فاند و بورسیه های تحصیلی
موضوعات داغ

انواع بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ

کمک هزینه تحصیلی کالج به دانش آموزان برجسته که توسط کالج ها یا دانشگاه ها شناخته می شوند، اعطا می شود

در این مقاله به معرفی انواع اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی می پردازیم. تنوع گسترده ای از موقعیت های بورسیه تحصیلی و یا به طور کلی (جوایز آکادمیک) وجود دارد. اما همیشه پر طرفدارترین ها بیشتر به چشم می آیند. مرسوم ترین و رایج ترین موقعیت های بورسیه تحصیلی و اسکالرشیپ را با هم بررسی اجمالی می کنیم. با ادامه مطالعه ما را همراهی کنید.

بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ (scholarship) چیست؟

فاند،بورسیه تحصیلی، تحصیلات بین المللی، اپلای پدیا
اسکالرشیپ چیست

بورسیه تحصیلی یک جایزه مالی برای یک دانش آموز یا دانشجو جهت پوشش هزینه های تحصیل در سطوح مختلف تحصیلات بین المللی است. بورسیه های تحصیلی از نوع اسکالرشیپ در انواع مقاطع تحصیلی نظیر تحصیلات دیپلم، کاردانی،کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) اعطا می شود. این نوع بورسیه تحصیلی (اسکالرشیپ) بر اساس معیارهای متعدد هدف یا اهداف حامیان بورس تحصیلی ارائه به انواع مختلف تقسیم بندی می شود.

انواع اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی – کمک هزینه های تحصیلی

اید ها (Aids) یا کمک هزینه های تحصیلی می تواند در دو نمونه کلی توسط موسسات و دانشگاه های مختلف در سراسر جهان ارائه می شوند. این فاندها یا کمک های مالی – حمایتی، دانشجویان بین المللی را تشویق می کند که ادامه تحصیل خود در مقطع بعدی تحصیلی را در آن کشور و در آن دانشگاه ارائه دهنده کمک، دنبال کنند.

انواع اسکالرشیپ

بصورت کلی دو نوع کمک هزینه تحصیلی از نوع اسکالرشیپ وجود دارد. (بطور معمول از آنها به نام اسکالرشیپ (Scholarships) یاد می شود.) عبارتند از:

 1.   اسکالرشیپ های مریت بیس (Merit- Based) به معنی شایسته محور
 2.   اسکالرشیپ های نید بیس (Need- Based)  به معنی احتیاج محور.

۱ – اسکالرشیپ شایسته محور (Merit-based scholarship): 

این جوایز بر اساس توانایی های آکادمیک، هنری، ورزشی و دیگر قابلیت های ویژه دانشجویان اهدا می شوند. و علاوه بر برجستگی های آکادمیک نظیر نمرات خوب، مشارکت در فعالیت های فوق برنامه ای و داوطلبانه، سابقه خدمت رسانی اجتماعی از اهمیت ویژه ای در چشم کمیته های ارزیاب و اهدا کننده جوایز برخوردار است. کالج، دانشگاه یا هر سازمان حامی مالی آن بورسیه اسکالرشیپ شایسته محور معمولا جهت انتخاب دانشجویان یا پژوهشگران هدف، مجموعه ای از شرایط و ضوابط را تعیین می کنند. که بایستی شرکت کنندگان آ شرایط و ضوابط را برآورده نمایند.

۲ – اسکالرشیپ احتیاج محور (Need-based scholarship):

بورسیه تحصیلی مبتنی بر نیاز (اسکالرشیپ احتیاج محور) به دانش آموزان ودانشجویانی که از نظر مالی قادر به پرداخت هزینه های تحصیل و اقامت خود نیستند، داده می شود. برای مثال، در ایالات متحده، این جوایز براساس شرایط دانشجویان و خانواده ایشان در برنامه کمک هزینه تحصیلی فدرال (FAFSA) تعلق می گیرد. تنها آمریکایی ها واجد شرایط شرکت در این برنامه حمایت مالی هستند.

کمیته های ارزیاب در فاند تحصیلی احتیاج محور به توانمندی ها و قابلیت های دانشجو و دیگر شرایط شبیه آن نگاه نمی کنند. تنها به شرایط مالی خود دانشجو و خانواده او نگاه می کنند. و اینکه دانشجو چگونه بتواند نیاز مالی خود نسبت به تحصیلات بین المللی خود را ابراز کند. که از پارامترهای کلیدی در اخذ این نمونه کمک ها نیز تلقی می شود. بورسیه های تحصیلی شایسته محور که تعداد آنها سالانه تا هزاران کمک نیز می رسد. و بعضا از آنها به عنوان جوایز آکادمیک نیز یاد می شود، شرایطی کاملا متفاوت دارند. یعنی بمانند یک عرصه رقابتی بین المللی محسوب می شوند. متقاضیانی که برای این رقابت آمادگی لازم را نداشته باشند، نمی توانند به اخذ این دسته از بورسیه و فاند تحصیلی زیاد خوش بین باشند. آمادگی برای موفق بیرون آمدن از این رقابت به پارامترهای مختلف و متعددی بستگی دارد.

اسکالرشیپ فاند بورسیه تحصیلی تحصیلات بین المللی اپلای پدیا
اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی فدرال

۳- بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ شرایط خاص (Student-specific scholarship):

بورسیه تحصیلی است که متقاضیان ابتدا باید از ویژگی های خاص و مورد نظر برنامه برخوردار باشند. مانند جنسیت، نژاد، مذهب، خانواده و یا بسیاری از عوامل خاص دیگر. بورسیه تحصیلی اقلیت ها رایج ترین جوایز در این دسته بندی است. به عنوان مثال، برنامه تحقیقاتی نسل هزاره جدید بیل گیتس (The Gates Millennium Scholars program)، یک بورسیه تحصیلی برای دانشجویان آمریکایی – آفریقایی، آمریکایی – آسیایی-اقیانوس آرام برای مقطع کالج است.

دو عامل مهم موفقیت اخذ پذیرش تحصیلی با فاند و بورسیه تحصیلی

اسکالرشیپ scholarships بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ حرفه محور
اسکالرشیپ حرفه محور

۴ – اسکالرشیپ حرفه محور (Career-specific scholarship):

این نوع کمک هزینه تحصیلی به دانشجویانی که در یک رشته تحصیلی خاص و مشخصه در کالج یا دانشگاه را دنبال می کنند، داده می شود. به طور معمول، این نوع بورسیه تحصیلی به مشاغل پر تقاضا مانند پرستاری اهدا می شود.

۵ – اسکالرشیپ کالج یا دانشگاه (College-specific):

کمک هزینه تحصیلی کالج به دانش آموزان برجسته که توسط کالج ها یا دانشگاه ها شناخته می شوند، اعطا می شود. به طور معمول تصمیم به اهدای جایزه بر اساس موفقیت تحصیلی و آکادمیک متقاضیان اخذ خواهد شد.

علاوه بر این، بورسیه های تحصیلی محلی برای دانشجویان که در منطقه جغرافیایی خاص اقامت دارند تعلق می گیرد از جمله:

اسکالرشیپ scholarships فاند بورسیه تحصیلی تحصیلات بین المللی اپلای پدیا

  • فاند تحصیلی موسسات غیر انتفاعی و خیریه
  • بورسیه های تحصیلی اتحادیه های مختلف
  • بورسیه های تحصیلی اتاق بازرگانی
  • فاند تحصیلی سازمان های داوطلبانه
  • بورسیه تحصیلی دپارتمان و دانشکده
  • بورسیه تحصیلی کالج یا دانشگاه محلی
  • PSAT / NMSQT
 • فاند تحصیلی معلولیت: برای دانش آموزانی که دارای معلولیت هستند

همچنین در مقاله دایرکتوری معروف فاندها و بورسیه های تحصیلی در ایالات متحده آمریکا نیز دیگر دسته بندی های مختلف برای انواع اسکالرشیپ ها آمده است. که می توانید با مطالعه آن، در لینک فوق به دامنه و گستره اطلاعات خود پیرامون اسکالرشیپ ها و جوایز آکادمیک بیافزائید.

تحصیل با فاند و اسکالرشیپ احتیاج محور در دانشگاه بوچینی ایتالیا

کمک هزینه تحصیلی، فاند، بورسیه تحصیلی، اسکالرشیپ دانشگاه بوچینی ایتالیا

در ادامه توجه شما را به یکی از این فاندهای احتیاج محور که موقعیتی کم سابقه است جلب میکنیم. فاند تحصیلی احتیاج محور (Need-based) به میزان ۱۱ و ۱۲ هزار یورو در دانشگاه بوچینی در ایتالیا برای سال های تحصیلی متوالی.

اپلای در موقعیت بورسیه تحصیلی در دانشگاه بوچنی ایتالیا

این فاند تحصیلی احتیاج محور که بر اساس شرایط و مضیقه مالی دانشجوی اپلای کننده و خانواده وی اعطا می شود برای هر دو مقاطع لیسانس، (کارشناسی) و کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. این فاند تحصیلی احتیاج محور در تمامی رشته های ارائه شده در دانشگاه بوچنی ایتالیا ارائه می شود. دانشگاه بوچنی ایتالیا به رشته های مدیریتی خود مشهور است. اما این دانشگاه رنج نسبتا وسیعی از رشته ها و حوزه های آکادمیک را به علاقمندان هر حوزه ارائه می کند. منجمله حقوق، انواع مدیریت، علوم انسانی و اجتماعی، اقتصاد بین رشته و غیره. این موقعیت ویژه تحصیلی در ایتالیا سررسید منعطف و ویژه ای برای اپلای و نام نویسی متقاضیان علاقمند از تاریخ شروع ۲۹ اوت تا ۲۴ سپتامبر در نظر گرفته است. دانشگاه بوچنی ایتالیا فاند و بورسیه تحصیلی خاص نیز ارائه می دهد. نظیر برنامه بورسیه تحصیلی برای افراد دارای معلولیت و غیره.

جزئیاتی از اهداف و فلسفه کمک احتیاج محور و شایسته محور در دانشگاه بوچنی ایتالیا؛ – نیازمندی ها، شرایط ویژه و دلاین ها (سر رسید ها) و دیگر جزئیات جهت اپلای در اسکالرشیپ احتیاج محور در دانشگاه بوچینی ایتالیا را در فایل Pdf پیوست مطالعه نمائید.

کمک هزینه تحصیلی، فاند، بورسیه تحصیلی، اسکالرشیپ

جدول ۱) تاریخ سررسید جهت اپلای در موقعیت های تحصیلی با فاند و بورسیه تحصیلی در دانشگاه بوچینی ایتالیا

دانلود جزئیات بورسیه و فاند تحصیلی احتیاج محور دانشگاه بوچنی ایتالیا در فایل پیوست

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در فیس بوک اپلای پدیا یا لینکت این اپلای پدیا، مطرح نموده؛ و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

۱۳ دیدگاه

 1. سلام قانون ۲۰_۸۰ خیلی جالب بود تا به حال از این نظر به اسکالرشیپ یا طبق تعریف شما کمک هزینه تحصیلی نگاه نکرده بودم.

  1. سلام خدمت شما دوست عزیز. امیدواریم مطالب مفید و کاربردی برای مشتاقان تحصیلات بین المللی ارائه دهیم. در این بین نظر و دیدگاه دوستان و ابراز علاقه و لطف ایشان ما را بیشتر دلگرم می کند. سپاس از نگاه های شما.

 2. در سوئد چگانه میتوان اسکولارشییپ بگیروم؟
  فکر میکنم un مرا حمایت کند و ایا کشورهای جنگ زده میتوانند از ای امکان استفاده کنند؟
  سوال دگر اینست که میتوان زن و کودکم رو به همراه خود برم؟

  1. What’s your English language proficiency level? It depends upon it.
   به هر حال شما برای شروع جستجو در استخر موقعیت های اسکالرشیپ دانشگاهی و بورسیه های دانشگاهی در سوئد، لینک ذیل را رفرنس قرار بدید.
   https://studyinsweden.se/scholarships/
   همچنین توصیه های وبسایت ذیل جهت پذیرش از سوئد بسیار موثره. هر چند رفرنس نیست.
   https://www.universityadmissions.se/intl/start
   شرایط کمک هزینه تحصیلی و اسکالرشیپ که اپلای میکنید مشخص میکنه که آیا پوشش هزینه های زن و فرزند هم دارد یا نه. بله محققان و دانشجوهای کشورهای جنگ زده مورد توجه سازمان های بین المللی هستند. مثلا بورسیه کمتر رقابتی بانک توسعه اسلامی

 3. اسکالرشیپ احتیاج محور که توضیح دادین چطوری میتونم از سوئد کمک هزینه بگیرم؟ درحال حاضر دانشجو ترم اول رشته بازرگانی دیجیتال هستم از دانشگاه یونشوپینگ

  1. Hi, there dear Shahab. You can simply find your target scholarship program in Swedish Universities and institutes which are enormous!, then we would give you a hand to prepare some competitive applications to be selected at least for one program. Take “Study in Sweden” advice first. As your zero step to search…. look at https://studyinsweden.se/scholarships/
   Just be in touch, We’re here, your assistant as you try 😉
   Sincerely; HC

 4. سلام بنده خرداد ماه مقطع کارشناسی الکترونیک را تموم میکنم برای ادامه تحصیل و کار والبته زندگی در کشور دیگه از چه روشی میتونم اقدام کنم ..قصد دارم که ابتدا ارشد رو اونجا بخونم و سپس کارهم بکنم ..من توانایی ساخت دو دستگاه رو که نمونه هاش تو ایران هم نیس رو دارم وهمچنین تجربه ۱۸ ماه کار باشرکت دانش بنیان و بنده متولد سال ۱۳۷۶ هستم. و خدمت سربازی نرفتم..ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز. با افتخار خدمت شما عرض می کنم که شما در یکی از برترین رشته های آکادمیک تحصیل می کنید. و موقعیت های تحصیلی و بین رشته ای های متعدد و ویژه ای در سطوح بین المللی وجود دارد که شما می توانید به آنها بپیوندید. برای مثال مهندسی سیستم ها که در آلمان و البته در ایالات متحده بسیار خوش اقبال برای دانشجویان بین المللی بوده است. اما مشکل سربازی شما، با سپردن یک وثیقه حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیونی شما می توانید پاسپورت خود را تهیه کرده و بعد از اخذ پذیرش موفق تحصیلی به ادامه تحصیل خود بپردازید. اماتجربه کار حرفه ای شما چنانچه در راستای رشته و فیلدی که قصد اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی در آنرا دارید باشد، و با توجه به ادعای شما مبنی بر ساخت دستگاه های انحصاری، شما شرایط دریافت بورسیه تحصیلی یا اسکالرشیپ های خارجی را نیز دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیلات بین المللی با انتخاب یکی از پکیج های خدمات دانشجویی اپلای پدیا از حمایتها و پشتیبانی های یک مشاور تحصیلات بین المللی خبره برخوردار شوید. و هزاران دلار از هزینه های تحصیل و زندگی خود در خارج از کشور بکاهید. (در قالب اخذ بورسیه تحصیلی)./
   برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک ذیل مراجعه کنید.
   https://applypedia.ir/applypedia-services-package/

 5. جناب آقای نخعی با سلام و درود. درباره SH Scholarship که در مجارستان به دانشجویان پذیرفته شده می دهند آیا اطلاعاتی دارید؟ لطف می کنید اگر راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام خدمت شما، جلال عزیز. اگه ممکنه لینک مرتبط با موقعیت را ارسال کنید و یا راهنمایی بیشتری در زمینه بورسیه تحصیلی مورد نظر خود ارسال کنید. آنچه که مشخص است. بورسیه های تحصیلی . اسکالرشیپ ها در مجارستان برای دانشجویان ایرانی و دیگر دانشجویان بین الملی در انواع مختلف ارائه می شود. برای مثال:
   Scholarships
   Stipendium Hungaricum
   Bilateral State Scholarships
   Erasmus+
   CEEPUS
   EEA Grants Scholarships
   برای بررسی هر یک از موقعیت های اسکالرشیپ همراه با تحصیل در مجارستان می توانید به لینک ذیل که اطلاعات قابل رفرنس و معتبری ارائه می دهد مراجعه نمائید.
   http://studyinhungary.hu/study-in-hungary/menu/scholarships
   با آرزوی موفقیت برای شما در تحصیلات بین المللی با اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن