تحصیلات بین المللی
موضوعات داغ

سیستم آموزشی ایالات متحده در مقایسه با سیستم آموزشی انگلستان

هر دو کشور سنت غنی از آموزش عالی داشته، ضمن ارائه امکانات تحقیق و پژوهش در سطح عالی، فرهنگی را به وجود می آورند که به فکر گرایی بیشتر و آزادی آکادمیک می انجامد.

سیستم آموزشی ایالات متحده در مقایسه با سیستم آموزشی انگلستان

در این پست، سیستم آموزشی ایالات متحده آمریکا در مقایسه با سیستم آموزشی انگلستان بررسی می شود. ایالات متحده آمریکا و انگلستان هر دو از برترین سیستم های آموزشی دنیا بهره مند اند. وجود دانشگاه های با سابقه ای همچون کمبریج، آکسفورد و دانشگاه لندن حاکی از قدمت و سابقه علم و دانش غنی در انگلستان است. تحصیل در انگلستان – مدرک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های انگلیس، در سراسر جهان معتبر و مورد اطمینان کارفرمایان بین المللی است. همچنین تحصیل در آمریکا – مدرک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های ایالات متحده آمریکا، اعتباری جهانی، معتبر و مورد اطمینان کارفرمایان بین المللی دارد. به نوعی مدرک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های انگلیس و آمریکا هر دو جهان شمول است. اما بر اساس آمار موثق، انگلستان مقصد اول و برتر دانشجویان بین المللی بوده است. چه مزیت و برتری توانسته که بریتانیا را تبدیل کند به مقصد اول دانشجویان بین المللی؟ از طرفی وجود دانشگاه پارک های مدرن همچون سیلیکون ولی (دانشگاه استنفورد) یا فعالیت های حرفه ای دانشگاه بوستون در ایالات متحده، و دانشگاه های آیوی لیگ (Ivy League)، سهم بسزایی در ثروت آفرینی جامعه مدرن آمریکایی داشته اند. رشد چشمگیر بورسیه های تحصیلی کالج برای دانش آموزان دبیرستانی در ایالات متحده آمریکا همه خبر از رشد فعالیت ها در عرصه جابجایی های دانشجویی و استخدام دانشجویان بین المللی در این دو کشور قطب Higher Education میدهد.

آموزش غنی، فکر گرایی و آزادی آکادمیک

بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان که توسط آموزش عالی تایمز (the Times Higher Education) تهیه شده است، بیش از نیمی از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا در ایالات متحده یا بریتانیا قرار دارند. هر دو کشور سنت غنی از آموزش عالی داشته، ضمن ارائه امکانات تحقیق و پژوهش در سطح عالی، فرهنگی را به وجود می آورند که به فکر گرایی و آزادی آکادمیک کمک می کند. با این حال، در حالی که هر دو سیستم آموزشی ایالات متحده و سیستم آموزشی انگلستان قطعا یک محیط عالی برای یادگیری و تصیل علم فراهم می کنند؛ تفاوت های زیادی بین دو کشور در مورد ساختار دانشگاه و همچنین زندگی دانشجویی وجود دارد. در این مقاله، ما تفاوت های کلی بین نظام تحصیلی و آموزشی آمریکا و نظام تحصیلی و آموزشی بریتانیا را به صورت خلاصه بررسی خواهیم کرد.

مقایسه سیستم آموزشی ایالات متحده با سیستم آموزشی انگلستان با این پیش فرض صورت میگیرد که؛ در حالی که هر دو کشور ایالات متحده و انگلستان شرایط تحصیلات ویژه و عالی را برای دانشجویان خود فراهم می کنند، اما سیستم آموزشی ایالات متحده با سیستم آموزشی انگلستان کمی متفاوت است. و برای هر یک از آنها مزایا و معایبی وجود دارد. اگر در صدد ادامه تحصیل در ایالات متحده یا انگلستان هستید، باید تفاوت های مختلف ذکر شده در این مقاله را در نظر داشته باشید، علی الخصوص پارامترهایی نظیر، زمان لازم برای تحصیل، هزینه تحصیل و اینکه آیا شما عمق بیشتر یا پهنای بیشتر را در روند آموزشی خود می پسندید.

سیستم آموزشی ایالات متحده

 

انگلستان و آمریکا هر دو در زمینه تحصیلات آکادمیک پیشرو و رهبر هستند.

پارامترهایی مقایسه نظام آموزشی آمریکا و انگلیس

  • مدت زمان آموزش (تقویم آموزشی) در سیستم آموزشی آمریکا و انگلستان
  • شرایط تحصیلی در هر سیستم آموزشی
  • ساختار دانشگاهها در هر دو کشور
  • تکالیف دانشجویی و سیستم نمرات و ارزیابی
  • هزینه های تحصیل
  • و محل اقامت دانشجویان در هر کشور
سیستم آموزشی آمریکاسیستم آموزشی انگلستان
طول زمان تحصیل
لیسانس: ۴ سال
ارشد: ۲ سال
دکترای حرفه ای: ۵-۷ سال یا بیشتر
لیسانس: ۳ سال
ارشد: ۱ سال
دکترای: ۳ سال
تقویم آموزشی و دانشگاهیاکثر دانشگاه ها از سیستم تقویمی دو ترمه استفاده می کنند، اما برخی از آنها از سیستم سه یا چهار ترمه نیز استفاده می کنند. اکثر دانشگاه ها از اواسط تا اواخر ماه اوت (آگست) شروع بکار کرده و در ماه می به کار خود پایان میدهند.اکثر دانشگاه ها از سیستم تقویمی دو ترمه استفاده می کنند، اما برخی از آنها از سیستم سه یا چهار ترمه نیز استفاده می کنند. شروع و پایان یک سال تحصیلی توسط دانشگاه متفاوت است.
ساختار دانشگاهدانشگاه ها اغلب در موضوع به دانشکده ها تقسیم می شوند، اما این دانشکده ها به طور معمول از دانشگاه مستقل نیستند.دانشگاه نقش چتر برای کالج های مختلف را دارد. کالج ها نسبتا مستقل از یکدیگر هستند.
سبک آموزشتحصیلات تکمیلی متفاوت تر، تحصیلات آزاد و در راستای چند مهارته شدن دانشجویانتحصیلات متمرکز و اختصاصی در یک فیلد (تمرکز بر یک موضوع)
عمق/عرض آموزش و تحصیل
پهنا (از هر موضوعی چیزی می دانید، اما نه خیلی تخصصی، در حد کاربردی – چند مهارت شدن دانشجو)عمق (در یک موضوع خاص متخصص می شوید.)
Homeworkتکالیف متعدد در طول ترم مثل خواندن و نوشتنکمتر و مختص دانشگاه های و رشته هایی خاص
هزینه تحصیل
بالادر حد متوسط
فارغ التحصیلی
کل نگرای: بر اساس عملکرد کلی در تمام تکالیف و درصدی از امتحان پایانیاساسا بر اساس امتحان نهایی است
ورزشکاریفعالیت مهم اجتماعی؛ بورس تحصیلی – ورزشی در دسترس است. تاریخچه آیوی.لیگ (Ivy League) را ببینید. و بورسیه های تحصیلی – ورزشی تنها محدود به ورزش های داخلی  (به طور کلی هیچ بورس تحصیلی ورزشی موجود نیست.)
 زندگی دانشجویی
خوابگاه با هم اتاقی- مسکن خارج از محوطه دانشگاه –اتاق خواب بدون هم اتاقی. مسکن خارج از محوطه دانشگاه به طور کلی در دسترس است.
انواع درجه های آکادمیک موجود
فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، انواع تحصیلات حرفه ای و فنیدیپلم عالی ملی، گواهی تحصیلات عالی، دیپلم تحصیلات عالی، مدرک دیپلم، لیسانس، کارشناسی ارشد، دکتری، انواع حرفه ها و مدارک تحصیلی. مقطع کارشناسی ارشد به نوع آموزش محور و نوع پژوهش محور تقسیم شده است.

جدول ۱) مقایسه نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا در مقابل سیستم آموزشی بریتانیا

 

تصمیم گیری در انتخاب های سرنوشت ساز دانشجویی مرهون داشتن اطلاعات و دانش کافی قبلی است. امیدواریم با مطالعه این مقالات برترین انتخاب ها را داشته باشید. در ادامه توجه شما را به قسمت دوم از مقاله نظام آموزشی ایالات متحده در مقایسه با نظام آموزشی انگلستان جلب میکنم.

موفقیت یعنی ادامه دادن پس از تسلیم شدن بقیه !

طول زمان تحصیل و تقویم آموزشی در آمریکا و انگلستان:

شاید مهمترین تفاوت بین نظام آموزشی در ایالات متحده و بریتانیا ، مقدار زمان لازم برای تحصیل باشد. (به استثنای اسکاتلند که مدرک کارشناسی آن نیز چهار سال طول می کشد). دوره های تحصیلی در انگلستان کوتاه تر هستند. به طور کلی، برنامه های تحصیلی در ایالات متحده حدود یک سال بیشتر طول می کشد تا برنامه های تحصیلی در انگلستان. هر چند این مهم بستگی به این دارد که آیا شما مدرک کارشناسی ارشد را قبل از درجه دکترا دریافت می کنید یا نه. اگر چه در هر دو سیستم، شما می توانید مستقیما از برنامه کارشناسی خود، به یک برنامه دکترا بروید. اما در انگلستان، ارجحیت بر آن است که قبل از شروع دکتری، دانشجویان مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده باشند. تفاوت دیگر اینکه، دوره های تحصیلی در انگلستان معمولا متمرکز گرایانه ارائه می شوند. یعنی برنامه های تحصیلی انگلیسی بیشتر به موضوعی خاص پرداخته و تمرکز دارند. به همین دلیل مدت زمان تحصیل کمتری دارند.

تقویم آموزشی در نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا

تقویم آموزشی در دانشگاه های انگلستان و آمریکا

در نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا، اگرچه بعضی کالج های کوچک تر لیبرال ممکن است دیرتر شروع به کار کنند. اما اکثر دانشگاه های ایالات متحده آمریکا از اواسط تا اواخر ماه اوت (August) شروع به کار می کنند، تعطیلات زمستانه دو تا سه هفته ای را از اواسط ماه دسامبر آغاز می کنند، و نهایتا ترم دوم  پس از ان تعطیلات، از اوایل تا حداکثر اواسط ژانویه آغاز می شود. در ایالات متحده دانشگاه هایی وجود دارد که تقویم سالیانه ۳ یا ۴ ترمی نیز دارند. یعنی یک سال تحصیلی را به ۳ تا ۴ ترم تحصیلی تقسیم میکنند. این قبیل دانشگاه که تقویم آموزشی مختلف دارند، تعطیلات زمستانی خود را با آغاز تعطیلی جشن روز شکرگزاری (the Thanksgiving holiday) که در پایان ماه نوامبر است، آغاز می کنند. اما تقویم آموزشی در نظام آموزشی انگلستان کمی متفاوتر است. در  حالی که در نظام آموزشی انگلستان، اکثر دانشگاه ها تقویم آموزشی دو ترمی را دارند، سیستم های سه ترمی و چهار ترمی نیز در بعضی از دانشگاه های انگلستان استفاده می شود. بسیاری از دانشگاه ها در انگلستان، در ماه سپتامبر یا اکتبر شروع به کار میکنند و ماه می یا ژوئن پایان تقویم آموزشی سالانه در سیستم آموزشی انگلستان می باشد. گر چه در سیستم آموزشی انگلستان، دوره تحصیلی کمی طولانی تر می شود با این حال، تقویم آموزشی دوره های تحصیلی در سراسر انگلستان کمتر مطابق با استانداردهای مرسوم است؛ چنانچه شما قصد ادامه تحصیل در انگلستان را داشته باشید، دانشگاه شما ممکن است یک تقویم بسیار متفاوت داشته باشد!

ساختار دانشگاه در نظام آموزشی انگلستان و آمریکا

ساختار دانشگاه های آمریکا و انگلیس:

ساختار دانشگاه ها و کالج ها در انگلیس

در ساختار کلی نظام آموزشی انگلستان، بسیاری از دانشگاه های آن کشور از “کالج ها” تشکیل شده اند. کالج هایی که به “موضوع خاص و متمرکز” تحصیلی اختصاص دارند. علی رغم اینکه کالج ها توسط دانشگاه اداره می شوند؛ اما هر کالج استقلال کامل جهت تصمیم گیری های اداری خود را دارد. دانشجویان به طور کلی در طول دوره تحصیل خود، در کالج خود هستند. با دیگران در کالج خود غذا خورده و با دیگران در کالج زندگی می کنند. به جای اخذ پذیرش از سازمان مرکزی دانشگاه (مانند آنچه که در ایالات متحده جاری است) دانشجویان مستقیما به کالج مورد نظر خود اپلای می کنند. و پذیرش می گیرند. یا در مورد برنامه های کارشناسی، از طریق یک سیستم متمرکز که به دانشجویان اجازه میدهد به کالج های مختلف اپلای کنند. این سیستم خدمات پذیرش دانشگاه ها و کالج ها در انگلیس اصطلاحا یوکَس UCAS نامیده می شود. این به این معنی است که دانشجو قبل از اینکه حتی درخواست پذیرش نماید، باید بداند که می خواهد در چه رشته ای تحصیل کند.

ساختار دانشگاه ها و کالج ها در آمریکا

در مقابل، در نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا، دانشجویان در دانشگاه که خود دارای دانشکده های (schools) مختلفی هست، اپلای می کنند. دانشجویان دوره کارشناسی در سال اول، برنامه های درسی متنوعی را از رشته های مختلف فرا می گیرند. و تنها در پایان سال اول و یا شاید حتی در خلال سال دوم تحصیل، انتخاب رشته می کنند. و تخصص اصلی مورد علاقه خود را بر می گزینند. دانشگاه های آمریکایی دارای “دانشکده” و یا دپارتمان های مختلف اند. مانند دانشکده هنر و علوم متشکل از تعدادی از رشته های مرتبط. با این حال، پس از اینکه شما در رشته ای خاص در یک دانشگاه آمریکایی اپلای کردید، انتظار می رود که کلاسهای خارج از آن رشته را نیز انتخاب کنید. که این مهم به سیستم کل نگری دانشگاه های آمریکایی اشاره دارد. برخلاف دانشگاه های انگلیسی، که برتخصص محور بودن متمرکز اند. به عبارتی درک کامل از موضوع انتخاب شده توسط دانشجو انتظار می رود. اما تأکید عمومی در دانشگاه های امریکایی و سیستم آموزشی تحصیلات تکمیلی در ایالات متحده، بر کل نگری (Holistic) است. در سیستم تحصیلی آمریکا، افزایش وسعت دید و مبسوط شدن دانش و تجربه دانشجویان، انتظار می رود. بنابراین وسعت آموزش عالی، در ایالات متحده بیشتر است. ضمن ارائۀ طیف وسیعی از مطالب آموزشی در انواع مختلفی از موضوعات، دانشگاه های آمریکایی بر چند مهارته شدن (Multi-skills) دانشجویان خود بیشتر اهمیت می دهند.

عمل، کلیدی برای همه موفقیت هاست

تکالیف دانشگاهی و سیستم نمره دهی در آمریکا و انگلیس:                         

از آنجایی که نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا بر گستره وسیعی از علم و دانش تأکید دارد، بنابراین نیازمند درس خواندن هفتگی به همراه انجام سایر تکالیف و مشق شب، مانند پروژه های کوچک نوشتن آکادمیک، مقالات پژوهشی و پرزنت های شفاهی در طول دوره تحصیلی هستند. در نظام آموزشی انگلستان، اکثر دانشگاه ها بیشتر مبتنی بر لکچر یا متون درسی هستند. در برخی موارد ممکن است هیچ تکلیف مورد نیاز نباشد. و در عوض کل نمره شما ممکن است بر اساس یک آزمون نهایی باشد. در ایالات متحده، فارغ التحصیلی شما براساس عملکرد شما در تمامی تکالیف مشخص شده از سوی استاد است. و امتحان نهایی تنها درصد مشخص و کمی از کل امتیاز پاس کردن یک واحد درسی را دارد.

هزینه تحصیل در انگلیس و آمریکا

مقایسه هزینه های تحصیل در آمریکا و انگلیس

هزینه تحصیل در هر دو نظام آموزشی انگلستان و نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا، بالا است. اما هزینه تحصیل در ایالات متحده عموما بالاتر است.

هزینه های تحصیل در انگلستان

طبق یک آمار رسمی در سال ۲۰۱۲، دانشگاه های انگلستان ۹۰۰۰ پوند (حدود ۱۴،۳۰۰ دلار) در سال دریافت می کنند. البته این فقط برای شهروندان انگلستان و اتحادیه اروپا ست، نه دانشجویان بین المللی. هزینه دانشجویان بین المللی می تواند به میزان قابل توجهی بالاتر باشد. (حدود دو برابر این رقم). در انگلستان اما، دولت محدودیت های هزینه های تحصیل و شهریه دانشگاه ها را تعیین می کند. و هر دانشگاه می تواند تا آن محدوده به شهریه های خود بیافزاید.

هزینه های تحصیل در آمریکا

در مقابل، در ایالات متحده دولت کنترل محدودی بر آنچه که دانشگاه ها انجام می دهند، دارد. دانشگاه های ایالات متحده بطور معمول بین هزینه های تحصیل درون ایالتی و برون ایالتی تفکیک هزینه ها را دارند. همچنین بین دانشگاه های خصوصی و دولتی نیز شهریه ها متفاوت است. این تفاوت ها، هزینه تحصیل را تعیین می کند. متوسط ​​هزینه تحصیل برای دانشگاه های دولتی در مقاطع دو ساله (کاردانی)، حدود ۳۰۰۰ دلار در سال است، در حالیکه هزینه های متوسط ​​برای دانشگاه های خصوصی چهار ساله (لیسانس) در حدود ۲۹۰۰۰ دلار در سال است. در نهایت، برخی از دانشگاه های خصوصی که دوره آموزشی کارشناسی چهار ساله ارائه می کنند، می توانند تا ۵۰،۰۰۰ دلار در سال از دانشجویان بین المللی خود شهریه دریافت کنند. برای کمک به دانشجویان جهت پرداخت هزینه تحصیل، وام های دانشجویی از طریق دولت با شرایط و نرخ های بهره مناسب و طرح های تشویقی فاند و بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی در ایالات متحده آمریکا وجود دارد.و این بخشی از برنامه های جامعی است که در ایالات متحده وجود دارد.

محل اقامت و زندگی دانشجویی در آمریکا و انگلیس

در ادامه مقایسه نظام آموزشی انگلستان با نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا توجه شما را به پارامتر زندگی دانشجویی جلب میکنم. هر دو کشور دانشجویان را به اقامتگاه ها و خوابگاه های مناسب (residence halls) از پیش تعیین شده هدایت میکنند. در ارائه رفاهیات و امکانات زندگی معمول دانشجویی آنها تقریبا همسان هستند، اگر چه در انگلستان طبیعی تر این است که دانشجو یک اتاق خواب مخصوص خود داشته باشید. در حالی که در ایالات متحده ، دانشجو می توانید یک اتاق خواب را با حداقل یک نفر دیگر اشتراکی استفاده نماید. در ایالات متحده، پس از سال اول تحصیل، گزینه های مسکن بیشتری در اختیار دانشجویان قرار می گیرد، مانند مسکن خصوصی یا مسکن خارج از محوطه دانشگاه.

یک تفاوت بالقوه قابل توجه این است که سرویس خدمتکار در محل اقامت دانشجویی در انگلستان رایج است، اگر چه دانشجویان هزینه اسمی این سرویس را نیز پیشاپیش پرداخت می کنند.

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در فیس بوک اپلای پدیا یا لینکت این اپلای پدیا، مطرح نموده؛ و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

What's your idea about this text?

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن