تحصیلات بین المللی

سیستم آموزشی و تحصیل در ایالات متحده آمریکا

. اخذ پذیرش تحصیلی با فاند و بورسیه تحصیلی از دانشگاه های معتبر امریکایی کمی پیچیده است. اما با برنامه ریزی مدون و استخدام مشاوران برتر تحصیلی می توان در سرزمین موقعیت ها (Land of Opportunities) تحصیلات کم دغدغه ای داشت.

خلاصه نوشته

  • برخلاف سایر نظام های آموزشی جهان که در آنها وزارت آموزش بر مراکز آموزشی حکومت و نظارت دارد. در امریکا وزارت آموزش تنها تاثیراتی جزئی بر مراکز آموزشی می گذارد. و ریاستی بر آنها ندارد. دانشجویان در امریکا از انعطاف در انتخاب رشته های درسی برخوردارند. و تقریبا در انتخاب و یا تغییر خط مشی تحصیلی خود در هر زمان از تحصیل آزادند. ایالات متحده با داشتن قریب به ۵٬۸۰۰ دانشگاه و کالج تقریباً امکانات تحصیلی و آموزشی در سطوح مختلف را برای تمامی افراد جامعه فراهم کرده‌است. دانشگاه ایالتی اوهایو و آریزونا با بیش از 51000 دانشجو، پرجمعیت‌ترین دانشگاههای آمریکا محسوب می‌شوند. دره سیلیکون نمونه بارزی از فعالیتهای پژوهشی و تحقیقاتی بخش خصوصی در توسعه صنعت و فناوری آمریکا هستند. اخذ پذیرش تحصیلی با فاند و بورسیه تحصیلی از دانشگاه های معتبر امریکایی کمی پیچیده است. اما با برنامه ریزی مدون و استخدام مشاوران برتر تحصیلی می توان در سرزمین موقعیت ها (Land of Opportunities) تحصیلات کم دغدغه ای داشت. و با اخذ مدرک معتبر علمی از دانشگاه های این کشور آینده شغلی خود را تضمین نمود.

پیش درآمدی از مراجع تحصیلی در اپلای پدیا

در این نوشته به بررسی آموزش و تحصیل در ایالات متحده آمریکا می پردازیم. سیستم آموزش و تحصیل در ایالات متحده ی آمریکا از گذشته های دور مورد توجه بسیاری از افراد بوده است. در اپلای پدیا این مهم از این بابت اهمیت دارد که مرجع انتخابی اپلای پدیا می باشد. سیستم آموزشی آمریکا در مقایسه با نظام آموزشی انگلیس دارای وجوه تمایز متعدد است. اما هر دو کشور در اپلای پدیا مرجع رسمی مطالب و مقالات هستند. و شرایط تحصیل و آموزش در دیگر کشورها با این دو کشور مقایسه خواهد شد.

آموزش و تحصیل در ایالات متحده آمریکا، سیستم آموزشی ایالات متحده آمریکا

مدل و الگوی سیستم آموزش در ایالات متحده آمریکا

سیستم آموزشی در امریکا با مدل های مختلف و پیچیده ای از سیستم ها و زیرسیستم های آموزشی مرتبط با یکدیگر شناخته می شود. برخلاف سایر نظام های آموزشی جهان که در آنها وزارت آموزش بر مراکز آموزشی حکومت و نظارت دارد؛ در امریکا وزارت آموزش تنها تاثیراتی چند بر مراکز آموزشی می گذارد. و ریاستی بر آنها ندارد. به عنوان مثال در امریکا آزمون های ورودی و استاندارد ها توسط مراکز خصوصی طراحی می گردد. و در بین خود دانشگاه ها نیز با یکدیگر متفاوت است. این در حالی است که در سایر کشورها آزمون های ورودی و دوره ای معمولا به صورت کشوری یا مرکزی طراحی می گردد.

درجه آزادی دانشجویان در آموزش و تحصیل در ایالات متحده آمریکا

دانشجویان در امریکا از انعطاف بالا در انتخاب رشته های درسی برخوردارند. و تقریبا در انتخاب و یا تغییر خط مشی تحصیلی خود در هر زمان از دوره خود آزادند. در هیچ کشوری تا این اندازه آزادی برای دانشجویان در نظر گرفته نشده است.

محوریت کلاس درس

در آموزش و تحصیل در دانشگاه های ایالات متحده آمریکا، محوریت بحث های درسی با استاد نیست. برخلاف دیگر کشورها که مدیریت و آموزش در کلاسهای درسی تقریبا به طور کامل با استاد است. در آموزش و تحصیل در ایالات متحده آمریکا نقش استاد بسیار کمرنگ تر است. و یادگیری و بحث و ارائه بیشتر بر عهده خود دانشجویان است. در سیستم آموزش و تحصیل در آمریکا، استاد به عنوان یک مشاور یا راهنما عمل می کند.

منبع: کالج بورد امریکا و وزارت آموزش ایالات متحده

 

آموزش و تحصیل در آمریکا، سیستم آموزشی ایالات متحده آمریکا
دانشگاه استنفورد

آموزش و تحصیل در آمریکا: هزینه های تحصیل

هزینهٔ آموزش و تحصیلات در سطوح مدرسه‌ای و متوسطه در ایالات متحده را اکثراً دولت پرداخت می‌کند. ایالات متحده با داشتن قریب به ۵٬۸۰۰ دانشگاه و یا مؤسسه آموزش عالی تقریباً امکان تحصیلات در سطوح آموزش عالی را برای تمامی افراد جامعه فراهم کرده‌ است. وام‌های کم‌بهره، کمک هزینه‌های بلاعوض، و انواع بورسیه های تحصیلی، از جمله راههایی‌ هستند که دانشجویان اقدام به پرداخت شهریه‌های خود می‌کنند. البته تحصیل در دانشگاه های دولتی و ایالتی آمریکا هزینه های کمتری را در پی دارد. چرا که برای این دانشگاه ها معمولا بودجه های در نظر گرفته می شود. ولی دانشگاههای خصوصی هزینه های خود را از شهریه ها، گرنت های تحقیقاتی و اسپانسرها تهیه می کنند.

پرجمعیت ترین دانشگاه های آمریکا

در این میان دانشگاه ایالتی اوهایو و آریزونا با بیش از ۵۱۰۰۰ نفر دانشجو، پرجمعیت‌ترین دانشگاههای آمریکا محسوب می‌شوند.

همچنین از دانشگاه های خصوصی معروف امریکا می توان به دانشگاه های هاروارد، استنفورد و کلتک اشاره کرد.

منبع: کالج بورد امریکا و وزارت آموزش ایالات متحده

سیستم آموزشی ایالات متحده و تحصیل در آمریکا
دانشگاه کلمبیا یکی از ۸ دانشگاه برتر آیوی لیگ در آمریکا

شاخص آموزش و تحصیل در ایالات متحده

تقریبا ۹۹ درصد آمریکاییان دارای حداقل سواد پایه هستند. در طبقه‌بندی سازمان ملل متحد، شاخص آموزش و تحصیل در ایالات متحده ۰٫۹۷ بوده است. که با این رقم آمریکا در رتبه دوازدهم جهانی از لحاظ شاخص آموزش و تحصیل، قرار دارد.

نقش پژوهش و تحقیق در سیستم آموزش و تحصیلات بین المللی در ایالات متحده آمریکا

پژوهش و توسعه ی تحقیقاتی در آمریکا در دو جبهه دولتی و خصوصی با هم رقابت می کنند. دره سیلیکون یا سیلیکون وَلِی (Silicon valley) نمونه بارزی از فعالیتهای بخش خصوصی در توسعه صنعت و فناوری آمریکاست. از سوی دیگر مراکز ملی همانند آزمایشگاههای فدرال٬ ناسا٬ و مؤسسات ملی بهداشت ایالات متحده آمریکا در پیشبرد صنعت و فناوری کشور نقش کلیدی بر عهده دارند. امریکا را می توان مهد علم و دانش نوین نام نهاد. دانشگاه هایی مانند هارواد، کلمبیا، پرینستون و پنسیلوانیا جزو قدیمیترین دانشگاه های جهان محسوب می شوند. و قدمتی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال دارند. که هنوز هم به عنوان بهترین دانشگاه های جهان از آنها یاد می شود.

منبع: کالج بورد امریکا و وزارت آموزش ایالات متحده

دانشجو پذیری در سیستم آموزش و تحصیل در آمریکا

اغلب در آموزش و تحصیل در دانشگاه های ایالات متحده ی آمریکا چیزی به نام کنکور یا آزمون ورودی وجود ندارد. (جز رشته های پزشکی). کالج و دانشگاه ها معیارها و ضوابط پذیرش تحصیلی خاص خود را دارند. و آن ها را برای پذیرش یا استخدام دانشجو در نظر می گیرند. این ضوابط و معیارهای پذیرش در مراکز مختلف می تواند متفاوت باشد. هر یک از این معیار ها دارای امتیازی می باشد. که مجموع امتیاز ها معیار نهایی برای پذیرش تحصیلی قلمداد می گردد.

معیارهای پذیرش تحصیلی در سیستم آموزش آمریکا

در آموزش و تحصیل در ایالات متحده آمریکا، نگاه دانشگاه ها و کالج ها به پذیرش تحصیلی دانشجویان به صورت کل نگری (Holistic) می باشد. یعنی تمامی جنبه های زندگی اجتماعی، حرفه ای و آکادمیک دانشجو در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا تاثیر دارند. برخی از معیار های پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا عبارت اند از: نمرات درسی مقاطع گذشته، سابقه تحقیق و پژوهش و انتشار مقاله، نمره آزمون های بین الملی زبان (معمولا TOEFL)، توصیه نامه های اساتید قبلی. و برخی معیار های دیگر مانند امتیاز تست های رقابتی نظیر SAT, ACT برای دانشجویان لیسانس. در مقاطع تحصیلی تخصصی آزمون های ضروری دیگری نیز در فرایند اخذ پذیرش دخالت دارد. مانند امتیاز کسب شده در آزمون GRE برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و آزمون MCAT برای دانشجویان گروه پزشکی.

پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا

امروزه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر امریکایی کار آسانی است. اما فراهم کردن شرایط تحصیلات کم دغدغه می تواند کمی پیچیده باشد. چرا که در تحصیلات کم دغدغه اغلب اخذ فاند و بورسیه تحصیلی ملاک است.

رقابت بر سر جایگاه های تحصیل در دانشگاه های آمریکا

با توجه به سطوح بسیار بالای آموزش و تحصیل در ایالات متحده آمریکا و نیز علاقه دانشجویان سراسر جهان برای ورود به این کشور، حجم بالایی از درخواستهای پذیرش (اپلیکیشن اپلای) همه ساله به دانشگاه های امریکایی سرازیر می گردد. همچنین تسهیلات و امکانات گسترده آموزشی و پژوهشی که در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. آمریکا را به یکی از مقاصد برتر دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است.

و تمامی این پارامترها باعث شده که اپلای پدیا ایالات متحده را بعنوان مرجع رسمی انتخاب نماید. در این شرایط، دانشجویان مشتاق می بایست رقابت تنگاتنگی جهت اخذ پذیرش با رقیبان بین المللی خود داشته باشند. به همین دلیل، فقط دانشجویان با سطح علمی بالا و دارای پتانسیل و قابلیت درخور، وارد دانشگاههای امریکا می گردند. ناگفته نماند که تعداد دانشجویان ایرانی در دانشگاههای امریکا قابل توجه است.

منبع: «برگرفته از وبسایت ایرانیان مقیم آمریکا»

به خواندن ادامه دهید:

مراحل اخذ تخصص دندان پزشکی در ایالات متحده

مراحل تبدیل شدن به یک مهندس مکانیک در آمریکا

برنامه های حرفه ای پرستاری در ایالات متحده آمریکا

انجمن های تخصصی داروسازی در آمریکا

اسکالرشیپ و دایرکتوری فاند و بورسیه های تحصیلی در ایالات متحده آمریکا

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در فیس بوک اپلای پدیا یا لینکت این اپلای پدیا، مطرح نموده؛ و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

انتقادهای سازنده خود را با ارسال نظر و کامنت بیان کنید.

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن