اپلیکیشن اپلای چیست؟ نقش یک اپلیکیشن قدرتمند جهت موفقیت در اپلای

در تحصیلات بین المللی بیشتر موقعیت های باز دانشگاهی پارامترهای رایج و مشترکی در شرایط استخدام دانشجو دارند. همانگونه که عنوان شد اپلیکیشن اپلای دانشجو باید به ارزیابی وی به دانشگاه یا سازمان استخدام کننده کمک کند.


معنی تحت اللفظی اپلای و ارائه درخواست پذیرش

همانگونه که در ویدئوی ذیل مشاهده می کنید اپلای در لغتنامه زبان انگلیسی معانی مختلف و گوناگونی دارد. مثلا اپلاید فیزیک (Applied Physics) که به معنی فیزیک کاربردی ترجمه فارسی می شود. و معانی مختلف و گوناگون دیگر بسته به جایگاه استفاده از لغت اپلای. اما آن چیزی که در اینجا و در بحث تحصیلات بین المللی مورد نظر است؛ اپلای به معنی ارائه درخواست رسمی است. یا درخواست کردن رسمی “به صورت فرم و نامه نگاری اداری” را اپلای کردن می گویند. پس اپلا به معنی ارائه درخواست پذیرش است.

اپلای کردن در موقعیت ها یا پوزیشن های (Positions & Vacancies) مختلف

عمدتا در کشورهای توسعه یافته و بسیاری کشورهای خارجی دو نوع پوزیشن یا موقعیت وجود دارد؛ که متقاضیان می توانند برای آنها اپلای کنند. یا درخواست پذیرش در آن موقعیت را به مسئولین مربوطه ارسال کنند.
 • موقعیت شغلی (مثل کار آکادمیک یا حرفه ای)
 • موقعیت پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا کالج

مطالعه بیشتر: تحصیلات بین المللی: مقایسه دستاوردها در برابر هزینه ها


اپلای کردن در موقعیت ها یا پوزیشن های (Positions & Vacancies) مختلف

مطالعه بیشتر: اتخاذ استراتژی های اپلای و پذیرش تحصیلی موفق، با هوش هیجانی بالا

اپلای برای پذیرش دانشگاه یا پذیرش کالج

پذیرش دانشگاه یا ورود به دانشگاه فرایندی است که دانشجویان از طریق آن وارد آموزش عالی در دانشگاه ها و دانشکده ها می شوند. سیستم ها از کشور به کشور دیگر ، و گاه از نهاد به نهاد دیگر متفاوت است.

در بسیاری از کشورها ، دانشجویان در آخرین سال تحصیلات خود در دوره دبیرستان یا کالج متقاضی پذیرش هستند. ایشان درخواست پذیرش خود را به دانشگاه مورد نظر خود ارسال می کنند. یا به عبارتی در دانشگاه هدف خود اپلای می کنند. در برخی از کشورها ، سازمان های مستقلی یا سازمان های دولتی وجود دارند که دانشجویان را به مسیر تحصیلی خود هدایت می کنند. مثل یوکس در بریتانیا (UCAS) یا یونی اسیست در آلمان (uni-assist) و غیره.

اپلای برای کسب یک موقعیت شغلی یا کار حرفه ای

درخواست شغلی یا شغلی فرم رسمی است که کارفرمایان از متقاضیان درخواست می کنند. که یک جایگاه را پر کنند. اپلای در یک موقعیت شغلی بصورت آفلاین به صورت قلم و کاغذ یا به طور فزاینده ای بصورت آنلاین پر می شوند. فرم های اپلای یا فرم های درخواست شغلی قالب مشابهی را با همان سؤالاتی فراهم می کند که باید توسط هر شخصی که متقاضی موقعیت است پاسخ داده شود.
جهت اپلای در یک موقعیت شغلی، لیستی قابل دفاع از سابقه اشتغال متقاضی شغل، سوابق تحصیلی ، مدارک تحصیلی ، گواهینامه ها، توصیه کننده ها ، و موارد دیگر درخواست می شود.

بر خلاف رزومه و نامه پوششی که برای برجسته کردن اعتبارهای مهم و چشمگیر متقاضی نوشته و قالب بندی شده است؛ درخواست شغلی لیستی از سؤالاتی است که نیاز به پاسخ های واقعی دارد. تاریخ اشتغال ، سمتهای برگزار شده ، نام و اطلاعات تماس برای سرپرستان ، تاریخ مدارک ، نام ، آدرس و شماره تلفن نمونه هایی از حقایق مورد نیاز در اپلیکیشن اپلای یک شغل است.

نمونه ای از اپلیکیشن اپلای در یک موقعیت کاری در انتهای این مقاله ارائه شده است.


تعریف اپلیکیشن اپلای – اپلیکیشن اپلای چیست؟

متقاضیان برای اینکه در یک موقعیت تحصیلی یا شغلی اپلای کنند. یا بعبارتی به صورت رسمی برای پذیرش گرفتن درخواست بدهند. نیاز دارند تا با ارئه اپلیکیشن اپلای این کار را بکنند. یعنی درخواست رسمی بدهند. اپلیکیشن اپلای چیست؟ اپلیکیشن (an official request for something, usually in writing) به معنای ارائه درخواست عمدتا به صورت نوشتاری است. اپلیکیشن اپلای شامل پارامترهایی است که به سازمان استخدام کننده، جهت ارزیابی متقاضیان، کمک می کند.

تفاوت اپلیکیشن اپلای در موقعیت های مختلف

اپلیکیشن اپلای برای موقعیت های گوناگون، می تواند تفاوت هایی را شامل شود. مثلا اپلیکیشن اپلای یک موقعیت شغلی با اپلیکیشن اپلای یک موقعیت آکادمیک و دانشگاهی متفاوتند. همینطور اپلیکیشن اپلای در مقطع لیسانس یا کالج (Undergraduate study) با اپلیکیشن اپلای در مقطع تحصیلات تکمیلی (Postgraduate study) متفاوت است. اپلیکیشن اپلای در موقعیت بورسیه تحصیلی که موقعیتی رقابتی محسوب می شود می تواند با همه اینها متفاوت باشد. سازمان استخدام کننده ممکن است اپلیکیشن اپلای خاص خود را درخواست کند. بنابراین که آیا شما در یک کالج محلی در شرق ایالات اپلای می کنید؛ یا اینکه در یک دانشگاه ایالتی در غرب ایالات اپلای می کنید، می تواند اپلیکیشن اپلای متفاوتی درخواست شود.


اپلیکیشن اپلای مرسوم و رایج در موقعیت های مختلف

در تحصیلات بین المللی بیشتر موقعیت های باز دانشگاهی پارامترهای رایج و مشترکی در شرایط استخدام دانشجو دارند. همانگونه که عنوان شد اپلیکیشن اپلای دانشجو باید به ارزیابی وی به دانشگاه یا سازمان استخدام کننده کمک کند.
ارزیابی و دانشجو گزینی در دانشگاه های خارج از کشور
کالج ها و دانشگاه در ایالات متحده معمولا برای ارزیابی دانشجویان دو سوال کلی را در اپلیکیشن اپلای وی جستجو می کنند. اپلیکیشن اپلای شما باید به گونه ای به این دو سوال پاسخ دهد که ارزیابان و استخدام کننده ها با اعطای پذیرش اپلیکیشن اپلای شما را کامیاب کند.

 •  ?Will this student be academically successful
 • ?Are they a good fit

سوال اول از عقبه تحصیلی که می تواند پیشبینی کننده آینده تحصیلی باشد! (تا حدودی منطقی و علمی). و سوال دوم شخصیت دانشجو را مورد کنکاش قرار می دهد که متناسب آن سازمان یا دانشگاه باشد. (لازم به یادآوری است که این یک تصویر بزرگ است جزئیات چگونگی ارزیابی دقیق آکادمیک می تواند منظرهای جدیدی به همراه داشته باشد.)
پارامترهای مشترک و مرسوم اپلیکیشن اپلای در مقاطع مختلف تحصیلی عبارتند از:


اپلیکیشن اپلای برای مقطع لیسانس

اپلیکیشن اپلای برای مقطع لیسانس

 • فرم اپلای (آنلاین)
 • مدارک ترجمه شده آکادمیک
 • امتیاز تست های زبان – SAT, Toefl,…
 • معرفی نامه و انگیزه نامه
 • توصیه نامه کارفرما یا استادان
 • فرم های مدرسه
 • لیست فعالیت ها
 • غیره (مصاحبه، پرتفولیو، تمکن مالی و غیره)

اپلیکیشن اپلای برای مقطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد

اپلیکیشن اپلای برای مقطع کارشناسی ارشد

 • فرم اپلای (آنلاین)
 • مدارک ترجمه شده آکادمیک
 • امتیاز تست های زبان GRE, IELTS(TOEFL)–
 • اظهارات اهداف (آکادمیک و حرفه ای) (Statements of Purpose)
 • توصیه نامه کارفرما / اساتید محترم دانشگاه ها
 • رزومه صلاحیت محور یا سی.وی آکادمیک (Academic CV)
 • غیره (مصاحبه، پرتفولیو، تمکن مالی و غیره)

CV آکادمیک (رزومه) استاندارد جهت اپلای در تحصیلات تکمیلی- قسمت ۲اپلیکیشن اپلای مقاطع دکتری و فوق دکتری

بسته به تخصص و حوزه تحقیقاتی متفاوت است. اما در هر صورت، اساتید دانشگاه ها پیشنهاد می کنند که متقاضی به شیوه مدرن خود و دستیافته های خود را بیان کنند. رزومه مبتنی بر صلاحیت می تواند کمک کننده باشد.


نتایج محتمل پس از اپلای در یک موقعیت دانشگاهی

 • کسب پذیرش بدون شرط (Unconditional acceptance)
 • کسب پذیرش مشروط (conditional acceptance)
 • رد (Rejection)

بهترین جواب از دانشگاه استخدام کننده دانشجو، جوابیه پذیرش مستقیم بدون شرط است. این بدین معناست که اپلیکیشن اپلای شما کامل و در بهترین حالت ارائه شده است. در پذیرش تحصیلی مشروط، دانشجو با براوردن شرط مشخصه از سوی سازمان یا دانشگاه، می تواند به تحصیل در آن دانشگاه نائل آید. در غیر اینصورت پذیرش شرطی در تاریخ از پیش تعیین شده ابطال می گردد.

جلوگیری از حذف اپلیکیشن اپلای در گام نخست

کالج ها و دانشگاه ها و یا سازمان های اهدا کننده فاند و بورسیه تحصیلی همه ساله از طرف دانشجویان و متقاضیان مشتاق، اپلیکیشن ها متعدد و بیشماری دریافت می کنند. برای مثال دانشگاه استنفورد در ایالات متحده آمریکا برای هر سررسید اپلای حدود ۷۵ هزار اپلیکیشن اپلای دریافت می کند. که از بین این تعداد زیاد درخواست کنندگان پذیرش تحصیلی، بایست تعداد اندکی بر اساس تناسب و شایستگی انتخاب شوند. انتخاب دانشجوی هدف از بین این سیل عظیم اپلای کنندگان کار سخت و طاقت فرسایی بنظر می رسد. چنانچه مشتاق هستید که از پروسه انتخاب برترین ها در یک صحنه رقابت بین المللی بیشتر بدانید،تماشای ویدئوی ذیل که درس ششم از دوره آموزشی رایگان رزومه نویسی به سبک مدرن است؛ و در آموزشگاه اپلای پدیا در اختیار علاقمندان قرار گرفته است؛ می تواند جرقه های اولیه پاسخ این سوال را در ذهن شما بزند. پس این ویدئو را ببینید.

 


اپلیکیشن اپلای بورسیه تحصیلی، فول فاند و اسکالرشیپ ها

مطالعه بیشتر: — اخذ بورسیه و فاند تحصیلی از خواسته های حقیقی همه دانشجویان علاقمند به تحصیلات بین المللی  می باشد. اما کسب موفقیت در دریافت فاند و بورسیه تحصیلی لازمه و پیش نیازهایی دارد. ما در مجموعه مقالاتی به برخی از پارامترهای مهم در اخذ فاند و اسکالرشیپ های تحصیلی پرداخته ایم. پیشنهاد می شود که نگاهی به برخی از این مقالات داشته باشید. مثلا ۱۰ نکته مفید برای درخواست موثر بورسیه تحصیلی، قانون ۸۰-۲۰ در اپلای در موقعیت های فاند و بورسیه تحصیلی، چگونه برنامه های فاند و بورسیه تحصیلی کمتر رقابتی را شناسایی کنیم؟


 

پیوست:

نمونه فرم درخواست پذیرش شغلی

تاریخ امروز: ____________________

نام موقعیتی که درخواست می کنید: _________________

نام: ________________________________________________

آدرس: ______________________________________ اکتبر / دانشگاه

شهر: ___________________ ایالت: __________________

کد پستی: ______________

تلفن: ___________________ آدرس ایمیل: _____________

حقوق مورد نیاز: __________________________ (قانونی بودن این سؤال بر اساس موقعیت شرکت متفاوت است.)

چه زمانی قادر به شروع این کار هستید؟ _______________________________________

آیا از نظر قانونی واجد شرایط کار در ایالات متحده هستید؟ بله خیر

آیا در ۵ سال گذشته به ارتکاب جنایت محکوم شده اید؟ بله خیر جزئیات: ______________________________________________ (قانونی بودن این سؤال بر اساس موقعیت شرکت متفاوت است.)

آیا در گذشته برای این شرکت کار کرده اید؟ بله بدون جزئیات: _______________________________________________

تاریخچه اشتغال

عنوان موقعیت: _____________________________________________________

مسئولیت ها: ___________________________________________________

کارفرما: _______________ از: __________ تا: __________

آدرس کارفرما: _________________________________________________

مدیر: ______________________ عکس: ____________________

ممکن است ما با این کارفرما تماس بگیریم؟ بله خیر

دلیل ترک: _______________________________________________

عنوان موقعیت: _________________________________________________

مسئولیت ها: _______________________________________________

کارفرما: _______________فرما: __________ به: __________

آدرس کارفرما: _____________________________________________

مدیر: ___________________Phone: ____________________

ممکن است ما با این کارفرما تماس بگیریم؟ بله خیر

دلیل ترک: ___________________________________________

عنوان مقام: ________________________________________________

مسئولیت ها: ______________________________________________

کارفرما: _____________________ از: __________ تا: __________

آدرس کارفرما: ___________________________________________

مدیر: ______________________ عکس: ____________________

ممکن است ما با این کارفرما تماس بگیریم؟ بله خیر

دلیل ترک: ___________________________________________

پیشینه تحصیلی

بالاترین مدرک کسب شده: ________ مدرسه: ______________________

عمده: ________________ صغیر (ها): _________________

تاریخ حضور و غیاب: از: ______________ تا: ______________

مدرک کسب شده: ______________ مدرسه: ______________________

عمده: ________________ صغیر (ها): _________________

تاریخ حضور و غیاب: از: ______________ تا: ______________

مدرک کسب شده: ______________ مدرسه: ______________________

عمده: ________________ صغیر (ها): __________________

تاریخ حضور و غیاب: از: ______________ تا: ______________

هر نوع آموزش و گواهینامه مربوط به کار را لیست کنید. تاریخ دریافت: ___________________________________________________

من به شما اجازه می دهم تا اطلاعات ذکر شده در بالا را تأیید کنید. من تأیید می کنم که اطلاعات موجود در این برنامه شغلی دقیق و حقیقت است. من می دانم که ارائه اطلاعات نادرست در مورد این برنامه ممکن است زمینه ای برای عدم اشتغال به من یا پایان کار خود در هر مقطع آینده باشد.

امضا متقاضی: ______________________________________ تاریخ: ________________

متقاضی با امضای گواهینامه درخواست شغلی ، به حقیقت اطلاعات موجود در برنامه شغلی تأیید می کند. اگر درخواست شغلی بصورت آنلاین باشد ، متقاضی عموماً روی یک جعبه کلیک می کند تا تصدیق کند که اطلاعات کاملی و دقیق را ارائه می دهند. کادر بررسی شده ، امضای شما در هر تعیین کننده اشتغال آینده محسوب می شود.

انتقادهای سازنده خود با ارسال نظر و کامنت بیان کنید.

امتیاز کاربران: 4.6 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

 1. چنانچه علاقمند هستید که دانشجویان پارسی زبان ایرانی بیشتری با گزینه های مختلف بین المللی آشنا و آگاه شوند. چنانچه دوست دارید در پیشرفت یک دانش آموز یا دانشجو تشریک مساعی کنید. چنانچه دوست دارید ایرانیان بیشتری به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند، می توانید به انجمن دموکراسی آموزشی در اپلای پدیا بپیوندید. منفرد پر از خطائیم، همراهان و هم اندیشانی بباید. / اپلای پدیا
  اپلای، اپلیکیشن اپلای، تحصیل در خارج از کشور، مهاجرت تحصیلی، پذیرش تحصیلی، پذیرش بدون شرط، پذیرش شرطی، کارآموزی در خارج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن