دکترای دارو سازی

شرایط تحصیل در رشته داروسازی در خارج از کشور

 از سال ۲۰۱۶، ۸۵ درصد از برنامه های آموزشی داروسازی نیاز به موفقیت در آزمون پذیرش کالج داروسازی دارند.

آماده شدن برای ورود به حرفه ی داروسازى در خارج از کشور

تحصیل در رشته داروسازی در خارج از کشور در اپلای پدیا ضمن بررسی مبانی کلی حرفه داروسازی و تحصیلات بین المللی داروسازی و عبور از مبحث پروسه های لازم در راستای اخذ مجوزهای داروسازی با تحصیلات بین المللی، به بحث شرایط پذیرش تحصیلات بین المللی در رشته داروسازی و رشته های مرتبط با حوزه داروسازی می پردازیم. امید است که با دقت در این موارد، بهینه ترین مسیر تحصیلات بین المللی جهت اخذ تخصص داروسازی به دست بیاید.

مدارس و برنامه های آکادمیک داروسازی در خارج از کشور

دوره های آموزشی پیش داروسازی

به عنوان یک برنامه دو، سه و یا چهار ساله، دانشجویان در دوره های پیش داروسازی غرق می شوند کهایشان را به خوبی در زمینه تحصیلات بین المللی پیشرفته آینده در زمینه داروسازی یاری می رساند. در این دوره دانشجویان بر موضوعاتی مرتبط با جنبه های دارویی، زیست شناسی و اقتصاد دارو و داروسازی تمرکز می کنند. کلاس های رایج عبارتند از :

شیمی آلی،

آناتومی و فیزیولوژی،

 بیوشیمی

 و پاتوفیزیولوژی.

زیست شناسی

دوره آموزش چهار ساله زیست شناسی دربرگیرنده موضوعات مرتبط با موجودات زنده است. و برای علاقمندان داروسازی، مناسب می باشد. تحصیل و کسب دانش در موضوعات سلول ها یا ژن ها پایه ای، دانش و مهارت هایی را فراهم می کنند که دانشجویان علاقمند را برای ادامه تحصیل در مقطع دکترای دارویی و داروسازی آماده می کند. کلاس های مشترک این رشته کارشناسی اغلب عبارتند از:

سلول های مولکولی

زیست شناسی ژنتیک،

 شیمی آلی،

 بیوشیمی

 و زیست شناسی ارگانیسم

شیمی و علوم شیمیایی در رشته داروسازی

این رشته موضوعاتی را در حوزه شیمی در بر می گیرد و تجربیات ارزشمندی را از مکانیزم شیمیایی و ساختار پایه ای دارویی به دانشجویان منتقل می سازد. با تحصیل در این رشته داروسازان آینده درمی یابند که چگونه ترکیبات شیمیایی در ایجاد داروها و درمان های بیماری مدد رسان آنها می شود. واحدهای درسی مشترک در این دوره کارشناسی عبارتند از:

  • تجزیه و تحلیل کمی،
  • شیمی آلی،
  • شیمی زیست پزشکی
  • و سم شناسی
بیوشیمی،علم شیمی،داروسازی، دارو

شرایط پذیرش مدرسه داروسازی

دکتر داروسازی – اغلب به نام PharmD – شناخته می شود. دانشجویان برای پذیرش در این رشته باید مجموعه ای از الزامات و پیش شرط های ورود و اشراف بر موضوعات پایه ای دارویی و داروشناسی را دارا باشند. در حالیکه بعضی از دانشگاه ها تنها دانشجویانی که دوره کارشناسی را تکمیل کرده باشند، را مجاز به شرکت در مقطع دکترای داروسازی (PharmD) می دانند. دیگر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اشراف کامل بر موضوعات تخصصی و پایه ای و شرکت در تمام کلاس ها و واحدهای درسی لازم را رضایت بخش می دانند. در هر صورت نمرات جزء مهمی در پذیرش موفق مقطع دکترای داروسازی هستند، به ویژه در کلاس های مرتبط با فارماکولوژی. اکثر مدارس نیاز به معدل (GPA) حداقل ۳٫۰از ۴٫۰ را دارند. این درحالیست که ممکن است انتظارات بالاتر برای درس های شیمی و زیست شناسی وجود داشته باشد.

جزئیات آزمون پذیرش کالج داروسازی

 از سال ۲۰۱۶، ۸۵ درصد از برنامه های آموزشی داروسازی نیاز به موفقیت در آزمون پذیرش کالج داروسازی (Pharmacy College Admission Test) دارند. این آزمون شامل پنج بخش است:

  • نوشتن – ۱ تست،
  • فرایندهای زیستی – ۴۸ سوال،
  • فرآیندهای شیمیایی – ۴۸ سوال،
  • خواندن انتقادی – ۴۸ سوال،
  • اصول کمی – ۴۸ سوال

متقاضیان ۱۷۵ دقیقه برای پاسخگویی به ۱۹۲ سوال چند گزینه ای و ۳۰ دقیقه برای آزمون نوشتن زمان در اختیار دارند. اکثر برنامه های آموزشی دارویی نیازمند کسب امتیاز بین ۴۰ تا ۵۰ درصد می باشند. سایر پارامترهای مهم در پذیرش شامل دو تا سه توصیه نامه، یک طرح بیوگرافی (اغلب رزومه یا سی.وی آکادمیک) و احتمالا مصاحبه با هیئت علمی دانشکده می باشد. شرایط تحصیل در رشته داروسازی در خارج از کشور

تخصص داروسازی، شغل داروساز، دارو

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در گروه فیس بوک اپلای پدیا بگذارید. و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

در ادامه از مجموعه مقالات حوزه داروسازی با مقاله مهم “مسیرهای آکادمیک موجود برای تبدیل شدن به یک داروساز حرفه ای” با مجله اپلای همراه باشید.

انتقاد، نظر و اشتراک گذاری فراموش نشه. 🙂

امتیاز کاربران: 4.45 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن