دکترای دارو سازی

مراحل مهم برای تبدیل شدن به یک داروساز حرفه ای

تحصیل داروسازی در آمریکا دو گزینه دارد. گزینه اول شامل تکمیل دوره کارشناسی قبل از رفتن به تخصص داروسازی، و گزینه دوم ترکیبی است که تمام دوره کارشناسی و تخصصی در یک مرحله. هر دو در این قسمت بررسی می شوند.

۱- قبولی درآزمون ورودی به رشته داروسازی و اخذ مدارک آکادمیک

تحصیل در رشته داروسازی : چنانچه مقاله مبانی داروسازی و چشم انداز حرفه ای داروسازی شما را متقاعد به تحصیل داروسازی در خارج از کشور نموده است. در اخذ تخصص در رشته داروسازی اولین گام مهم، تکمیل برنامه های آکادمیک و دانشگاهی مرتبط و نزدیک به حوزه داروسازی می باشد. تکمیل برنامه های آموزشی مربوط به تخصص داروسازی از نوع تحصیلات بین المللی دارای دو مسیر مختلف هستند. گزینه اول شامل تکمیل دوره کارشناسی قبل از رفتن به تخصص داروسازی، و گزینه دوم ترکیبی است که تمام دوره کارشناسی و تخصصی در یک مرحله. هر دو در این قسمت بررسی می شوند.

دوره کارشناسی + دوره تکمیلی تخصصی داروسازی

دوره های قبل از تخصص داروسازی به عنوان دوره های آموزشی دو یا چهار ساله ارائه می شود. بنابراین دانشجویان باید پیش از تعهد به یک برنامه کارشناسی، ایده ای از برنامه تکمیلی تخصصی خود داشته باشند. بطور معمول، دوره های قبل از دوره تکمیلی تخصصی شامل آموزش عمومی می شوند، در حالی که برنامه های آموزشی دو ساله بر روی موضوعات خاص تمرکز می کنند. برای رعایت پیش نیازهای مطالعات پیشرفته در حوزه دارو و داروسازی، دانشجویان بایست علاوه بر دوره های عمومی، شیمی آلی؛ آناتومی و فیزیولوژی انسانی؛ زیست شناسی مولکولی و سلولی؛ میکروبیولوژی؛ آمار؛ حسابداری؛ و انگلیسی را بگذرانند. پس از تکمیل دوره آموزشی کارشناسی، دانشجویان برای یک دوره دکترای تخصصی داروسازی چهار ساله درخواست پذیرش می دهند.

تحصیلات بین المللی ترکیبی یا پیوسته – تخصصی داروسازی

ترکیبی به شکل های مختلف ارائه می شود و دانشجو را قادر می سازد تمام دوره های آموزشی مورد نیاز در کسب تخصص داروسازی را در یک دوره زمانی کوتاه تر تکمیل کند. برنامه های شش و هفت ساله مرسوم تر هستند و هر دو مدرک لیسانس و دکترای تخصصی را نیز پس از فارغ التحصیلی اعطا می کنند. هر دو مسیر آموزشی مورد بحث در این بخش نیاز به قبولی در تست پذیرش کالج داروسازی قبل از پذیرش دوره تکمیلی تخصصی دارند. تحصیل در رشته داروسازی

دوره تکمیلی تخصصی دارو سازی

۲-شرکت در آزمونهای تخصصی داروسازی

مجوزهای مورد نیاز جهت فعالیت داروسازی در ایالات دارای الزامات و مققرات ویژه و منحصر بفرد در هر ایالت می باشد.  به این معنی که فارغ التحصیلان باید در چهارچوب دولت محلی خود جهت اخذ مجوزها اقدام نمایند و پیش شرط ها را برآورده نمایند. در حالی که برخی از ایالات ممکن است الزامات دیگری داشته باشند، آزمون های مهم میتواند شامل موارد ذیل شود:

آزمون های تخصصی داروسازی

فارغ التحصیلی از یک برنامه دکترا معتبر توسط شورای اعتباربخشی برای آموزش داروسازی.

قبولی در سه تست از مجموعه آزمون های اعطای مجوز به داروسازان، از جمله:

  •  آزمون مجوز داروسازی آمریکای شمالی، (North American Pharmacist Licensing Exam)
  •  آزمون قوانین داروسازی بین ایالتی (Multi-State Pharmacy Jurisprudence Exam)
  •  و امتحان نوشتاری و عملی (Written and Practical exam)

آزمون مجوز داروسازی آمریکای شمالی (NAPLEX)

جزئیات و مواد  آزمون صدور مجوز داروسازی آمریکای شمالی

آزمون صدور مجوز داروسازی آمریکای شمالی (NAPLEX) از ۱۸۵ سوال تشکیل شده است و دانش علاقمندان در مورد داروها و نتایج درمانی، تهیه و توزیع دارو در کنار دانایی به روش های بهینه سازی سلامت بیماران مورد سنجش قرار میدهد. همانند دیگر امتحانات کامپیوتری، NAPLEX تطبیقی ​​است، به این معنی که سوالات آزمون براساس میزان آمادگی و تسلط دانشجویان سخت تر می شود. هزینه این امتحان ۵۰۵ دلار است. بنابراین دانشجویان باید از قبل برنامه ریزی زمانی داشته باشند. تا خوب آماده باشند. آزمون مجوز داروسازی آمریکای شمالی (NAPLEX) در بعضی ایالت ها قابل ثبت نام دوباره در صورت رد شدن متقاضیان را دارد. که این معمولا هزینه تست اضافی و تایید کتبی توسط دولت محلی یا اداره داروسازی ملی را شامل می شود. با این حال، برخی از ایالت ها سیاست تعداد محدود ثبت نام مجدد در این تست را دارند. آزمون قوانین داروسازی بین ایالتی، دانش علاقمندان در مورد قوانین فدرال و ایالتی مورد نظر را مورد ارزیابی قرار می دهد. ایالت ها از این امتحان استفاده می کنند تا اطمینان حاصل شود که تمام داروسازان از عوارض و عواقب قانونی تجویز و توزیع دارو را درک می کنند. این آزمون ۲۵۰ دلار هزینه دارد. اطلاعات بیشتر ممکن است در قوانین محلی آن ایالت متفاوت باشد.

۳- تکمیل دوره تخصصی دکترا

 داروسازانی که قصد دارند در یک زمینه اختصاصی در زمینه دارو و داروسازی کار کنند، اغلب برنامه آموزشی کوتاه مدت یک یا دو ساله را در آن تخصص خاص تکمیل می کنند. و این مهم می طلبد که داروساز علاقه مند به روانپزشکی یا داروسازی و اپیدمیولوژی، آموزش پس از دکترا، صنعت داروسازی جدید و تکنولوژی تخصصی باشند. این گزینه همچنین می تواند برای کسانی است که در انجام تحقیقات علمی برنامه ریزی می کنند، مناسب باشد. تحصیل در رشته داروسازی

 ۴- تلاش و کوشش در آموزش و فراگیری مداوم در زمینه داروسازی

 از سال ۲۰۱۶، تمام ایالت ها، داروسازان را ملزم به مشارکت در دوره های آموزش مداوم برای حفظ مجوز خود کرده اند. این علاوه بر آموزش های تخصصی تمدید و ارتقای مجوز، که معمولا دو ساله بوده و بین ۱۵ تا ۳۰ ساعت طول می کشد، می باشد. قبل از انجام هر گونه دوره یا آموزش، داروسازان باید نیازهای فردی خود را بررسی کنند. در بعضی از ایالت ها همچنین فقط مشخص می کنند که دوره ها از یک ارائه دهنده مورد تایید اخذ شوند. بعضی دیگر نیاز به تاییدیه شورای اعتباربخشی داروسازی را ملزم می دانند. بعضی ایالات ممکن است به دوره های ارتقای مهارت خاص نیز توجه ویژه ای داشته باشد، از جمله قوانین دارویی یا سلامت روانی و دارویی.

امیدوار هستیم که نوشته این قسمت، خلاصه ای از مفاهیم کلی در حوزه داروسازی را منتقل نموده باشد. در ادامه با مطالعه مقاله “آماده شدن برای حرفه ی داروسازى: مدارس و برنامه های کارشناسی در ارتباط با داروسازی” با مجله اپلای  همراه باشید. 🙂

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در گروه فیس بوک اپلای پدیا بگذارید. و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

داروسازی، تحصیلات بین المللی، دارو،

انتقاد، نظر و اشتراک گذاری فراموش نشه. 🙂

امتیاز کاربران: 4.3 ( 1 رای)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن