فاند و بورسیه های تحصیلی

۱۰ نکته مفید جهت آمادگی، و اپلای در یک بورسیه تحصیلی

خوشبختانه موقعیت ها و فرصت های بورسیه تحصیلی و فاند به تعداد بسیار زیاد وجود دارد. تنها کافیست در لیست بلند بالای بورسیه تحصیلی کاوش کرده

خلاصه مطلب

 • بررسی گزینه ها و سطح تحصیلات در موقعیت بورسیه
 • مطالعه جزئیات و سر رسیدهای برنامه بورسیه تحصیلی
 • جستجو و کاوش بیشتر در موقعیت های بورسیه
 • تنها اپلای در بورسیه تحصیلی که واجد شرایط آن هستید.
 • ارائه تمام اسناد و مدارک مورد نیاز و اپلیکیشن کامل
 • رزومه حرفه ای یا سی.وی آکادمیک را نیز بفرستید
 • شرکت در فعالیت های فوق برنامه
 • ارسال درخواست کامل و در مهلت مشخصه
 • چندین مرتبه خواندن و مرور کردن اپلیکیشن اپلای
 • فرصت ها و موقعیت های بورسیه تحصیلی فراوان را چک کنید

مقدمه ای از اپلای در بورسیه تحصیلی

نکاتی مهم که دانشجویان بین المللی قبل از اپلای در بورسیه تحصیلی، فاند تحصیلی و اسکالرشیپ ها به آنها توجه می کنند. افزایش احتمال موفقیت در کسب بورسیه تحصیلی با برنامه ریزی بلند مدت،  برخی از نکات مهم این نوشته محسوب می شود.  با روند رو به رشد اقتصاد مهاجرت تحصیلی و جابجایی های دانشجویان، یک دانشجو با موقعیت ها و پوزیشن های تحصیلی و حرفه ای متعدد روبرو است. برای مثال، منابع گسترده و وسیع اطلاعاتی فاندها و بورسیه های تحصیلی حاکی از گزینه های بیشمار پیش روی دانشجویان است. اما آیا یک دانشجو به تنهایی فرصت بررسی این همه گزینه پیش رو را دارد؟ شما با مواجه شدن با یک آگهی استخدام دانشجو با بورسیه تحصیلی در محیط بین المللی، چه پارامترهایی از آن آگهی را در ابتدا چک می کنید؟ 

با توجه به وضعیت اقتصادی بسیاری از دانشجویان و خانواده ها، و هزینه بر بودن تحصیلات بین لمللی، در بیشتر موارد، ادامه تحصیل در خارج از کشور، مرهون اخذ فاند و بورسیه تحصیلی می باشد. از طرفی تعداد دانشجویان متقاضی فاند و بورسیه نیز زیاد است. و در بیشتر موارد موقعیت های بورسیه تحصیلی صحنه رقابت دانشجویان بین المللی است. هر چه فاند و بورسیه تحصیلی کامل تر باشد، (فول فاند، Fully Funded)  رقابت بر سر دریافت آن نیز افزایش می یابد. موفقیت در کسب فاند و بورسیه تحصیلی – در ادامه با ذکر ۱۰ نکته مفید و موثر که قبل از اپلای در موقعیتهای کمک هزینه تحصیلی (فاند و بورسیه تحصیلی) باید به یاد داشته باشید. 

 

بورسیه تحصیلی، فاند، کمک هزینه تحصیلی 

شماره ۱۰) گزینه ها و سطح تحصیلات مورد نظر موقعیت بورسیه تحصیلی را بررسی کنید.

اکثر بورسیه های تحصیلی اسکالرشیپ های تخصصی، از شما می خواهند که در برنامه تحصیلی (مثلا کارشناسی ارشد …) یا پژوهشی مشخص و اعلام شده در توضیحات آن برنامه های بورسیه تحصیلی، ثبت نام کنید. تنها در صورت ثبت نام و اخذ پذیرش در آن برنامه تحصیلی، واجد شرایط اخذ ]ن اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی می شوید. قبل از ارسال درخواست در موقعیت بورسیه تحصیلی:

    جزئیات دوره آموزشی یا موضوع پژوهش و سطح تحصیلات ذکر شده در آگهی تبلیغاتی استخدام دانشجو را با دقت مطالعه نمائید. آیا شما واقعا مایل به ثبت نام در آن برنامه آموزشی هستید؟ دانش و توانمندی شما متناسب آن برنامه تحصیلی است؟ جستجوی و کنکاش پیش نیازهای شناخت و اپلای در یک موقعیت بورسیه یکی از نکات برجسته این موضوع می باشد.

   با مطالعه قسمت نیازمندی های مشارکت، اطمینان حاصل کنید که واجد شرایط ثبت نام برای آن برنامه بورسیه تحصیلی هستید.

شماره ۹) مطالعه جزئیات و سر رسیدهای برنامه بورسیه تحصیلی:

در بخش دستورالعمل اپلای در موقعیت فاند و بورسیه تحصیلی؛ سر رسید یا ددلاین اپلای و زمان در در دسترس دانشجو بسیار مهم است. اگر از مورد یا مواردی مطمئن نیستید، با جستجو نسبت به آن اطلاع و اطمینان کسب کنید. به دقت تمام اطلاعات ارائه شده توسط وب سایت ارائه دهندگان بورسیه تحصیلی را بخوانید. در صورت شک و تردید در هر مورد، به یاد داشته باشید که به دنبال توضیحات و جواب ابهامات خود باشید.

­

شماره ۸) جستجو و کاوش

در برخی موارد، بورسیه تحصیلی و فاند، توسط سازمان، شرکت یا موسسه تحقیقاتی خاصی ارائه می شود. اگر بورسیه تحصیلی که قصد مشارکت در آن دارید، توسط سازمان ها یا شرکت های دیگر حمایت می شود، منابع و رسانه های مرتبط با آن سازمان و شرکت ها را با دقت مطالعه نمائید و سعی کنید در آماده سازی اپلیکیشن اپلای، نیازمندی ها و اهداف آن سازمان یا شرکت را نیز دخیل کنید.

شماره ۷) فقط برای بورسیه تحصیلی که واجد شرایط آن هستید درخواست بدهید

اطمینان حاصل کنید که تمام ملزومات واجد شرایط بودن را دارید. معمولا در قسمت ملزومات اپلای یا (Eligibility) در هر موقعیت بورسیه تحصیلی مشخص می شود. اگر شما تمام الزامات را برآورده نمی کنید، وقت خود را صرف آن بورسیه تحصیلی نکنید. در عوض، گزینه های دیگر را بررسی کنید و قانون ۸۰ – ۲۰ در بورسیه تحصیلی را سر لوحه کار خود قرار دهید.

نکات بورسیه تحصیلی، اپلای در موقعیت فاند، بورس تحصیلی

شماره ۶) ارائه تمام اسناد و مدارک مورد نیاز اپلیکیشن

مهم است که تمام اسناد حمایتی مانند رزومه کاری، اسکن مدارک آکادمیک (دانشنامه و ریزنمرات) و اظهارات شخصی برای هر درخواست بورسیه تحصیلی را آماده کنید. با توجه به اینکه موقعیت های پر طرفدار بورسیه تحصیلی، هزاران درخواست را دریافت می کنند، بنابراین کمیته های ارزیاب پرونده ها، زمان زیادی برای بررسی پرونده های ناقص را ندارند. اگر فقط یک پارامتر نیز در لیست مدارک مورد نیاز، درخواست شما موجود نباشد، پرونده یا اپیکیشن اپلای شما اصلا بررسی نمی شود. L

شماره ۵) رزومه حرفه ای یا سی.وی آکادمیک را نیز بفرستید

CV آکادمیک استاندارد

مهم است که رزومه حرفه ای یا سی.وی آکادمیک (Curriculum Vitae – CV) خود را با درخواست بورسیه تحصیلی ارسال کنید. حتی اگر در نیازمندی های بورسیه تحصیلی جز موارد الزامی نیامده باشد، بهتر است سی.وی آکادمیک که نمونه کامل تری از رزومه حرفه ای شما می باشد، را نیز ضمیمه دیگر موارد کرده و ارسال نمائید. سی.وی آکادمیک یا رزومه شامل اطلاعات ارزشمندی در مورد عقبه تحصیلی شما، تجربه کاری، فعالیت های فوق برنامه ای، لیست فعالیت ها و قابلیت های شما است، که حائز اهمیت می باشد.

شماره ۴) شرکت در فعالیت های فوق برنامه

علاوه بر عملکرد تحصیلی، بسیاری از نهادهای ارائه دهنده بورسیه تحصیلی به دنبال دانشجویان دارای قابلیت های چند بعدی هستند. دانشجویانی با مهارت های رهبری، علاقمند به فعالیت های داوطلبانه و تاثیر گذاران در یک جامعه اکثر اوقات در دریافت بورسیه تحصیلی، از اقبال خوب و مناسبی برخوردارند. ارائه اسناد یا اطلاعات اضافه بر سازمان که ادعای مربوط به این فعالیت ها را پشتیبانی می کند را نیز فراموش نکنید.

شماره ۳) درخواست خود را کامل و در مهلت مشخصه ارسال کنید

بیشتر برنامه های بورسیه تحصیلی وقت و تلاش ویژه می طلبد. (موارد قابل بررسی ویژه عبارتند از: گواهی های تولد، رونوشت مدارک آکادمیک، توصیه نامه و انگیزه نامه) منتظر نمانید تا در روزهای پایانی در پوزیشن بورسیه تحصیلی نام نویسی کنید. تاریخ های حساس را از طریق برنامه یادآور گوشی هوشمند، رایانه یا تبلت و یا در دفترچه یادداشت خود به خاطر بسپارید. اسم و فامیل شما که در ترجمه مدارک رسمی دارالترجمه یا دیگر ترجمه های رسمی و غیر رسمی قید شده و تطابق و صحت آن با اسم و فامیل خود در پاسپورت کنترل نمائید. این نکته بسیار تا بسیار مهم می باشد.

شماره ۲) چندین مرتبه خواندن و مرور کردن اپلیکیشن اپلای

 اپلیکیشن اپلای استاندارد در موقعیت بورسیه  – جهت درخواست و اپلای در موقعیت های بورسیه تحصیلی، مطمئن شوید که حداقل دو مرتبه پارامترها ضروری و ملزومات اپلیکیشن درخواستی را چک کنید. با در نظر داشتن سوالان ذیل:

 • آیا تمام بخش های مورد نیاز فرم های آنلاین را کامل کرده اید؟
 • آیا تمام اسناد مورد نیاز را آپلود کرده اید؟
 • آیا نوشته های شما در نگاه اول و در یک دید کلی، عاری از اشتباهات املایی و دستور زبانی است؟

از شخص دیگری جهت کنترل نوشته ها در درخواست بورسیه تحصیلی درخواست بررسی نمائید.

شماره ۱) اکثر فرصت ها و موقعیت های بورسیه تحصیلی را چک کنید

موقعیتهای بورسیه تحصیلی به طور کلی بسیار رقابتی هستند. به طوریکه همه متقاضیان در دریافت بورسیه های تحصیلی رقابتی، موفق نخواهند بود. بنابراین اگر شما نیز در موارد ابتدایی نتوانستید آن را دریافت کنید نا امید نشوید. خوشبختانه موقعیت ها و فرصت های بورسیه تحصیلی و فاند به تعداد بسیار زیاد وجود دارد. تنها کافیست در لیست بلند بالای بورسیه تحصیلی کاوش کرده و در موارد موافق با قابلیت های خود اپلای و نام نویسی کنید. قانون ۸۰-۲۰ در بورسیه های تحصیلی می تواند تلاش و کوشش شما را بهینه سازد.

در شکار موقعیت های بورسیه تحصیلی، موفق باشید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن