تحصیلات بین المللیتحصیلات تکمیلیکارشناسی

تاریخچه آیوی لیگ آمریکا (IVY LEAGUE)

آیوی لیگ نام معتبر ترین کالج ها و دانشگاه های ایالات متحده آمریکا می باشد. 8 دانشگاه مشهور به هم پیوسته اند و آیوی لیگ را به اوج اعتبار بین المللی رسانده اند.

خلاصه نوشته

 • تاریخچه آیوی لیگ: آیوی لیگ چگونه تشکیل شد؟
 • رقابت در بین دانشگاه های آیوی لیگ
 • دستاوردها و ابعاد فرهنگی آیوی لیگ

آیوی لیگ آمریکا نام معتبر ترین کالج ها و دانشگاه های ایالات متحده آمریکا می باشد. به نوعی دانشگاه های آیوی لیگ آمریکا، بهترین دانشگاه های آمریکا می باشند. این  دانشگاه ها عمدتا در بخش شمال شرقی کشور ایالات متحده آمریکا واقع شده اند. همانگونه که در مقاله “مقایسه ی برنامه های کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا” مطالعه نمودید، در مقابل آیوی لیگ اروپا، آیوی لیگ آمریکا قرار دارد. دانشگاه های آیوی لیگ آمریکا متشکل از ۸ دانشگاه است که عبارتند از:

 1. دانشگاه براون (Brown University)،
 2. دانشگاه هاروارد (Harvard University)،
 3. دانشگاه کرنل (Cornell University)،
 4. دانشگاه پرینستون (Princeton University)،
 5. کالج دارتموث (Dartmouth College)،
 6. دانشگاه ییل (University of Yale)،
 7. دانشگاه کلمبیا (University of Columbia)
 8. و دانشگاه پنسیلوانیا (University of Pennsylvania)

دانشگاه های آیوی لیگ آمریکا در سطح جهانی و از نظر اپلای و آرزوی اخذ پذیرش تحصیلی و فارغ التحصیل شدن در بین دانشجویان بین المللی به عنوان پر طرفدارترین محسوب می شوند.

مطالعه بیشتر: برترین دانشگاه های عمومی (دولتی) در ایالات متحده آمریکا

تاریخچه آیوی لیگ آمریکا: آیوی لیگ چگونه تشکیل شد؟

اصطلاح “آیوی لیگ” برای اولین باردر سال ۱۹۵۴ بکار گرفته شد، زمانی که کنفرانس ورزشی NCAA تشکیل شد. در آن زمان، نخبه گرایی این دانشگاه ها  به دلیل اعتبار آنها در حوزه ورزش هایی مانند بسکتبال بود.

IVY LEAGUE، دانشگاه های آیوی لیگ آمریکا

 اگرچه اصطلاح “آیوی لیگ” تا سال ۱۹۵۴ ایجاد نشد، اما بسیاری از دانشگاه های آیوی لیگ آمریکا در سال ۱۶۳۶ وجود داشتند. در زمانی که جان هاروارد خیرخواه از اولین پایه گذاران دانشگاه هاروارد شد. دانشگاه هاروارد در منطقه بوستون، ماساچوست واقع بوده است. 

 • دانشگاه ییل در سال ۱۷۰۲ توسط یک خیرخواه به نام Elihu Yale شکل گرفت. ییل در ایالت کانکتیکات واقع در شهر نیوهیون واقع شده است. 
 • در سال ۱۷۴۶، دانشگاه نیوجرسی – دانشگاه پرینستون تاسیس شد. که در اصل در آنزمان به نام کالج نیوجرسی شناخته می شد.
 • دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا از نظر قدمت در رتبه چهارم قرار دارد. دانشگاه پنسیلوانیا در سال ۱۷۴۰ توسط بنجامین فرانکلین بنیانگذار مشهور، تاسیس شد. 
 • دانشگاه براون، که در سال ۱۷۴۶ تأسیس شد، در پراویدنس واقع در رودآیلند واقع شده است.
 •  کوچکترین دانشکده آیوی لیگ، کالج دارتموث، در سال ۱۷۶۹ در هانور، نیوهمپشایر تاسیس شده است. که بعدها مبالغ بزرگ چند میلیارد دلاری دریافت کرد.
 •  در سال ۱۷۵۴، دانشگاه کلمبیا به لطف پادشاه جرج دوم انگلستان (King George II) شروع به کار کرد. این دانشگاه در شهر نیویورک واقع شده است.
 •  و در نهایت، دانشگاه کورنل در سال ۱۸۶۵ به لطف دو خیرخواه به نام ایزرا کورنل و اندرو دیکسون وایت شروع به کار کرد. این دانشگاه در ایتکا، نیویورک واقع شده است.

رقابت در بین دانشگاه های آیوی لیگ آمریکا:

اگر چه این گروه از دانشگاه های نخبه به عنوان بخشی از یک لیگ بزرگ نخبه در نظر گرفته می شوند، اما در طول سال های متمادی رقابت های داخلی بین آنها وجود داشته است. در ادامه به شرح مختصری از رقابت بین دانشگاه های آیوی لیگ آمریکا می پردازیم.

 • دانشگاه پرینستون و دانشگاه پنسیلوانیا رقبای قدیمی بسکتبال بوده اند.
 • دانشگاه کورنل و دانشگاه هاروارد در طی سال های متمادی رقبای هاکی بوده اند.
 • و دانشگاه هاروارد و دانشگاه ییل همواره رقبای فوتبال بوده اند. این دو دانشگاه با بسیاری از دانشگاه های  لیگ های دیگر نیز رقابت های ورزشی جدی داشته اند. 
 • رقابت ییل و پرینستون به عنوان دومین بزرگ رقابت در سطح کالج (البته در کنار رقابت دانشگاه لاهی و کالج لافایت) در نظر گرفته شده است. 
 • راهنمایی جهت موفقیت در کسب اسکالرشیپ، دستیاری و بورسیه تحصیلی در دانشگاه پرینستون آمریکا

خلق ارزش توسط دانشگاه های آیوی لیگ آمریکا

در آن زمان، ورزش هایی که در کالج و دانشگاه های آیوی لیگ آمریکا بازی شد خیلی محبوب بودند. تا حدی که برخی از تیم ها شروع به بازی کردن در شهر نیویورک کردند. تا تماشاگران بتوانند از دور بازی ها را تماشا کنند. محبوبیت هر دو تیم و ورزشکارانی که در آن تیم ها بازی می کردند، رو به فزونی رفت. از طرفی رقابت از نوع دانشگاهی و آکادمیک ، باعث می شد توجه زیادی به دانشگاه ها شود. و همچنین درآمد زیادی حاصل از فروش بلیط داشته باشند. همچنین آیوی لیگ آمریکا باعث ایجاد انگیزه و رقابت های علمی بین دانشگاه های آن می شد. اغلب این رقابت ها باعث می شد که در آن دانشگاه فارغ التحصیلان افتخارات زیادی کسب کنند. ازجمله دریافت معتبر ترین بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های معروف. منجله اسکالرشیپ های ورزشی و بورسیه های تحصیلی دولتی در ایالات متحده

مطالع بیشتر: برترین بورسیه های ورزشی در ایالات متحده آمریکا

دستاوردها و تأثیرات فرهنگی آیوی لیگ آمریکا

IVY LEAGUE، دانشگاه های آیوی لیگ آمریکا

هر دانشگاه در آیوی لیگ آمریکا دستاوردهای منحصر به فرد و مهم خود را دارد که آنها را به دانشگاه های مورد علاقه و پر طرفدار در جهان  تبدیل کرده است. فرایند پذیرش تحصیلی در دانشگاه های آیوی لیگ بسیار انتخابی است. که دانشگاه این اطمینان را میدهد که تنها بهترین و درخشانترین دانشجو ها را میپذیرند. بسیاری از افراد معروف فارغ التحصیل شده از آیوی لیگ، از جمله روسای جمهور اخیر: جورج دبلیو بوش، بیل کلینتون و باراک اوباما هستند. اغلب بر این باورند که این دانشگاه ها فقط برای ثروتمندان و نخبگان است. اما فرصت های اخذ پذیرش تحصیلی به همراه بورسیه تحصیلی و اسکالرشیپ نیز وجود دارد. نظیر فرصت های اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی دانشگاه پرینستون آمریکا و غیره. اغلب شرکت ها و کمپانی ها در سطح جهان، فارغ التحصیلان آیوی لیگ را به عنوان کارمندان بالقوه، ترجیح می دهند. از مدتها پیش به دنبال یک مدرک لیسانس از دانشگاه آیوی لیگ بودم. امروزه رقبای دیگری نیز وجود دارند که برخی از آنها ادعا می کنند که به همان اندازه همتایان آیویشان خوب هستند. بعضی از این دانشگاه های شناخته شده شامل دانشگاه دوک، جان هاپکینز، MIT، وندربیلت و دانشگاه جورج تاون هستند. دانشگاه های آیوی لیگ هنوز هم در تحصیلات و هم در ورزش عالی هستند. تحصیل در کنار ورزش قطعا یکی از تاثیرات برجسته و پر اهمیت در این دانشگاه ها بوده است. که دانشجویا را در توسعه و ارتقای ابعاد دیگر زندگی ایشان یاری می نماید.

رتبه و رنکینگ هر یک از دانشگاه های آیوی لیگ آمریکا را نیز می توانید در این لینک مطالعه نمائید.

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در فیس بوک اپلای پدیا یا لینکت این اپلای پدیا، مطرح نموده؛ و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

انتقاد، نظر و اشتراک گذاری فراموش نشه. 🙂

امتیاز کاربران: 4.7 ( 1 رای)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن