دکترای دارو سازی

مسیرهای مختلف تحصیلی تا دکترای داروسازی در آمریکا

دانش آموزان و دانشجویان در ایالات متحده آمریکا چگونه دکترای داروسازی خود را دریافت می کنند؟

در این مقاله به بررسی مسیرهای تحصیلی جهت دریافت دکترای داروسازی می پردازیم. در آمریکا دانشجویان می توانند با سه مسیر مختلف جهت اخذ دکترای داروسازی مواجه باشند. به عبارت دیگر سه گزینه مرسوم جهت اخذ دکترای داروسازی در ایالات متحده بررسی می شود. همچنین در ادامه برخی واحدهای درسی تخصصی دکترای داروسازی ارائه می شود.

دوره های تحصیلی هیبرید داروسازی

 در ادامه مبحث، به مسیرهای موجود در تحصیلات بین المللی در رشته داروسازی می پردازیم. در حال حاضر در ایالات سه مسیر مختلف برای اخذ تخصص در مقطع دکترای داروسازی وجود دارد. در ادامه به صورت کلی به ذکر پارامترهای مهم در هر مسیر تحصیلی می پردازیم. دوره های تحصیلی هیبرید داروسازی

دکترای داروسازی (PharmD)

اولین مسیر تحصیلی دریافت دکترای داروسازی در آمریکا، تحصیل در برنامه دکترای داروسازی (مستقیم) است. – این برنامه ها اغلب به نام دکترای داروسازی (PharmD) – شناخته می شود. دانشجویان برای پذیرش مستقیم دکتری داروسازی در آمریکا، باید مجموعه ای از الزامات و پیش شرط های ورود و پذیرش تحصیلی را دارا باشند. همچنین دانشجویان باید اشراف بر موضوعات پایه ای دارویی را دارا باشند. ورود و پذیرش تحصیلی دکترای داروسازی در آمریکا (PharmD) اغلب برای دانشجویان با مدرک کارشناسی عمومی و مرتبط با دارو سازی مهیا است. هر چند پیش از ورود به مقطع دکترای داروسازی، علاقمندان بایست در آزمون های ورودی شرکت کرده و امتیاز لازم را کسب کنند.

اغلب زمان لازم جهت تکمیل دوره دکترای داروسازی چهار سال آموزش اساسی و ضروری می باشد. (به غیر از زمان مورد نظر در دوره کارشناسی (عمومی)). دانشجویان برای تکمیل مقطع دکترای داروسازی (PharmD)، همچنین بایست نزدیک به ۲۰۰۰ ساعت تجربه آموزش بالینی را نیز کامل کنند. بعضی از برنامه های آموزشی مقطع دکترای داروسازی (PharmD) نیاز به کسب دانش برای تحقیق و پژوهش و نوشتن پایان نامه نیز دارند. دوره های تحصیلی هیبرید

لیسانس و دکترای هایبرید داروسازی :دوره های تحصیلی هیبرید

دومین مسیر تحصیلی دریافت دکترای داروسازی در آمریکا، تحصیل در لیسانس و دکترای هایبرید داروسازی می باشد.

شش تا هشت سال آموزش عمومی و تخصصی در زمینه داروسازی که نیازهای اساسی دانشجویان را پاسخگو می باشد. از جمله دروس دانشگاهی و آکادمیک در برنامه های لیسانس و دکترای هایبرید داروسازی عبارتند از:

  • شیمی،
  • زیست شناسی،
  • آناتومی،
  • فیزیولوژی،
  • ریاضی پیشرفته
  • انگلیسی تخصصی

سپس دانشجویان برای واجد شرایط بودن جهت تحصیل پیشرفته تر داروسازی، آزمون PCAT را می دهند. پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان هر دو مدرک لیسانس و دکترای داروسازی خود را دارند. تفاوت این برنامه تحصیلی با دکتری داروسازی مستقیم، این است که به جای تکمیل دوره های کارشناسی در دانشگاه های مختلف، دوره تحصیلی هیبرید به دانشجویان اجازه می دهد که تمام دوره تحصیل خود را در یک زمان و مکان برنامه ریزی و تحصیل کنند. بودن در یک مکان باعث می شود دانشجو حواس خود را بیشتر به تحصیل تخصصی داروسازی متمرکز کند. با تحصیل در برنامه های تحصیلی هیبرید داروسازی، می توانید زمان لازم برای فارغ التحصیلی در تخصص داروسازی را کوتاه کند.

دکترای داروسازی، دوره های تحصیلی هیبرید داروسازی، دریافت دکترای داروسازی در آمریکا،

برنامه تحصیلی ترکیبی دکترای داروسازی:

دکترای داروسازی، دوره های تحصیلی هیبرید داروسازی، دریافت دکترای داروسازی در آمریکا،

سومین مسیر تحصیلی دریافت دکترای داروسازی در آمریکا، تحصیل در برنامه های تحصیلی ترکیبی داروسازی می باشد. مدت لازم جهت فارغ التحصیلی در برنامه های تحصیلی ترکیبی داروسازی، شش تا هشت سال می باشد. طی این مدت نیازهای اساسی دانشجویان در کسب تمام الزامات دکترای داروسازی پاسخ داده می شود. علاوه بر الزامات آکادمیک، مهارت های فردی دانشجویان نیز تکمیل می شود. برخی الزامات آکادمیک در برنامه های تحصیلی ترکیبی دکترای داروسازی، شامل پایان نامه یا امتحانات شفاهی / کتبی پایان دوره می باشد. در برنامه های تحصیلی ترکیبی داروسازی، فرصت هایی زیادی برای ترکیب رشته های مختلف آکادمیک با حوزه داروسازی وجود دارد. گزینه هایی از جمله تکمیل یک MBA  یا مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مختلف تحصیلی، مانند رشته ریاضی، بهداشت عمومی و علوم نظارتی. مسیر تحصیلی برنامه های تحصیلی ترکیبی داروسازی در آمریکا، بسیار مناسب دانشجویان متعهدی است که می خواهند دانش خود را در زمینه داروسازی با یک رشته تحصیلی دیگر ترکیب کنند. بین رشته ای داروسازی دوره های تحصیلی هیبرید

دوره های تحصیلی هیبرید

تحصیلات بین المللی داروسازی و بعضی واحدهای تخصصی در مقطع دکترای داروسازی

چند عنوان از دوره ها و واحدهای تخصصی دکترای داروسازی در جدول ذیل آمده است.

دوره های تحصیلی هیبرید

دروس و واحدهای تخصصی

مهارت ها و دانش به دست آمده

اصول بیولوژیکی شیمی دارویی

این دوره با معرفی شیمی آلی و بیوشیمی، دانشجویان PharmD را به یک رویکرد ترکیبی در استفاده از آنها آشنا می کند. به خصوص در ارتباط با اهداف ماکرو مولکولار برای اقدامات دارویی. این درس اغلب موضوعاتی مانند تعاملات، مهار کننده ها، DNA و بیوفیزیکی را پوشش می دهد.

 دانش پایه انرژی و استریو شیمی

شناخت معبرهای متابولیک

آگاهی از اهداف مختلف اقدامات دارویی

بیولوژیک دارویی

به طور معمول در دو سال اول تحصیل، این دورۀ ابتدایی دانشجویان را با ایده ADME، یا جذب، توزیع، متابولیسم و ​​دفع آشنا می کند. دانشجویان یاد می گیرند که چگونه دارو و اثراتش از بدن دفع میشود.

درک نحوه توزیع دارو در بدن

توانایی کار با فارماکوکینتیک های مقدماتی و مدل سازی پویا

آگاهی از نحوه متابولیسم دارو

مهارت های عملی داروسازی

دانشجویان در این درس در مورد قوانین حوزه داروسازی و پراکندگی و تنوع دارویی، و روش مناسب برای ارائه دارو به افراد بیمار یاد خواهند گرفت.

آگاهی از داروهای شایع

درک ارتقای سلامت و پیشگیری بیماری

توانایی ساخت داروهای ترکیبی

سیستم مراقبت بهداشتی ایالات متحده

این دوره دانشجویان را به چشم انداز سیستم مراقبت بهداشتی آمریکا، به ویژه در زمینه بازاریابی دارویی و اقتصاد سلامت آشنا می کند. چگونه دارو از مرحله تحقیق به تأیید FDA میرسد؟

توانایی تصمیم گیری بر اساس یک دانش کامل از مراقبت های بهداشتی

درک اینکه چگونه شرکت های دارویی داروی جدیدی را معرفی و ارائه می کنند

آگاهی از محصولات دارویی در اقتصاد سلامت

محاسبات دارویی

این دوره با پوشش طیف وسیعی از مهارت های مختلف مورد نیاز برای ترکیب، توزیع و استفاده از دارو، دانشجویان را در درک اینکه وزن و ریاضی نقش مهمی در تجویز دارو دارند، آشنا می کند. تحصیل هیبرید

انواع مختلف ریاضی که در این حرفه استفاده می شود

استفاده صحیح از وزن، اندازه و مقیاس برای ارائه دوز مناسب

کسب اعتماد به نفس بیشتر در تجویز دارو

دوره های تحصیلی هیبرید واحدهای تخصصی دکترای داروسازی

در ادامه با مقاله “تمرکز شغلی و حرفه ای در حوزه داروسازی” با مجله اپلای همراه باشد.

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در فیس بوک اپلای پدیا یا لینکت این اپلای پدیا، مطرح نموده؛ و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

انتقاد، نظر و اشتراک گذاری فراموش نشه. 🙂

امتیاز کاربران: 4.65 ( 1 رای)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن