تحصیلات بین المللیتحصیلات تکمیلیکارشناسی

سیستم شماره بندی واحد درسی دانشگاهی در ایالات متحده آمریکا

سیستم عدد گذاری دروس در سطوح 100 تا 900 در مقطع لیسانس (BS) و ارشد (Master) آمریکایی به چه معناست؟

مقدمه در مورد سیستم شماره گذاری واحد های دانشگاهی

سیستم عدد گذاری یا شماره بندی واحد درسی آمریکا دروس دانشگاهی در ایالات متحده:

در این مقاله به بررسی سیستم شماره بندی واحد درسی در آمریکا – در کالج یا دانشگاه های ایالات متحده آمریکا می پردازیم. چنانچه علاقمند به کالج ها و دانشگاه های ایالات متحده هستید، و در مورد آن تحقیق کرده باشید. شاید با یکی از چیزهای عجیب که اغلب دانشجویان بین المللی را سر در گم می کند مواجه شده باشید! سیستم شماره بندی یا عدد گذاری واحد های درسی دانشگاهی در آمریکا یکی از موارد سر در گم کننده برای دانشجویان محسوب می شود. به عنوان مثال، یک دانشجو می گوید: “من مجبور شدم این کلاس احمقانه را در موسیقی بگیرم. این درس دارای سطح ۴۰۰۰ بود و من فکر می کنم سخت خواهد بود! وای خدای من، من این واحد درسی سطح ۸۰۰ را گرفته ام و سختی آن دارد مرا می کشد! برای کسی که در آمریکا تحصیل نکرده یا با مفهوم سطح کلاس آشنا نیست، ممکن است دشوار باشد. اجازه دهید چند نکته را در مورد سیستم سیستم شماره بندی واحد درسی در آمریکا به اشتراک بگذارم.

مفهوم شماره های درس در دانشگاه های آمریکایی چیست؟

 آیا عدد ها در سیستم شماره بندی بیانگر چیزی خاص اند؟

سیستم شماره بندی واحد درسی در اکثر مدارس ایالات متحده آمریکا، هر شماره دوره با رقم بین ۱ تا ۹ شروع می شود. اولین عدد درس اهمیت ویژه ای دارد. و به پیچیدگی یا سطح دوره اشاره می کند. همچنین مشخص کننده این است که کلاس سطح کارشناسی (Undergrad level) است؟ یا کلاس سطح تحصیلات تکمیلی (Graduate level) است؟ همانند اعداد، که از عدد کوچکتر به بزرگتر منتقل می شوند؛ اعداد پایین تر به معنای پایه بودن آن واحد درسی است.

مثال هایی از سیستم شماره بندی واحدهای درسی در دانشگاه های آمریکا

 به عنوان مثال، ریاضیات ۱۰۲، بسیار ساده است. این واحد ریاضی، مهارت های پیچیده ای نیاز ندارد. از سوی دیگر، ریاضیات ۳۰۲ را در نظر بگیرید. قطعا ریاضیات ۳۰۲ از ریاضیات ۱۰۲ سخت تر و پیچیده تر است. به طور پیش فرض ریاضیات ۱۰۲ و حتی ممکن است ریاضیات ۲۰۲ پیش نیاز ریاضیات ۳۰۲ باشند.

حروف پیشوند واحدهای درسی دانشگاه های آمریکا

علاوه بر شماره بندی (عدد گذاری) دوره ها و واحد های درسی در آمریکا؛  ممکن است ۳ پیشوند حروف نیز داشته باشند.(یاحتی بیشتر از ۳) مانند BUS  به معنای کسب و کار (Business)،  PSY  به معنای روانشناسی (Psychology)،  MATH ( به معنای ریاضیات (Mathematics)،  BUS MGMT  به معنای مدیریت کسب و کار (Business Management)، و غیره. این پیشوند نشان دهنده طبقه بندی (تخصص) دوره می باشند. به عنوان مثال: درس حسابداری BUS 640، فایننس BUS ADM 710 ، جبر MATH 234 ، شبکه های کامپیوتری CSC 678 و غیره.

 

سیستم عدد گذاری یا شماره بندی واحد درسی آمریکا دروس دانشگاهی در ایالات متحده:

سیستم عدد گذاری ۱۰۰-۶۰۰ یا ۱۰۰۰-۶۰۰۰ در واحدهای درسی به چه معناست؟

 سیستم عدد گذاری ۷۰۰ – ۹۰۰ در واحدهای درسی به چه معناست؟

در این مورد هیچ قانون سراسری و مورد مقبولیت در تمامی ایالت ها وجود ندارد. استفاده از این سیستم شماره بندی به نظر و سلیقه هر کالج یا دانشگاه مربوط می شود. تمام کالج ها و دانشگاه های آمریکائی که من در آنها تحصیل کرده ام از این الگوی عدد گذاری استفاده می کردند. سیستم شماره بندی سه رقمی یا چهار رقمی در واحدهای درسی در آمریکا مشابه هستند. بسته به دانشگاه و سیاست مدیریت آن، هر کدام مورد استفاده قرار می گیرد. مانند ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ که مشابه هستند. و فقط در رقم ها متفاوت هستند.

سیستم شماره بندی واحدهای درسی کارشناسی در آمریکا

سطح ۱۰۰-۶۰۰ یا ۱۰۰۰ -۶۰۰۰: به طور معمول مربوط به کلاس ها و دروس در مقطع کارشناسی (Undergrad) هستند. به  طور معمول، تمام دوره هایی که در سطوح ۱۰۰ و ۲۰۰ هستند، بسیار پایه هستند. این واحد های درسی به دانشجویان سال اول یا دوم تعلق می گیرد. اکثر دروس ۱۰۰ تا ۲۰۰ یا ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ پایه و اساس مقطع لیسانس هستند. و همه دانشجویان باید آنها را بگذرانند. دروس و واحد های با شماره بندی ۳۰۰ تا ۴۰۰۰ کلاس پیشرفته هستند. این دورس به جونی یرها (Juniors) و سینی یر ها (Seniors) (دانشجویان سال سوم و چهارم دوره لیسانس) تعلق می گیرد. دروس و واحد های با شماره بندی ۳۰۰ تا ۴۰۰۰ اغلب متمرکز و تخصصی هستند. بعضی از دانشگاه ها دارای کلاس های پیشرفته تر هستند. که از سیستم شماره بندی ۵۰۰ و ۶۰۰ استفاد می کنند. واحد های درسی ۵۰۰ و ۶۰۰ کلاس های بسیار پیشرفته در دوره لیسانس هستند.

سیستم شماره بندی واحدهای درسی کارشناسی ارشد و دکتری در آمریکا

سطوح ۹۰۰-۷۰۰ یا ۷۰۰۰-۹۰۰۰ مربوط است به واحدهای درسی در مقطع تحصیلات تکمیلی. واحدهای درسی با این سیستم عدد گذاری، مربوط است به مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد (MS)، ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) و یا دکترای تخصصی (PhD). سیستم شماره بندی واحد های درسی کارشناسی ارشد در محدوده ۷۰۰ تا ۸۰۰ هستند. سیستم شماره بندی ۹۰۰ مربوط به دوره دکترای تخصصی و پایان نامه ای یا کلاس های تحقیقاتی می باشد. این نکته می تواند در تصمیم گیری جهت انتخاب بین کارشناسی ارشد آمریکایی و اروپایی، کمک کننده باشد.

مطالعه بیشتر: راهنمای ضروری قبل از انتخاب و اپلای در مقطع کارشناسی ارشد بین المللی

اشتراک تجربه ها و دانش شما با دیگر دوستان

تجربه شما از کلاسهای درس در آمریکا چیست؟ آیا دانشگاهی که در آمریکا تحصیل می کنید دارای سیستم شماره بندی متفاوت است؟ چنانچه اطلاعاتی خاص در مورد نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید. شما همچنین می توانید تجارب تحصیل خود را در دیگر دانشگاه های بین المللی با دانشجویان پارسی زبان به اشتراک بگذارید. و آنها را در دانسته های خود شریک کنید.

اپلای پدیا / مرکز تخصصی اپلای

نوشته های مرتبط:

دانشگاه های آیوی لیگ در آمریکا

رنکینگ دانشگاه های آیوی لیگ (Ivy League) در ایالات متحده

پروسه رسیدن به موفقیت با تحصیل کارشناسی ارشد در خارج از کشور

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در فیس بوک اپلای پدیا یا لینکت این اپلای پدیا، مطرح نموده؛ و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

انتقادهای سازنده خود را با ارسال نظر و کامنت بیان کنید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن