پزشکی در ایتالیا
موضوعات داغ

صفر تا صد اپلای در دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا

مقدمه

آیا شما نیز از تست های مکرر کنکور خسته شده اید؟ و یا ناگزیر قید علاقه و اشتیاق خود به حوزه پزشکی را زده اید؟ و همه بخاطر این بوده که نتوانسته اید امتیاز مورد نیاز برای ورود به رشته های پزشکی را بدست آورید. دوستان دانشجوی شما در اپلای پدیا، به شما نوید راه یا آپشن جدیدی را می دهند.

در دنیا این یک قاعده کلی است که بدست آوردن هر چیزی در زندگی؛ هزینه های خود را دارد. اگر ما به شما بگوئیم: که به راحتی می توانید در بهترین دوره های تحصیلی پزشکی قبول شوید. حتی بدون مطالعه و درس خواندن زیاد. یا بدون پرداخت هزینه! این در منطق زندگی نمی گنجد! چرا که آن قاعده کلی که در زندگی جاری و ساری است بهم می خورد. و بهم خوردن قاعده ممکن نیست. حداقل به آسانی ممکن نیست!

راهی جایگزین و قابل اعتماد

اما راه های جایگزین موجود هستند. همیشه راه های جایگزین ساده تر نیستند. مثلا پذیرش پزشکی ایتالیا که جایگزین پذیرش پزشکی ایران شود. این یک راه جایگزین خوب است. میزان دشواری آن نیز بسته به تلاش و کوشش دانشجویان متفاوت است. اما این راه جایگزین برای بسیاری از دانشجویان جواب داده.

در این مقاله ما شما را با چند و چون و حقیقت های مهاجرت تحصیلی،

اخذ پذیرش تحصیلی در حوزه پزشکی

هزینه هایی که باید بپردازید

و بسیاری اطلاعات و آمار مفید دیگر مرتبط با کشور ایتالیا و دانشگاه های علوم پزشکی آن؛ آشنا می کنیم.

که در نهایت در تصمیم گیری کمک کننده خواهد بود.

این مقاله شما را به بخش های مختلف هدایت و راهنمایی می کند.

در تمامی قسمت ها:

هدف اصلی راستی انگاری و حقیقت محوری در ارائه اطلاعات، ملاک عمل واقع شده است.

توجه:

دانشگاه های پزشکی ایتالیا (در اینجا منظور دانشگاه هایی هستند که آموزش پزشکی خود را به زبان انگلسی ارائه میکنند.)

با نگاه های گرم و کنجکاو خود، ما را در ادامه مقاله، همراهی نمائید…

ویژگی های کم نظیر دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا

 در مقاله دانشگاه های برتر پزشکی ایتالیا، ۹ دانشگاه علوم پزشکی در ایتالیا که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، معرفی شدند. تحصیلات پزشکی درایتالیا، دارای ویژگی هائی بی نظیری همچون، ایجاد شرایط عالی برای اقامت، تحقیق و کار بالینی در اروپا و حتی فراتر از اروپا (ایالات متحده) را دارا می باشد. برترین دانشگاه علوم پزشکی در ایتالیا، طبق آمار، دانشگاه میلان و سپس دانشگاه پاویا هستند. در ابتدا لازم است بدانید که کدام دانشگاه های پزشکی در ایتالیا شناخته شده هستند. و تحصیلات به زبان بین المللی (انگلیسی) ارائه می دهند. بنابراین مقاله فوق اطلاعات بسیار مختصری را در اختیار قرار می دهد.

توجیه پذیری بالا، جهت ادامه تحصیل پزشکی در ایتالیایچیدگی ا

در ادامه مطلب لازم است که مزیت های عمده و برجسته این راه جایگزین مرور شود. تا ایجاد انگیزه نماید. انگیزه برای رسیدن به هدفی غایی! در مقاله ی دلایل مهم جهت انتخاب کشور ایتالیا برای ادامه تحصیل در رشته های گروه پزشکی به ۸ پارامتر مهم پرداختیم. آیتم هایی نظیر:

 • پذیرش پزشکی آسان؛
 • هزینه های پائین تحصیل پزشکی،
 • دانشگاه هایی با اعتبار جهانی؛
 • تحصیل به زبان بین المللی،
 • امکان اعتبار گذاری مدارک اخذ شده در سطح جهان و غیره.

پذیرش پزشکی از دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا- خواستگاه و مورد توجه و علاقه دانشجویان از سراسر جهان

اما همه آن چیزی که تحصیلات پزشکی در ایتالیا را برجسته و خواستگاه بسیاری از دانشجویان تبدیل کرده است. می تواند تحصیل پزشکی در قاره سبز (اروپا) باشد. کلاس و پرستیژی که فارغ التحصیلان پزشکی ایتالیا به دست می آورند، زبانزد است. امکانات کلینیکی، آموزشی و رفاهی که دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا برای دانشجویان خود فراهم نموده اند، حتی توجه دانشجویان آمریکایی را نیز به خود جلب نموده است!

مهاجرت تحصیلی با نرخ بالا به مقصد ایتالیا!

سالانه دانشجویان زیادی حتی از آمریکای شمالی به قاره سبز و به ایتالیا مهاجرت تحصیلی می کنند. و این مهاجرت تحصیلی اغلب کوتاه مدت است. و به دوره تحصیلی محدود می شود. دوره تحصیلی در رشته های گروه پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی. که شرایط پذیرش در هر کدام در آمریکای شمالی پیچیدگی ها و مشقات خاص خود را دارد!.

آموزش و تحصیلات پزشکی به زبان انگلیسی نیز از دیگر مزیت هایی است که توجه دانشجویان بسیاری را به خود جلب نموده است.

درمورد مقایسه هزینه های تحصیلات پزشکی و انتخاب دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا و چین بیشتر بخوانید

 

هزینه های مقرون به صرفه تحصیل پزشکی در ایتالیا

هزینه¬های زندگی و تحصیلات پزشکی در ایتالیا

اولین هزینه ها در مهاجرت تحصیلی، شهریه های دانشگاه می باشد. تمکن مالی برای پرداخت شهریه دانشگاه حداقل برای سال اول تحصیل لازم و واجب است. اما زمانی که ایتالیا را با سایر کشورهای اروپایی که دوره ­های تحصیلی پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می­کنند؛ مقایسه کنیم مشخص می­شود که هزینه­ های تحصیل در مدارس پزشکی عمومی ایتالیا (۴۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال) است. که در هیچ جای دیگر حتی اروپای شرقی (مجارستان، اسلواکی و غیره) که حدود ۹۰۰۰ یورو است. و یا حتی مدارس پزشکی انگلستان یا آمریکا قابل مقایسه نیست.

تفاوت در اخذ شهریه در دانشگاه های پزشکی انگلیسی زبان ایتالیا

هزینه ­های که برخی دانشگاه ها بابت برخی از درجه ­های تحصیلات پزشکی دریافت می­کنند. برای دانشجویان اروپایی، ایتالیایی و غیر اروپایی یکسان هستند. بخاطر اینکه دانشگاه ­های دولتی بخشی از دولت بوده؛ این یکسان بودن در پرداخت هزینه های شهریه؛ ممکن شده است. و همین امر باعث شده است که ایتالیا یکی از بهترین نمونه­ های آموزش عالی برای همه ی دانشجویان مشتاق به حوزه پزشکی باشد.

هزینه­ های زندگی و تحصیلات پزشکی در ایتالیا

مولفه مهم دیگر هزینه ­های زندگی می­ باشد. که شامل اجاره مسکن، هزینه غذا و حمل و نقل و نهایتا هزینه کتاب­ها می­ شود. قیمت ­ها بین شهرهای مختلف نزدیک بهم می ­باشد. هزینه های زندگی بخش جدا ناپذیر مهاجرت تحصیلی است. هزینه های زندگی، بر کیفیت زندگی دانشجویی و در نحوه درس خواندن، نیز تاثیر مستقیم دارد. بنابراین لازم است به آن توجه ویژه شود. مخارج زندگی در ایتالیا، برای هر ماه حدود ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو بسته به اندازه و مکان شهر متغیر خواهد بود. به عنوان یک قاعده کلی شهر بزرگ شهری است که معمولا گرانتر است. همچنین شهرهای شمالی در ایتالیا گرانتر از شهرهای جنوبی هستند. هزینه­ ها از نظر داشتن جاده، فرودگاه و خدمات مختلف توسعه شهری و منطقه ای تغییر می­ کند.

هزینه های زندگی در ایتالیا در سال های مختلف تحصیل

توجه داشته باشید که هزینه ­ها برای سال اول بیش از دو برابر هزینه ها برای سال­های بعد می­ باشد. زیرا شما باید سپرده امنیتی برای اجاره (معمولا هزینه اجاره سه ماه یکجا)، کالاهای جدید برای خانه؛ و یافتن بهترین مکان برای خرید مواد غذایی را بپردازید. شما می توانید دانشگاه ­های مختلف را برای یافتن ایده بهتر یا مقایسه آن­ها در کنار یکدیگر مرور کنید. که این مهم با مطالعه مقایسه دقیق دانشگاه ها و شهرهای ایتالیا، برای علاقمندان مهیا شده است.

اطلاعات مهم و برجسته از دانشگاه های برتر پزشکی در ایتالیا

سادگی پذیرش گرفتن از دانشگاه های پزشکی انگلیسی زبان ایتالیا نیز یکی از مزیت های برجسته آن است. عدم تاثیر پارامترهایی نظیر شرط معدل و سن و توصیه نامه آکادمیک بخشی از این سهولت پذیرش تلقی می شود. زمانیکه دانشجویان متوجه می شوند که تنها یک آزمون ورودی تا رسیدن به پزشکی اروپا  فاصله دارند؛ انگیزه ی بیشتری می گیرند. و عزم خود را جذم نموده تا به آن نایل آیند. در مقاله مقایسه ی دانشگاه های پزشکی ایتالیا با نگاهی ریزبینانه به آیتم های مهمی پرداخته شده است. آیتم هایی که شرایط برگزیدن برترین انتخاب را فراهم می آورد. معتبر ترین مقایسه در مقیاس متشابه مساوی با برگزیدن بهترین انتخاب ها است.

مقایسه آیتم ها و پارامترهای مهم جهت تحصیلات پزشکی در ایتالیا

مقایسه ای در :

 • هزینه شهریه دانشگاه های پزشکی در ایتالیا،
 • امتیاز مورد نیاز در آزمون آی.مَت برای هر دانشگاه،
 • هزینه های زندگی در ایتالیا

و غیره از موارد برجسته در این مقاله است.

 • مقایسه دانشگاه های علوم پزشکی پاویا، رم  و میلان در نحوه تدریس پزشکی،
 • مقایسه ابعاد کلاس،
 • شفاهی یا کتبی برگزار شدن امتحانات پزشکی،
 • اجباری بودن یا نبودن حضور در کلاس درس،
 • شرایط کار حین تحصیل

و بسیاری اطلاعات مهم در مورد دانشگاه های پزشکی در ایتالیا در بخش دوم از مقاله مقایسه ی دانشگاه های پزشکی ایتالیا با نگاهی ریزبینانه مهیا شده است.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا

پیش ثبت نام دانشگاه های پزشکی ایتالیا

 

3 گام مهم و کلی در اخذ پذیرش پزشکی ایتالیا

پیش ثبتنام یکی از قدم های مهم جهت پذیرش پزشکی در برخی دانشگاه های پزشکی ایتالیا است. در مقاله  سررسید پیش ثبتنام چند دانشگاه پزشکی انگلیسی زبان در ایتالیا؛ به بررسی پروسه پیش ثبت نام پرداخته شده است. دانشگاه تورین [و رم ساپینزا ] شرایط جدید پیش درخواست / پیش ثبتنام را برای ورود به رشته های پزشکی انگلیسی زبان را برای متقاضیان اجباری کرده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مطالعه مقاله ی معرفی شده فوق بپردازید.

۳ گام مهم و کلی در اخذ پذیرش پزشکی ایتالیا

چنانچه شما نیز جزو آندسته از افرادی هستید که مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا شما را مجذوب خود نموده است. و در صدد اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا هستید. ضمن دانش بر اینکه آزمون آیمت (IMAT) تنها راه ورود به دانشگاه های پزشکی انگلیسی زبان ایتالیا می باشد. مطالعه این مقالات و کسب اطلاعات موثق و قابل اطمینان توصیه اکید می شود.

چنانچه علاقمند هستید که از دانشگاه های پزشکی ایتالیا پذیرش بگیرید.  مقاله از تصمیم گیری تا ثبت نام قطعی در دانشگاه پزشکی هدف در ایتالیا را بخوانید. در این مقاله، به سه قدم اساسی جهت اخذ پذیرش پزشکی موفقیت آمیز پرداخته شده است. که می تواند تصویر بزرگ و کلی را در ذهن دانشجویان تداعی نماید. پروسه ای که از روند پیش ثبت نام آغاز و به بررسی مختصر آزمون ورودی پزشکی در ایتالیا می پردازد. و در نهایت ثبت نام قطعی در دانشگاه پذیرفته شده خاتمه می یابد.

اخذ اطلاعات جامع و موثق از آزمون آی.مت (IMAT)

همانگونه که متذکر شدیم؛ دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا بر اساس حداکثر امتیاز اخذ شده هر دانشجو در آزمون آی.مَت، تصمیم نهایی در مورد پذیرش یا رد آن دانشجو را خواهند گرفت. آزمون آی.مت مجموعا ۶۰ سوال دارد – مقایسه امتیاز مورد نیاز در IMAT جهت پذیرش پزشکی از دانشگاه های ایتالیا یکی از یافته های ویژه ای است که شما با خواندن مقاله ذیل، کسب خواهید نمود.

تقویم آموزشی دانشگاه های پزشکی ایتالیا و آزمون IMAT در سال ۲۰۱۸ اطلاعات کامل و کافی از این آزمون را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. این اطلاعات از وزارت آموزش و پرورش ایتالیا (MIUR) اخذ شده است. اطلاعاتی از آزمون آیمت در اختیار قرار می دهد؛ نظیر:

 • تاریخ برگزاری آزمون آیمت
 • زمان برگزاری آزمون آیمت
 • مکان های اخذ تست در سراسر جهان
 • و مکان های جدید که در سال ۲۰۱۸ به لیست اضافه شده است.

تقویم آموزشی دانشگاه های پزشکی ایتالیا و آزمون IMAT در سال ۲۰۱۸

همچنین در مقاله ای تحت عنوان دانلود نمونه سوالات آزمون آی.مت در سال های پیشین، اطلاعات تکمیلی از آزمون آی.مت ارائه شده است. در این مقاله آزمون آی.مت به دو قسمت کلی و مجزا تقسیم بندی شده است. و سوالات دروس هر قسمت عنوان شده است.

بخش آغازین آزمون IMAT، دانش عمومی متقاضیان را ارزیابی می کند. و در بخش دوم آن، دانش تخصصی متقاضیان ارزیابی و سنجش می شود. جهت پذیرش بی قید و شرط از دانشگاه های پزشکی ایتالیا، تسلط به دانش علمی شرط اصلی است. سوالات تخصصی از دروس ذیل پرسش می شود:

 • زیست شناسی
 • شیمی
 • ریاضیات
 • فیزیک

در قسمت زمان بندی مدون برای آزمون آیمت؛ عنوان شده است که؛ بخش حل مسئله در سوالات ریاضیات به عامل تعیین کننده پیروز رقابت در آزمون IMAT تبدیل شده است. همچنین دیگر توصیه های تجربی و علمی نیز در این قسمت از مقاله برای علاقمندان ذکر شده است.

هزینه ها در مقایسه با دستاوردها

در پایان کافی است بپردازیم به مقایسه هزینه ها و دستاوردهایی که با تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا نائل می شود. در قسمت های فوقانی این مقاله، اشاره ای داشتیم به برخی از هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا. اما اینکه آیا راهی وجود دارد که بتوان حداقل بخشی از هزینه ها را بدست آورد؟ مثلا دریافت بورسیه تحصیلی، وام، کار دانشجویی و غیره.

برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا نگاهی گذار به دستاوردها داشته باشیم. سپس به ارائه پاسخ هایی برای این سوال مهم بپردازیم.

 

دستاوردهایی که با تحصیل پزشکی در ایتالیا نصیب می شود، فراوان است. که بایست از دیدگاه ها و نظرات مختلف بررسی شود. اما همیشه امکانات آموزشی، محیط تحصیل، امکانات بالینی (مخصوصا در علوم پزشکی)، درجه اعتبار و کلاس کاری بعد از فارغ التحصیلی به عنوان اولین نشانه های دستاوردی به ذهن می رسند.

 

پذیرش پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی پاویا در ایتالیا

یکی از دستاوردهای مهمی که با تحصیل پزشکی در ایتالیا ممکن است نصیب شما می شود، تحصیل در شهر – دانشگاه – پاویا (Pavia) است. با قدمت بیش از ۵۰۰ سال در آموزش پزشکی، امکانات و تسهیلات آموزشی پزشکی مدرن، بیمارستان های مجهز و با امکانت روز دنیا در انتظار شما است.

دوره پزشکی هاروی در پاویا

دوره پزشکی بین المللی پاویا،( The International medical course of Pavia) اولین نوع آن در ایتالیا است. به اصطلاح “دوره هاروی” (“Harvey course”) که بر اساس تجربه بیش از ۵۰۰ ساله آموزش علم و هنر پزشکی توسعه یافته است. دانشگاه علوم پزشکی پاویا (Pavia) یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها در ایتالیا است. منابع آموزشی در تحصیلات پزشکی در پاویا (Pavia) بر اساس آخرین نسخه های کتاب های پزشکی انگلیسی شناخته شده بین المللی می باشد که توسط دانشجویان پزشکی در انگلستان و ایالات متحده استفاده می شود. محتوا و مطالب آموزشی که هنوز راه به بسیاری از کتاب های درسی نیافته اند، در دانشگاه علوم پزشکی پاویا تدریس می شود.

دانشگاه علوم پزشکی پاویا (Pavia)

سیستم جراحی داوینچی، da Vinci Surgical System در دانشگاه علوم پزشکی پاویا

سیستم جراحی داوینچی، da Vinci Surgical System

تسهیلاتی که دانشگاه پزشکی پاویا به دانشجویان خود ارائه می دهد.، کلیه انتظارات یک دانشجو از یک دانشگاه اروپایی توسعه یافته را جوابگو خواهد بود. تا سال ۲۰۱۲ دانشگاه پزشکی پاویا (Pavia) تنها دانشگاه در ایتالیا  بوده است که اجازه انجام عمل جراحی قلب با سیستم جراحی روبوتیک (سیستم جراحی داوینچی، da Vinci Surgical System) را داشته است. همچنین دانشگاه پاویا تنها مشترک پروژه ی موقعیت های یادگیری بهداشت جهانی در ایتالیا است.

نقل و انتقالات دانشجویی در دانشگاه پزشکی پاویا

در قالب برنامه های اراسموس اتحادیه اروپا؛ امکان تحصیل در دانشگاه های پارتنر دانشگاه پزشکی پاویا نیز وجود دارد.

دانشگاه های پارتنر عبارتند از:

دانشگاه های پزشکی در کشورهای اتریش، انگلستان، بلژیک، فرانسه، فنلاند، آلمان، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسپانیا، سوئیس، مجارستان.

شما می توانید از زندگی شهری در پاویا، حمل و نقل رایج، فرهنگ، آداب و رسوم در پاویا در مقاله ذیل، مطالعه کنید. دانشگاه پاویا خواستگاه دانشجویان مستعد بین المللی بسیاری است. چنانچه به تحصیل پزشکی در ایتالیا می اندیشید. چنانچه در صدد پیدا کردن یک دستاورد خوب جهت توجیه خود یا خانواده خود هستید، مطالعه مقاله معرفی دانشگاه علوم پزشکی پاویا در ایتالیا را به شما پیشنهاد می دهم. 

راه های مرسوم جهت تامین مالی هزینه ­ها در ایتالیا

دانشجویانی که از خانواده­های متوسط و یا پایین به ایتالیا می­آیند؛ می­توانند برای تامین هزینه­های تحصیل خود گزینه­های مختلفی را داشته باشند. گزینه­هایی نظیر استفاده از وام های دانشجویی، کمک هزینه تحصیلات پزشکی و غیره. در مجله اپلای مقاله ای تحت عنوان “دانشجویان اغلب هزینه های زندگی و تحصیلات پزشکی ایتالیا را از چه راه هایی تامین می کنند؟” آماده شده است. که در آن به بررسی گزینه های مختلف تامین مالی کوچک و بزرگ پرداخته شده است. در بخشی از این مقاله آمده است که؛

 

توصیه های یک دانشجوی فارغ التحصیل، جهت کسب درآمد دانشجویی در ایتالیا

 در مقاله توصیه های یک فارغ التحصیل در ارائه راه های عملی برای تامین هزینه های تحصیل به عنوان دانشجوی پزشکی در ایتالیا، مطالب مفیدی پیرامون راه های کسب درآمد دانشجویی ارائه شده است.

مثل، کار برای دانشجویان خارجی/ غیر اروپایی

مجوز کار در ایتالیا با اجازه اقامت دانشجویی و غیره 

در نهایت، برای کسب یک موقعیت شغلی نیاز به داشتن مهارت و توانمندی های بهتر نسبت به بقیه دارید. مزیت رقابتی در رزومه و CV آکادمیک خود. در این مقاله، یکی از راه های تامین هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا برگذاری دوره های آموزشی آنلاین توصیف شده است. که استفاده از پلتفورم آماده اپلای پدیا می تواند در کسب اولین تجربه آموزش آنلاین یاری رسان دانشجویان مشتاق باشد.

امید است که با مطالعه این مقاله سوالات شما پیرامون تحصیلات پزشکی در ایتالیا، پاسخ داده شده باشد.

چنانچه سوال یا ابهانی در هر مورد داشتید، لطفا از طریق ارسال کامنت و نظر سنجی مطرح نمائید.

در پایان، در خواست می شود که چنانچه این مقاله مفید بود و مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا آنرا با دیگر دوستان خود به اشتراک بگذارید.

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در گروه فیس بوک اپلای پدیا بگذارید. و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

سپاس ویژه از نگاه های گرم شما.

دوستدار و آرزومند موفقیت شما؛ سعید نویسنده مستقل در اپلای پدیا

لطفا انتقادهای سازنده خود را با ارسال نظر و کامنت بیان کنید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

  1. خواهش میکنم دوست عزیز.
   در اپلای پدیا ما سعی داریم به مطالبی بپردازیم که متناسب حال دانشجویان ایرانی علاقمند به تحصیلات بین المللی باشند. مثلا تحصیلات بین المللی در حوزه پزشکی :
   تحصیل به زبان انگلیسی و هزینه ها و شهریه در وسع مالی دانشجویان، بسیار اهمیت دارد.
   تحصیلات پزشکی در ایتالیا، هر دو پارامتر مهم رو داره. تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی برگذار میشه. و از لحاظ هزینه ها نسبتا معقول و در وسع رنج گسترده ای از دانش آموزان ایرانی هست. همچنین اعتبار بالا از مزیت های دیگر پزشکی ایتالیا هست. تحصیلات پزشکی در اروپا به زبان انگلیسی؛

   تحصیلات پزشکی در چین همچنین در سال های اخیر مزیت های ویژه ای داشته است. برای مثال تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی، اعطای بورسیه پزشکی به دانشجویان بین المللی، شهریه پایین دانشگاه های علوم پزشکی چین، سادگی اخذ روادید دانشجویی و ویزاهای تحصیلی می تونه از مزیت های برتر پزشکی چین محسوب شود.
   پزشکی کانادا هم که بیشتر برای دوره های رزیدنسی و تخصصی پزشکی مورد استقبال دانشجویان پزشکی ایرانی قرار می گیرد.
   چنانچه به نظر شما ایتالیا، چین و کانادا کشورهای مناسبی برای تحصیلات پزشکی هستند که در مجله اپلای پدیا به آنها پرداخته بشه؟
   ارسال نظر و کامنت فراموش نشه. 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن