به توسعه جوامع خود کمک خواهند کرد
  • اطمینان از اینکه جوانان به طور کامل مشارکت و مسئولیت اعضای جامعه را رهبری می کنند.

چهار ستون استراتژی که برنامه توسعه جوانان را هدایت می کنند عبارتند از:

  1. آموزش و پرورش – ما می خواهیم جوانان ما در بهبود استاندارد آموزش و پرورش در مؤسسات مشارکت کنند. ما این کار را با ایجاد برنامه های آموزشی مبتنی بر مهارت و طراحی برنامه های آموزش عالی با نیازهای بازار انجام خواهیم داد.

 

  1.  اشتغال – برای اطمینان یافتن از فرصتهای شغلی بیشتر، کار ما مسئولیت جذب و رشداست. پیشنهاد استخدام و گسترش فرصت هایی برای جوانان در دستور کار توسعه جهانی ما قرار خواهد داشت.

 

  1. کارآفرینی – بنظر ما؛ تشویق و تسهیلات کارآفرینی در میان جوانان، معضل بیکاری و فقر جوانان را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. ما می خواهیم از ابتکارات جدید حمایت کنیم. که به نابودی و فقر در کشورهای در حال توسعه کمک می کند.
  2. مشارکت موثر – ما خواهان تشکیل یک سازمان سازنده و کارآمد از جوانان بین المللی هستیم. که از آنها برای کمک به مشورت در مورد موضوعاتی که بر آنها و آینده جوامع آنها تاثیر می گذارد کمک می کند. ما این کار را با معرفی کارگاه های مشورتی و فرصت های سمینار و گد هم آیی در سراسر کشورهای عضو انجام خواهیم داد. منبع:https://www.isdb.org/get-involved/youth-development-programme

۳- توانمندسازی بانوان

در سازمان بین المللی اسبق، ما بر این امر تمرکز داشتیم. که گام های بعدی برای کمک به دستیابی به برابری جنسیتی بر اساس شرع  اسلام باشد. به عنوان بخشی از این، ما تعدادی از پروژه های برجسته و رقابتی را که برای ارتقای توانمندی زنان و زنان طراحی شده اند، راه اندازی کرده ایم.

توانمند سازی زنان یک ستون کلیدی است. که چشم انداز بانک اطلاعاتی بین المللی را به عنوان بخشی از چارچوب استراتژیک بلند مدت ایفا می کند. تا اطمینان حاصل شود که همه مردم حق زندگی در شأن و رفاه مخصوص بخود را دارند. تعهد IsDB به توسعه اجتماعی و اقتصادی از طریق توانمند سازی زنان به عنوان یک ابزار کلیدی برای اطمینان از رشد هدفمند و انعطاف پذیر بیشتر است. همه ساله پروژه های زنان مسلمان با قدرت، پیش می روند.

انواع پروژه ها در حوزه توانمند سازی بانوان در بانک توسعه اسلامی

پروژه های مختلف بسیاری در بخش های مختلف وجود دارد؛ تا وضعیت اجتماعی و اقتصادی زنان را بهبود بخشد.در ادامه به بخشی از آنها می پردازیم.

ائتلاف برای جلوگیری از برنامه فیستول مامایی

Fitsula زایمان وضعیت سلامت مادران را تهدید می کند. این برنامه بر روی زنان در افغانستان، پاکستان، سیرالئون، سومالی و گامبیا تمرکز دارد. این برنامه بیشتر یک چارچوب جامع است. که از طریق پیشگیری، درمان، توانبخشی و ادغام مجدد؛ و یا از طریق بهبود خدمات موجود؛ و یا پر کردن شکاف هایی که در آنها، خدمات ارائه نمی شود، پشتیبانی می شود.

مشکلات مربوط به کار و شغل برای زنان

ISDB از پروژه هایی حمایت می کند که هدف آن کاهش و توزیع مشارکت زنان در کار مراقبت های خانگی (به عنوان بخشی از نقش باروری آنها) است تا توانایی آنها برای شرکت در فعالیت های تولیدی را افزایش دهد. ذینفعان اصلی تحت این ابتکار شامل سازمان های جامعه مدنی محلی در بنگلادش و تاجیکستان هستند.

توسعه ظرفیت ملی زنان

اطلاعات بیشتر در این حوزه را در فایل ضمیمه شده مطاعه فرمائید. 

شبکه OIC-BIN

مرکز بین المللی پشتیبانی از زنان کار آفرین در کشورهای اسلامی؛ ارتباط دهی بانوان پیشرو، و فعال در زمینه کسب و کار از جوامع مختلف، حل چالش های مدیریتی و بسیاری انواع خدمات دیگر به بانوان ارائه می شود. آدرس اینترنتی این مرکز عبارتست از : (مرکز حمایت و پشتیبانی از بانوان کارآفرین، Business Women)

جایزه IDB برای کمک به توسعه بانوان

هدف از جایزه؛ تشویق و پاداش کسانی را که مایل به توانمندسازی زنان هستند، می باشد. (صرفنظر از جنس، ملیت و مذهبشان)  نظیر بسیاری افرادی که زندگی خود را به منظور توانمندسازی زنان اختصاص داده اند. به عنوان مثال کسی که خانه خود را ترک کرد و تمام راه برای زندگی در نیجریه برای توانمندسازی زنان و دختران در آنجا سفر کرد. و غیره.

برای مشاهده جزئیات بیشتر نظیر مفهوم جایزه به لینک آخراین مطلب رجوع نمائید.

مبلغ جایزه:

جایزه شامل دو جایزه نقدی می باشد:

جایزه پنجاه هزار دلار تا یکصد هزار دلاری برای یک زن یا گروه زنان

جایزه یکصد هزار تا یکصد و پنجاه هزار دلاری برای یک سازمان

جایزه در جلسه سالانه هیئت مدیره بانک توسعه اسلامی اهدا می شود.

معیارهای انتخاب

ایده ها باید برجسته باشند، همانطور که در زیر آمده است

  • خلاقانه
  • تاثیر گذار
  • پایدار

لینک برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه توانمند سازی بانوان:

https://www.isdb.org/get-involved/female-empowerment

معیار اصلی جهت واجد شرایط بودن در برنامه های تشویقی بانک توسعه اسلامی

فارغ از نوع برنامه، فاند و بورسیه تحصیلی، همکاری در پروژه های مختلف و غیره؛ در سراتا سر مطالب و محتوای طرح ها و برنامه های تشویقی بانک توسعه اسلامی؛ مشاهده می شود که بازگشت به وطن و تمایل به خدمت رسانی در میهن خویش، جزو ارکان اصلی است. در بسیاری از برنامه های تشویقی (فاند و بورسیه های تحصیلی) در ابتدا از متقاضیان خواسته می شود که استوار نامه بازگشت به وطن مادری و خدمت رسانی در آن مرز و بوم، را امضا نمایند. 

بنابرای ایران دوستی و علاقه و اشتیاق به خدمت به ایران و مردم آن، باید اولویت اول متقاضیان باشد. و اوراق نوشتاری درخواستی مثل انگیزه نامه و هدف نامه های تحصیلی با این دیدگاه تکمیل شوند. 

لینک وبسایت بانک توسعه اسلامی برای کسب اطلاعات بیشتر: 

https://www.isdb.org

رشته های مشمول دریافت بورسیه تحصیلی بانک توسعه اسلامی عبارت است از: (مقطع کارشناسی و لیسانس)

رشته های مشمول بورسیه تحصیلی در بانک توسعه اسلامی، اپلای پدیا

همانگونه که مشاهده می شود، بورسیه پزشکی نیز جزو برنامه های تشویقی بانک توسعه اسلامی می باشد. و این فرصتی مناسب است برای آندسته از متقاضیانی که قصد دارند بورسیه پزشکی دریات نمایند. 

رشته های مشمول دریافت بورسیه تحصیلی بانک توسعه اسلامی عبارت است از: (مقطع کارشناسی ارشد)

رشته های مشمول بورسیه تحصیلی در بانک توسعه اسلامی، مقطع کارشناسی ارشد، اپلای پدیا

رشته های مشمول دریافت بورسیه تحصیلی بانک توسعه اسلامی عبارت است از: (مقطع دکتری و پست دکترا)

رشته های مشمول بورسیه تحصیلی در بانک توسعه اسلامی، مقطع دکتری، اپلای پدیا

 ۴- برنامه مشترک با آکادمی علوم جهانی (TWAS) در تریست، ایتالیا، برای علوم پایه، فناوری و نوآوری (STI)

این یک برنامه توسعه چهار ساله است که از سال ۲۰۱۷ شروع شده است. مابین آکادمی علوم جهانی در ایتالیا و بانک توسعه اسلامی. 

نتیجه گیری: 

موقعیت های تشویقی در بانک توسعه اسلامی، موقعیت های کم نظیری هستند. این موقعیت ها در قالب برنامه های متنوع آکادمیک ارائه می شوند. از قبیل: برنامه فاند و بورسیه های تحصیلی، پژوهانه های تحقیقاتی و بسیاری از طرح های جذاب دیگر. گه در فایل های ضمیمه ذیل می توانید جزئیات بیستری را مشاهده نمائید. 

به عنوان یک دانشجوی مستعد و فعال که در پی تحصیلات بین المللی کم دغدغه هستید، می توانید از این برنامه های معرفی شده نهایت استفاده را ببرید. با توجه به اینکه ایران یکی از کشورهای تاثیر گذار در بانک توسعه اسلامی است. دانشجویان ایرانی می توانند هم بخشی و مشارکت بیشتری با پروژه ها و برنامه های آکادمیک آن، داشته باشند. 

حداقل کاری که می توانید انجام دهید، این است که در موقعیت های متنوع آن اپلای کنید.

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در گروه فیس بوک اپلای پدیا بگذارید. و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
Summary
فرصت های اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی در بانک توسعه اسلامی و مشارکت در پروژه های آن
Article Name
فرصت های اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی در بانک توسعه اسلامی و مشارکت در پروژه های آن
Description
در این مقاله انواع فرصت و موقعیت های تحصیلی و تحقیقاتی در همکاری با بانک توسعه اسلامی برای دانشجویان ایرانی معرفی می گردد. انواع برنامه ها و موقعیت های فاند و بورسیه تحصیلی در بانک توسعه اسلامی بشرح ذیل توصیف و تشریح می گردد. ۱- برنامه های اسکالرشیپ بانک توسعه اسلامی ۲- برنامه توسعه جوانان ۳- توانمندسازی بانوان ۴- مشاغل و کارآفرینی در ادامه همچنین تنوع رشته های آکادمیک در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می گردد. با توجه به اینکه فرصت های تحصیلی با حمایت بانک توسعه اسلامی سالانه تکرار می شود، شما می توانید با برنامه ریزی و مدیریت زمان، یکی از فرصت های اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی را کسب نمائید. اولین گام آشنایی با فرصت هاست که این مقاله این امکان را به شما می دهد.
Author
Publisher Name
ApplyPedia Ins.
Publisher Logo

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن