اپلیکیشن اپلایتحصیلات تکمیلی

تفاوت سی.وی (CV) آکادمیک و رزومه حرفه ای

اساسا، رزومه همانند یک کاتالوگ ارائه محصول است. دانشجو با ارائه رزومه تحصیلی کم نقص، سعی در فروش توانمندی ها و برجستگی های خود را دارد.

پیشگفتار:

در این مقاله به تفاوت های بین رزومه حرفه ای و سی.وی CV آکادمیک (رزومه تحصیلی) می پردازیم. رزومه جهت اپلای در تحصیلات تکمیلی بعنوان هدف قرار می گیرد. و تفاوت هایی بین رزومه حرفه ای و سی.وی (CV) آکادمیک ارائه می شود.

سی.وی (CV) آکادمیک پارامتر مهم در اپلیکیشن اپلای تحصیلات تکمیلی

در روند اپلای و پروسه استخدام دانشجویان بین المللی، یکی از اولین مدارکی که علاقمندان تحصیلات بین المللی یا تحصیل در خارج از کشور باید در صدد تهیه و تدوین آن باشند، CV آکادمیک یا رزومه تحصیلی است. و یا در مواردی مثل پذیرش MBA متقاضیان ممکن است رزومه حرفه ای ارائه دهند. این مهم اغلب جهت اپلای در مقطع کارشناسی ارشد (Postgraduate study) و مقاطع بالاتر در یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در خارج از کشور نیاز است. داشتن یک CV آکادمیک استاندارد، و جامع برای هر دانشجویی که تحصیلات دانشگاهی دارد، از ضروریات است.  CV مخفف کلمات (curriculum vitae) می باشد. و در پارسی اغلب به عنوان “شرح حال تحصیلی و حرفه ای مفصل تر” از رزومه مشهور است. سی.وی آکادمیک با رزومه حرفه ای تفاوت هایی دارد که بهتر است یک دانشجو از آن مطلع باشد. الزامات مرتبط با استاندارد سازی CV آکادمیک مطابق با خواسته های دانشگاه ها و دیگر موسسات آموزش عالی در خارج از کشور مشخص می شود. به هر حال دستور العمل عمومی در تهیه سی.وی آکادمیک استاندارد نیز وجود دارد که در این مقاله به بیان استانداردهای بین المللی تهیه و تدوین یک CV آکادمیک می پردازیم. مادامیکه رزومه حرفه ای، کاربرد شغلی دارد؛ سی.وی آکادمیک (رزومه تحصیلی) اغلب برای اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی مورد استفاده واقع می شود.  برای مثال به درس ۱۵هم از دوره آموزشی رزومه نویسی مدرن که ویدئوی آن در ادامه آمده توجه کنید.

The next format we’ll look at is the curriculum vitae, or CV format. This format is designed for academics, college professors, deans, lecturers and researchers. Private school principals or clergy may also need this format. The CV differs from a typical resume

Charles Duquette.

کلیات:

جهت اپلای در تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور بایست مدارک و نوشته های آکادمیک متعدد آماده نمود. (Academic Writing) / علاوه بر امتیازات و نمرات تست های زبان نظیر GRE، هدف نامه ها و بیانیه های شخصی؛

در اغلب موارد جهت اپلای در مقاطع تحصیلات تکمیلی (Postgraduate Studies) / یک سی.وی (CV) آکادمیک و یا نامه پوششی نیز از دانشجویان درخواست می شود. اما واقعا چه نوع اطلاعاتی را باید در یک سیوی CV آکادمیک برای اپلای در مقاطع تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور بیان نمائیم؟ و چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که  سی.وی آکادمیک ما در رقابت سنگین برای پذیرش تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی و اخذ فاند و بورسیه تحصیلی، تاثیری ماندگار و مثبت در ذهن کمیته های ارزیاب ایجاد خواهد کرد؟

 در این مقاله به تفاوت ها و وجه تمایز رزومه حرفه ای و سی.وی (CV) آکادمیک استاندارد اشاره خواهد شد. این مقاله می تواند راهنمایی باشد که چگونه یک CV را برای اپلای در مدارس تحصیلات تکمیلی بنویسید. و راهنمایی ها و توصیه هایی مبنی بر استفاده از خلاقیت دانشجویی در فراهم آوری کیفیتی عالی در یک سیوی (CV) آکادمیک استاندارد ارائه خواهد شد. ویدئو ها را با دقت بیشتری ببینید. امید است که باعث رشد و اعتلای فرهنگ آموزش همگانی باشد.

تفاوت رزومه حرفه ای با سی.وی CV آکادمیک

بیشتر مدارس تحصیلات تکمیلی، از دانشجویان اپلای کننده رزومه حرفه ای یا سی.وی CV آکادمیک را درخواست می کنند. و مشخص می کنند چه مدارک و اسناد مکملی را ضمیمه درخواست خود نمایند. اما اگر برنامه ای که قصد اپلای در آن را دارید دقیقا مشخص نکرده باشد که رزومه یا سیوی (CV) آکادمیک را ارسال کنید.، انتخاب ارسال با خود شماست. آنچه مهم است رعایت اصول نگارشی آنها است. اما آیا در دید نگاه ارزیابانه آفیسرهای پذیرش، رزومه حرفه ای و سیوی آکادمیک واقعا متفاوت هستند؟ پاسخ: بیش از آن چیزی که شما تصور کنید.

نگارش سی.وی (CV) آکادمیک یا رزومه؟ انتخابی هوشمندانه

در چنین مواردی شخصا، من یک CV را انتخاب می کنم. در مقایسه با رزومه، قدرت مانور بیشتری که سی.وی دارد به شما اجازه می دهد فضای بسیار بیشتری برای توضیح در مورد تجربیات تحصیلی و حرفه ای خود داشته باشید. شاید بد نباشد خاطر نشان کنم که CV های آکادمیک همانطور که از اسمش مشخص است، بیشتر در زمینه تحصیلی و دانشگاهی کاربرد دارد. همانگونه که پروفسور داوت در ویدئوی فوق توضیح داده اند.

مادامیکه رزومه حرفه ای بیشتر در ارائه تجربیات در زمینه های حرفه ای متقاضی مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارت دیگر، CV به طور عمده بر تاریخچه تحصیلی شما متمرکز است. – نه در تاریخچه حرفه ای شما. سی.وی CV آکادمیک معمولا در بیش از دو صفحه A4 تهیه و تدوین می شود. اما رزومه در یک صفحه و حداکثر در دو صفحه A4 تهیه و تدوین می شود.

جدول ۱) خلاصه ای از تفاوت بین CV ها و رزومه ها

 

پارامتر تمایزیسی.وی CV آکادمیک
رزومه حرفه ای
طولچندین صفحه (معمولا ۲+)۱-۲ صفحه
محتوادقیق تر از رزومه کاری، جزئیات کامل تحصیلی را دربر می گیرد.
تمرکز بر تاریخچه حرفه ای (به عنوان مثال، اشتغال و مهارت های کسب شده در محل کار)؛ خلاصه تر از CV
هدفمورد استفاده برای اپلای در تحصیلات تکمیلی، کمک هزینه تحصیلی؛ پروژه های علمی-تحقیقاتیبرای موقعیت های غیر آکادمیک در بخش خصوصی و دولتی استفاده می شود؛ پذیرش MBA∗
بیانیه هدف، (Objective Statement)
اغلب در CV آکادمیک استاندارد نمی آید. بجای آن علاقه مندی های پژوهشی، علمی – تخصصی را عنوان می شود.
اختیاری؛ در صورت انتخاب، ابتدای شروع رزومه می آید.

Curriculum Vitae یا CV سی.وی

دیگر تفاوت ها در رزومه حرفه ای

دیگر فرمت های رایج در نگارش یک رزومه حرفه ای را ویدئو درس ۱۳هم رزومه نویسی مدرن، در ادامه ارائه می شود. – این ویدئو ضمن آموزش نگارش فرمت رزومه مخصوص اشخاص خلاق ، فرمتی برای افراد حرفه ای –  فرمتی مخصوص از رزومه حرفه ای برای پرسنل نظامی می آموزد که دیگر رایج ترین فرمت استاندارد رزومه که مطمئنم با آن آشنایی دارید. فرمت دارای ترتیب زمان و وقوع رخدادهای حرفه ای متقاضی.

 

رزومه حرفه ای و CV آکادمیک

درخواست سی.وی (CV) آکادمیک از سوی مدارس تحصیلات تکمیلی

جهت آماده سازی اپلیکبشن اپلای در اخذ پذیرش تحصیلی؛ علاوه بر توصیه نامه و نامه اظهارات شخصی (SOP, Statement of purpose)، یک CV آکادمیک استاندارد نیز درخواست می شود. (اغلب برای پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی). رزومه تحصیلی یا همان CV آکادمیک، تداعی کننده قابلیت ها و توانمندی های یک دانشجو در طول سال های تحصیل و فعالیت های عملی مرتبط با تحصیل وی می باشد. همچنین به علت نگارشی بودن سی.وی (CV) آکادمیک، هنر و خلاقیت دانشجو نیز در بیان این قابلیت ها و توانمندی های شخصی تداعی می شود. در این سری از مقاله های آمادگی جهت اپلای در تحصیلات تکمیلی، ما طریقه بیان نمودن هنرمندانه قابلیت های را در نگارش یک سی.وی (CV) آکادمیک (رزومه تحصیلات بین المللی) را ارائه می کنیم. گرچه بعضی برنامه های تحصیلات تکمیلی مستقیما به ارسال سی.وی (CV) آکادمیک توسط دانشجو اشاره ای نمی کنند. اما اساسا، یک سی.وی (CV) آکادمیک همانند یک کاتالوگ ارائه محصول است. و دانشجو با ارائه یک سی.وی (CV) آکادمیک کم نقص سعی در فروش توانمندی ها و برجستگی های خود را دارد. بسیاری از رقیبان هندی و چینی شما به ارائۀ یک سی.وی CV آکادمیک استاندارد جهت اپلای در مدارس تحصیلات تکمیلی، اهتمام ویژه می پردازند. و یکی از دلایل آمار بالای پذیرش دانشجویان هندی و چینی نیز در تسلط ایشان به نگارش صحیح و استاندارد نویسه های آکادمیک از قبیل سی.وی (CV) آکادمیک و غیره است. بنابراین شما نیز بایست سعی نمائید که همانند رقیبان و درجه مهارت ایشان در ارائه کم نقص دست نوشته های آکادمیک و بیان استعداد های خویش آشنا باشید. تا بتوانید در چرخه رقابت اخذ پذیرش و فاند و بورسیه های تحصیلی از دور رقابت خارج نشوید.

نقش یک سیوی CV آکادمیک در روند پذیرش تحصیلی در مقطع تحصیلات تکمیلی

یک سی.وی CV آکادمیک عمدتا نگارش سوابق تحصیلی، پژوهشی و حرفه ای، و اما کمی طولانی تر از رزومه است. ارائه خلاصه ای از تاریخچه تحصیلی، علایق تحقیقاتی، پژوهشی، تجربه کاری مرتبط، افتخارات، دستاورد ها، پروژه های تکمیل شده (accomplishments) و غیره از اهم موضوعات قابل اشاره در یک سی.وی CV آکادمیک استاندارد هستند. دانشگاه های پر ترافیک در تحصیلات بین المللی، مواردی بیش از ذکر پیش زمینه های تحصیلی و حرفه ای، در سی.وی CV آکادمیک طلب می کنند، مثل برجسته کردن دستاوردها، پروژه های تکمیل شده و غیره. به هرحال این مهم را در نظر بگیرید. که سی.وی آکادمیک شما باید در سنجش و پیش بینی اینکه آیا شما در دانشگاه هدف موفق عمل می کنید؟ و یا اینکه در پیشبرد طرح ها و پلن های تحقیقاتی آن دانشگاه خواهید درخشد؟ پاسخ بدهد.

* با وجودی که رزومه ها تاکید بیشتری بر اشتغال و موفقیت های حرفه ای دارند، ممکن است بسته به برنامه ی انتخابی شما در اپلای، برای دانشگاه و تحصیلات آکادمیک نیز استفاده شوند. به عنوان مثال، اپلای در برنامه های MBA معمولا به رزومه متقاضیان نیاز دارد تا سی.وی آکادمیک.

از طریق این فرم می توانید از جدیدترین آموزش های مربوط به رزومه نویسی مطلع شوید فقط کافی است آدرس ایمیل خود را ارسال کنید.

[newsletter_signup_form id=3]

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در فیس بوک اپلای پدیا یا لینکت این اپلای پدیا، مطرح نموده؛ و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

لطفا انتقادهای سازنده خود را با ارسال نظر و کامنت بیان کنید.

امتیاز کاربران: 5 ( 2 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن