دکترای دارو سازی

مهارت های ضروری حرفه داروسازی

گرچه پزشکان داروها را در جهت بهبود بیماران به ایشان تجویز می کنند. اما داروسازان افرادی هستند که دارو را به بیماران می رسانند و مقدار و دوز صحیح آن را کنترل می کنند. بنابراین داشتن دانش و اطلاعات دارویی از بایدهای این حرفه می باشد.

پذیرش در رشته داروسازی و مهارت های یک داروساز

پذیرش در رشته داروسازی را در سایت اپلای پدیا مطالعه نمایید . اگر چه پیش شرط های ورود یه داروسازی و آزمون پذیرش در رشته داروسازی دانشجویان مستعد را برمیگزینند اما در هر صورت اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید ابتدا تجربه کنید و بعد تصمیم گیری کنید و به پیشنهاد یکی از نزدیکان خود به حرفه داروشناسی و داروسازی و پذیرش در رشته داروسازی در خارج از کشور علاقمند شده اید و قصد دارید سطوح پیشرفته آکادمیک در حوزه پذیرش در رشته داروسازی را تجربه کنید و نهایتا اینکه یکی از مشاغل در ارتباط با حوزه داروسازی را به عنوان کسب درآمد و راه امرار معاش برگزینید؛ لازم است تقویت و توسعه مهارت های ذیل را جزو برنامه روزانه خود قرار دهید. اگرچه بعضی مهارت ها ذاتی می نماید، اما تحقیقات علمی نشان داده اند که ذهن منعطف و پیچیده انسان قابلیت اکتساب و توسعه تمامی مهارت ها را دارد.

در ادامه به نکاتی که لازمه پذیرش در رشته داروسازی است می پردازیم.

۱- حافظه قدرتمند داروساز

اولین مهارت جدانشدنی از داروسازان، قدرت یادآوری بالا است. بسته به حساسیت مشاغل مرتبط با حوزه داروسازی، داروسازها بایست قادر به یادآوری بسیاری از مسائل فراگرفته شده در طی سال های تحصیلات تخصصی خود باشند.

۲- توجه(دقت)زیاد به جزئیات:

کوچکترین اشتباهی در مقدار دوز بعضی داروها تبعات و حواشی بسیار بزرگی را به وجود می آورد، بنابراین جزئیات نگر بودن و به ریزترین ها دقت کردن، از بایدهای شغل های مرتبط با حوزه داروسازی می باشد. داروسازان محقق و پژوهشگر در تحقیقات دارویی و گزارش یافته های پژوهشی همچنین به مهارت جزئیات نگر بودن نیازمند هستند.

۳- داروشناسی دقیق (نقطه زن)

پذیرش داروسازی، مهارت های داروساز، پذیرش در رشته داروسازی

گرچه پزشکان داروها را در جهت بهبود بیماران به ایشان تجویز می کنند. اما داروسازان افرادی هستند که دارو را به بیماران می رسانند. و مقدار و دوز صحیح آن را کنترل می کنند. بنابراین داشتن دانش و اطلاعات دارویی از بایدهای این حرفه می باشد. مخصوصا زمانی که پای آلرژی و عقبه پزشکی حساس بیمار در میان باشد، این مهارت اهمیت پیدا می کند.

مطالعه بیشتر: انجمن های مهم داروسازی در خارج از کشور

مطالعه بیشتر: مراحل ضروری در اخذ تخصص داروسازی با تحصیلات بین المللی و پذیرش در رشته داروسازی

۴- همکاری تیمی

پذیرش داروسازی، مهارت های داروساز، پذیرش در رشته داروسازی

داروسازان و فعالان حوزه داروسازی با رنج وسیعی از افراد و سازمان ها در ارتباط و همکاری اند. از کار در داروخانه تحت عنوان تکنیسین داروسازی، مذارکره با پزشک در تجویز و میزان دوز مناسب برای بیماران تا پاسخ به سوالات عمومی افراد عادی. داروسازان باید برای هر یک پاسخ مناسب و درخور داشته باشند. و ارائه پاسخ مناسب لازمه همکاری تیمی و تعامل کارا با عوامل در ارتباط می باشد.

۵- مهارتهای IT و تسلط نرم افزاری – تخصص داروسازی

صنعت داروسازی با رشد بسیار بالایی به سمت بهره گیری از تکنیکهای کامپیوتری (computerized) در حرکت است.  مادامیکه بعضی پزشکان هنوز از نسخه های کاغذی خود برای تجویز دارو و درمان به بیماران خود استفاده می کنند، دوره گذار به نسخه نویسی الکترونیک در حال رشد و توسعه است. قابلیت جستجو در دیتابیس اطلاعاتی یکی از مهارت های مورد نیاز داروسازان در سالهای آتی خواهد بود. نسخه های الکترونیکی همزمان اطلاعات عقبه پزشکی به همراه رنج وسیعی از اطلاعات مورد نیاز داروسازان را نیز برای ایشان فراهم می کند. تا روند درمان به بهترین نحو انجام شود.

پذیرش داروسازی، مهارت های داروساز، پذیرش در رشته داروسازی

نهایتا، مهارت لبخند زدن و خوش رفتاری

خوش خلقی و اخلاق نیکو برای داروسازان که اغلب با مردم سر و کار دارند از ضروریات است. چرا که لبخندی زیبا و رویی گشاده علاوه بر قوت قلب و حامی بیماران بودن، جایگاه شما را در قلب ایشان مستحکم می کند. با آرزوی سربلندی و موفقیت روز افزون برای همه شما علاقمندان به حوزه دارو و داروسازی 🙂

 

ApplyPedia Team

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در گروه فیس بوک اپلای پدیا بگذارید. و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

پذیرش در رشته داروسازی

انتقاد، نظر و اشتراک گذاری فراموش نشه. 🙂

0

امتیاز کاربران: 4.6 ( 1 رای)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن