تحصیلات پزشکی

معرفی رشته دندانپزشکی از منظر تحصیلات بین المللی

آیا آماده اید نشان دهید که چطور ترکیبی از مهارت ها، پیشرفت ها تحصیلی و و مهارت های یادگیری قبلی، شما را برای سختی های مدرسه دندانپزشکی آماده کرده است؟.

خلاصه نوشته

 • شرایط رقابتی شدید پذیرش در رشته دندان پزشکی
 • تاثیر نمرات مقطع کارشناسی قبل از ورودی دندانپزشکی
 • اهمیت تست زبان در پذیرش دندان پزشکی
 • بعضی الزامات آکادمیک در پذیرش دانشجو
 • واحدهای مهم درسی در رشته دندانپزشکی

شرایط پذیرش دانشکده های دندانپزشکی در خارج از کشور

 دانشکده های دندانپزشکی در خارج از کشور چقدر رقابتی هستند؟ همان گونه که در مقاله مبانی شغلی و حرفه ای در حوزه دندان پزشکی خواندیم، پذیرش در رشته دندانپزشکی یک فرآیند رقابتی شدید و نفسگیر است. ظرفیت ها محدود و پذیرش رقابتی است. دانش آموزان آینده نگر باید نشان دهند که چطور ترکیبی از مهارت ها، پیشرفت ها تحصیلی و و مهارت های یادگیری قبلی، آنها را برای سختی های مدرسه دندانپزشکی آماده کرده است. اجزاء این فرایند عبارتند از: رشته دندانپزشکی در خارج از کشور

موفقیت افتخاری در دوره های پیش نیاز دندانپزشکی در خارج از کشور

اکثر برنامه های تحصیلی دندانپزشکی نیاز به گذراندن حداقل ۹۰ واحد کارشناسی در زمان درخواست و یا در بعضی موارد مدرک لیسانس کامل دارند. این واحدهای درسی باید شامل مطالعات در زمینه زیست شناسی، شیمی عمومی، شیمی آلی، فیزیک، آناتومی، بیوشیمی، ایمونولوژی، فیزیولوژی، ریاضی و ترکیب انگلیسی باشد. چرا که مواد آزمون پذیرش دندان پزشکی اغلب از این دروس تشکیل می شود. و این تست ورودی در تحصیلات بین المللی دندانپزشکی، دانش و آموخته ها در این حوزه ها را مورد ارزیابی و چالش قرار می دهد.

نمرات مقطع کارشناسی قبل از ورودی دندانپزشکی

معدل بالا، دندان پزشکی، تحصیلات بین المللی

سطح رقابت در پذیرش و کسب صندلی در دانشگاه در رشته دندان پزشکی نشان داده که تنها فارغ التحصیل شدن در یک رشته مرتبط با دندانپزشکی کافی نمی باشد. بلکه نمرات به دست آمده در هر واحد تخصصی  و معدل ترم ها و رند، امعدل کل نقش بی بدیلی در پذیرش دندانپزشکی ایفا میکند. به طور معمول اکثر برنامه های تحصیلی در رشته دندانپزشکی نیاز به GPA (معدل کل) حداقل ۳٫۲ از ۴٫۰ دارد. دانش آموزان باید بدانند که نمرات و معدل بالاتری جهت مزیت رقابتی برجسته نیاز است.

امتیاز تست های زبانی

مانند GRE یا GMAT، متقاضیان برنامه های تحصیلات بین المللی در رشته دندانپزشکی باید آزمون پذیرش دندانپزشکی انجمن دندانپزشکی آمریکا (DAT) را با موفقیت پشت سر بگذارند. این تست مهم و پر اهمیت برای علاقمندان به حوزه دندان پزشکی در ایالات، شامل ۸ ماده و درس امتحانی متفاوت است. شش مورد از مواد این آزمون شامل موارد ذیل می شود :

 1. زیست شناسی،
 2. شیمی عمومی،
 3. شیمی آلی،
 4. توانایی ادراکی،
 5. درک مطلب
 6. و استدلال کمی

و دو حوزه ی دیگر بر اساس کل سوابق آکادمیک و میانگین نمرات آکادمیک به هر متقاضی اعطا می شود. این تست بین ۰ تا ۳۰ امتیاز دارد. خالی از لطف نیست که متذکر شویم که نمرات افراد پذیرفته شده دندانپزشکی در سال ۲۰۱۲ به طور میانگین ۱۹٫۹ بود.

 الزامات پذیرش دانشجو در رشته دندان پزشکی

پس از مرحله درخواست، دانشجویان به عنوان دکتر جراحی دندانپزشکی یا دکترای دندانپزشکی پذیرفته می شوند. هر دو برنامه ی دکترا شرایط لازم برای اخذ مجوز را کسب می کنند. و محتوای در هر برنامه تحصیلی یکسان است. تفاوت نامها بیشتر به معناشناسی (Semantics) برمی گردد، نه تفاوت در برنامه درسی. دوره های دندانپزشکی در خارج از کشور

رشته دندانپزشکی در خارج از کشور

واحدهای تخصصی دندانپزشکی

دانشجویان در تحصیلات بین المللی تمام وقت، در رشته دندانپزشکی، معمولا قادر به تکمیل برنامه تحصیلی خود در چهار سال می باشند. که در طی آن مدت، آنها در کلاس های درس، سخنرانی ها و سمینارها شرکت می کنند. در حالیکه دوره های بالینی و جلسات آزمایشگاهی نیز تکمیل کننده آموزش آنان می باشد. دو سال اول مطالعات پایه ای و بنیادین علم پزشکی و دندانپزشکی است و دانشجویان را با مجموعه ای از مباحث عمومی و تخصصی در حوزه بهداشت دهان و دندان آشنا می سازد. دو سال پایانی تحصیل، اکثرا شامل دوره های مبتنی بر تمارین بالینی و فعالیت های عملی می شود؛ آموزش دیالکتیکی (Didactic Learning) نیز در کنار آن ادامه دارد.

 

پیشنهاد اپلای پدیا: شما می توانید توضیحاتی جامع پیرامون اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های انگلیسی زبان در ایتالیا را نیز مطالعه کنید.

رشته دندانپزشکی در خارج از کشور

 

 

واحدهای مهم درسی در رشته دندانپزشکی/ تحصیلات بین المللی

دروس و واحدهای تخصصی

مهارت ها و دانش به دست آمده

میکروبیولوژی و ارتقای سلامت دهان

به دانشجویان می آموزد که چگونه به طور موثر با بیماران ارتباط برقرار کنند. و مراقبت های متداول فرهنگی را به طیفی از بیماران ارائه دهند. در این درس دانشجویان علاوه بر اخذ دروس بهداشت عمومی، به موضوعات جمعیت شناسی مانند نیازهای ویژه و بیماران مبتلا به اختلال در سلامت دهان و دندان می پردازند.

 ارائه مراقبت از طیف وسیعی از بیماران

اطلاع از نیازهای اجتماعی و فرهنگی فردی

سلامت عمومی دندان

توسعه دندان و آناتومی

معرفی چارچوب های رایج مورد استفاده در حرفه دندانپزشکی، از جمله سیستم های شماره گذاری و طبقه بندی. این دوره ترکیبی از کلاس های درس و فعالیت های آزمایشگاهی که دانش تئوری را با کاربرد دنیای واقعی پیوند می دهد، می باشد. این درس معمولا در سال اول تدریس می شود.

درک ویژگی های مختلف دندان ها در سیستمهای طبقه بندی

درمان های موقتی و درمان های دائمی

maxillary vs. mandibular arches

سلامت دهان و تغذیه

درک اینکه چگونه تغذیه بر سلامت دندان و لثه تأثیر میگذارد. آموزش استفاده از تکنیکهای مدیریت رفتاری با بیماران از اهداف مهم و برجسته این واحد آموزشی می باشد.

غلبه بر موانع برای مراقبت از انواع مختلف بیماران

مراقبتهای ویژه از دندان ها و لثه ها

ارائه بهترین خدمات درمانیدر سلامت دهان و دندان بدون درنظرگری شرایط بیماران

بیهوشی و کنترل درد

متشکل از کلاس درس تئوری و تمرین عملی به صورت چرخشی بوده و دندانپزشکان آینده را با درک کامل از نحوه مدیریت درد دندان در ارتباط با روش های درمانی آشنا می کند. کنترل و اداره کردن بیهوشی نیز از مواد آموزشی دانشجویان در این درس محسوب می شود.

درک اینکه چطور بیهوشی باعث انسداد عصبی می شود

یادگیری نحوه بیهوشی ایمن

شناسایی مقدار درست مواد بیهوشی در انواع مختلف بیماران و درمان

جراحی دهان

متشکل از مجموعه دو کلاس درس و تمرین بالینی در جراحی دهان، فک و صورت است. که مهارت های بنیادی پشت فرآیند پیچیده جراحی را آموزش میدهد. دانشجویان معمولا با این واحد درسی برای اولین بار انجام جراحی و اقدانات پزشکی را بروی دندان مصنوعی تتوسط اساتید نظاره گر می شوند. این دوره معمولا در سال سوم توسط دانشجویان اخذ می شود.

آگاهی از انتخاب ایمپلنت و جراحی

درک نحوه مراقبت بعد از عمل جراحی

توانایی تشخیص و درمان شرایطی که نیاز به جراحی دهان، فک و صورت دارند.

در ادامه از شما دعوت به عمل می آید تا با مطالعه “تخصص های پر طرفدار دندانپزشکی” با مجله اپلای همراه باشید.

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در گروه فیس بوک اپلای پدیا بگذارید. و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

سپاس ویژه از نگاه های گرم شما.

دوستدار و آرزومند موفقیت شما؛ سعید نویسنده مستقل در اپلای پدیا

انتقادهای سازنده خود با ارسال نظر و کامنت بیان کنید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن