اپلیکیشن اپلایفاند و بورسیه های تحصیلی

ه۷ت نکته اولیه در نگارش مقاله بورسیه تحصیلی

در نگارش متن مقاله بورسیه تحصیلی همیشه 2 نکته مهم را بخاطر داشته باشید:هدف از نگارش، و تهیه الگویی پیش نویس از مقاله ای موفق

مقدمه

مقاله بورسیه تحصیلی (Essay) مقاله ای شخصی ست که دانش آموزان دبیرستان که در صدد پذیرش کالج یا دانشگاه هستند نگارش می کنند. این مقاله در اخذ بورسیه و فاند تحصیلی نیز درخواست می شود. جهت پذیرش تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور، این مقاله (Essay) به نگارش انگیزه نامه (Motivation Letter) یا هدف نامه تحصیلی (Statement of Purpose, SOP) تغییر می کند. همچنین هدفنامه ها یا انگیزه نامه ها برای موفقیت در اخذ فاند و بورسیه تحصیلی نیز تاثیر بسزایی دارد. بعضی دانشجویان بین المللی انگیزه نامه را به دو نوع تقسیم می کنند. انگیزه نامه مخصوص دریافت فاند و بورسیه تحصیلی؛ و انگیزه نامه مخصوص پذیرش تحصیلی ارشد و مقاطع بالاتر.

  مقاله انگیزه نامه و هدفنامه تحصیلی (Motivation Letter or Statement of Purpose, SOP) یکی از پارامترهای بسیار مهم و تاثیر گذار جهت پذیرش دانشگاه در خارج کشور برای مقاطع کارشناسی ارشد می باشند. مقاله انگیزه نامه همچنین در اخذ بورسیه تحصیلی و فاند نیز آیتم متمایز کننده دانشجوهای موفق و برنده بورسیه تحصیلی از دیگر دانشجویان است. در این پست ما قصد داریم هفت نکته مهم در نگارش مقاله بورسیه تحصیلی برای دانش آموزان دبیرستانی و نکات نگارشی در انگیزه نامه و هدفنامه تحصیلی برای دانشجویان لیسانس را بررسی می کنیم. با مطالعه این موارد هفت گانه زین پس قادر خواهید بود انگیزه نامه های موثرتری نگارش کنید. چنانچه این مقاله را مفید و سودمند دیدید آنرا با دوستانتان اشتراک بگذارید. 🙂

تاثیر یک توصیه نامه مناسب در اخذ موقعیت های فاند و کمک هزینه تحصیلی

مقاله انگیزه نامه و هدفنامه تحصیلی، بورسیه تحصیلی، فاند پذیرش تحصیلی از دانشگاه خارج کشور

به نظر می رسد نوشتن مقالات ادبی و رسمی آن هم به زبان انگلیسی اغلب در میان دانش آموزان و دانشجویان وحشت ایجاد می کند! در ادامه ما قصد داریم با شما مهارت هایی را به اشتراک بگذاریم که این وحشت و ابهامات به شیرینی کام یابی و موفقیت تبدیل شود. در نگارش متن یک انگیزه نامه همیشه دو نکته مهم را بخاطر داشته باشید: نکته الف) هدف از نگارش؛ این که آیا این مقاله انگیزه نامه و هدفنامه تحصیلی برای شرکت در رقابت اخذ بورسیه تحصیلی، یک پوزیشن دانشگاهی یا حتی یک مسابقه آکادمیک است؟ پس نحوه نگارش متفاوت می شود. اغلب دانشجویان این مهم را به طور کامل فراموش می کنند که هدف از نگارش این مقاله انگیزه نامه کدام است. ب) تقسیم وظایف؛ در حالی که نگارش یک مقاله آکادمیک نظیر انگیزه نامه پروژه ای بزرگ است. اقداماتی نظیر تقسیم پروژه به بخش های قابل کنترل کمک کننده است. تهیه الگوی پیش نویس از مقاله ای موفق نیز کمک کننده خواهد بود. طبق راهنمایی کتی لیوینگستون برای نوشتن مقاله انگیزه نامه موثر، موفق و کارا رعایت این هفت گام از بدیهیات است:

مطالعه بیشتر:  انواع بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ در تحصیلات بین المللی

مقاله انگیزه نامه و هدفنامه تحصیلی، بورسیه تحصیلی، فاند پذیرش تحصیلی از دانشگاه خارج کشور

۱- انتخاب یک موضوع جهت نگارش مقاله بورسیه تحصیلی

جهت نگارش یک مقاله انگیزه نامه ممکن است موضوع به دانشجو داده شود، یا ممکن است به دانشجو اجازه داده شود تا موضوع را به انتخاب خود برگزیند. چنانچه موضوع داده باشده باشد، باید درباره نوع مقاله ای که قصد نگارش دارید، تفکر کنید.  آیا باید یک نمای کلی به موضوع پرداخته شود یا یک تحلیل خاص با جزئیات می تواند مفید واقع شود؟ (تمرکزی متفاوت با توجه به نوع مقاله) اگر به شما یک موضوع مشخص داده شده باشد، کار کمی متفاوت است.  با این حال، می تواند فرصتی مناسب برای ارائه مزیت ها و برتری های شما با انتخاب یک موضوع جالب و هیجان برانگیز، را به ارمغان آورد. در هر صورت ابتدا، هدف خود را مشخص و تعریف کنید. آیا مقاله شما صرفا اطلاع رسانی است. یا مقاله ای برای متقاعد کردن است؟ هنگامی که هدف را تعیین می کنید، شما باید از موضوعاتی که جذابیت فوق العاده ای برای شما دارد، انتخاب نمائید. اگر هدف شما آموزش یا اطلاع رسانی باشد، موضوعی را که قبلا مطالعه کرده اید انتخاب کنید. اگر هدف شما متقاعد کردن، موضوعی را انتخاب کنید که در آن پرشور هستید.  ماموریت مقاله هر چه باشد، اطمینان حاصل کنید که شما به موضوع خود علاقه مند هستید.

۲- آماده سازی طرح یا نموداری از ایده های خود

برای نوشتن یک مقاله انگیزه نامه و هدفنامه موفق، شما باید افکار خود را سازماندهی کنید. با در نظر گرفتن آنچه که در حال حاضر در افکار و اندیشه شماست و توصیف آن در مقاله، شما قادر به درک ارتباطات خواهید بود. و ارتباط بین ایده ها به وضوح مشخص می شود. که کمکی بی بدیل است در به قلم آوردن ایده های شما.  این ساختار به عنوان ساختاری پایه برای مقاله شما عمل می کند. از طرح یا نموداری استفاده کنید تا ایده های خود را مرتب کنید و آنها را سازماندهی کنید. برای ایجاد یک نمودار و الگوی مناسب، موضوع خود را در بالای صفحه بنویسید. سه تا پنج خط را از این موضوع بردارید و ایده های اصلی خود را در ادامه آن بیاورید. خطوط بیشتری را از این ایده های اصلی بیرون بکشید که میتواند شامل هر گونه اندیشه ی ممکن در این ایده ها باشد.  اگر ترجیح می دهید یک طرح کلی ایجاد کنید، موضوع خود را در بالای صفحه بنویسید. از آنجا، ابتدا ایده های اصلی خود را فهرست کنید و فضایی برای توسعه آن ایده زیر هر یک در نظر بگیرید.  در ادامه ایده های کوچکتر دیگری را که مربوط به هر ایده اصلی است، فهرست کنید.  انجام این کار به شما امکان می دهد که ارتباط بهتری بین ایده های شکل داده و در نهایت کمک خواهد کرد تا یک مقاله ای سازمان یافته تر بنویسید.

  ۳- نگارش بیانیه تز در مقاله بورسیه تحصیلی

  اکنون که موضوعی را انتخاب کرده اید و ایده های خود را به دسته های مشخص مرتب کرده اید، باید یک بیانیه ی تز ایجاد کنید.  بیانیه تز شما اصل مطلب را به اختصار به دید خواننده مقاله شما می رساند. (مثل ابسترکت یا خلاصه مقاله) به طرح یا نمودار خود دوباره نگاه کنید. ایده های اصلی کدامند؟ بیانیه تز دو بخش دارد. بخش اول آن موضوع را بیان می کند و بخش دوم چکیده ای کلی از مقاله را بیان می کند.  به عنوان مثال، اگر شما در مورد بیل کلینتون و تاثیر آن بر ایالات متحده، می نویسید بیانیه کلیدی مناسب می تواند بدین شکل باشد: “بیل کلینتون از طریق دو دوره متوالی به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده در آینده کشور ما موثر بوده است.”

 ۴- بادی یا متن اصلی مقاله بورسیه تحصیلی

متن مقاله شما، توضیح، توصیف و یا بحث موضوع انتخابی شما است. هر ایده اصلی که در دیاگرام یا طرح نوشتید بخش جداگانه ای در متن مقاله (بادی مقاله) شما خواهد بود.  هر پاراگراف در بادی همان ساختار اساسی ذکر شده پیشین را دارد.  شروع به نوشتن یکی از ایده های اصلی خود به عنوان جمله مقدماتی کنید. بعد، هر یک از ایده های حمایت کننده خود را در قالب جمله هایی مرتبط در متن بیاورید.

 

۵-  نگارش مقدمه در مقاله انگیزه نامه:

  اکنون که بیانیه تز و قسمت های کلی مطالب خود را توسعه داده اید، باید مقدمه ای بنویسید.  مقدمه باید توجه خواننده را کاملا به خود جلب کند و تمرکز موضوعی مقاله شما را نشان دهد. شما می توانید اطلاعات تکان دهنده، گفتگو، داستان، نقل قول یا خلاصه ای ساده از موضوع خود را به عنوان مقدمه بیاورید.  هر مقدمه ای که انتخاب می کنید، اطمینان حاصل کنید که آن را با بیانیه تز خود مرتبط کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله نگارش بیانیه موفقیت (دستاوردها) در رزومه تحصیلی را مطالعه کنید.

مقاله انگیزه نامه و هدفنامه تحصیلی، بورسیه تحصیلی، فاند پذیرش تحصیلی از دانشگاه خارج کشور

 

۶- نگارش بخش نتیجه گیری در مقاله انگیزه نامه

نتیجه گیری، بسته شدن موضوع را در بر دارد. و خلاصه و ارائه دیدگاه نهایی از ایده های شکل دهنده بادی مقاله انگیزه نامه را تداعی می کند.  بخش نتیجه گیری باید شامل سه تا پنج جمله کوتاه و قوی و در برگیری اسانس مقاله انگیزه نامه شما باشد.

 

۷- نگاه کلی و تنظیم پاراگراف ها بعد از نگارش مقاله بورسیه

چنانچه پس از نوشتن نتیجه گیری، فکر کنید که مقاله خود را تکمیل کرده اید، اشتباه اندیشیده اید.  قبل از اتمام مقاله انگیزه نامه، باید به تمام جزئیات کوچک توجه داشته باشید.  ترتیب قرارگیری پاراگرافها را بررسی کنید. قویترین پاراگراف ها که حاوی پیام اصلی موضوعیت در مقاله انگیزه نامه شما است، باید در پاراگراف اول و آخر درون بادی یا متن اصلی بیایند. دیگر پارامترها در وسط قرار می گیرند.  همچنین مطمئن شوید که نظم و نظام پاراگراف بندی شما منطقی است. اگر مقاله شما یک فرایند را شرح دهد، مانند تجربه ساخت اولین کیک شکلاتی، اطمینان حاصل کنید که پاراگرافهایتان به ترتیب صحیح (مطابق با دستور پخت) قرار می گیرند. در صورت لزوم، دستورالعمل های مشخص شده توسط دانشگاه یا کالج خود را چک کنید. بسیاری از موقعیت های دانشگاهی یا بورسیه تحصیلی، از فرم های و فرمت های مشخص شده در نگارش انگیزه نامه یا هدفنامه استفاده می کنند. چیدمان مقاله خود را در چارچوب آن دستورالعمل تنظیم کنید. تا مطمئن شوید که مقاله انگیزه نامه شما در فرمت دلخواه است. در نهایت، هدفنامه خود را از لحاظ عاری بودن از هر گونه اشتباهات دستور زبان و املایی بررسی کنید.

 تبریک می گویم!  با رعایت این ۷ اصول، شما یک مقاله بورسیه تحصیلی یا انگیزه نامه ای تحصیلی، عالی نگارش می کنید.

مقاله انگیزه نامه و هدفنامه تحصیلی، بورسیه تحصیلی، فاند پذیرش تحصیلی از دانشگاه خارج کشور

در ادامه مطلب شما می توانید به هفت مقاله انگیزه نامه که توسط کمیته پذیرش دانشگاه جان هاپکینگز (دهمین دانشگاه برتر ایالات متحده) برگزیده شده اند؛ دسترسی داشته باشید. دقت کنید که شما تنها می توانید از متن این مقاله ها و ساختار و جمله بندی آنها الهام بگیرید. و کپی برداری از آنها به هیچ وجه به نفع شما نیست. نگارش مقاله بورسیه تحصیلی یا انگیزه نامه ای قوی، در حالت انحصاری و برآمده از ذهن خلاق دانشجو اتفاق می افتد.

چند نمونه بورسیه تحصیلی در زمینه مدیریت کسب و کار و کارآفرینی در وبسایت اپلای پدیا

موفق و پیروز باشید./ ApplyPedia

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x