تحصیلات بین المللیتحصیلات تکمیلیکارشناسی

تحصیلات بین المللی در مقاطع مختلف آکادمیک

یکی از مهمترین مزیت های کارآموزی در خارج از کشور، تجربه کار و فعالیت بین المللی برای علاقمندان می باشد.

مقدمه

در این مقاله تحصیل در خارج کشور در مقاطع مختلف آکادمیک شامل تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی، ارشد، دکتری، و کارآموزی عنوان میشود. همه ساله موقعیت های بیشماری از تحصیلات کم دغدغه در سراسر جهان برای دانشجویان بین المللی تعریف می گردد.

با توجه به تعداد قابل توجه پوزیشن های تحصیلات کم دغدغه در خارج از کشور (وجود صدها موقعیت فاند و بورسیه در دانشگاه های خارج از کشور بصورت ماهیانه!) در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته های آکادمیک. و از سویی پتانسیل بالای دانشجویان ایرانی و اطمینان از قابلیت ها و تسلط کارشناسان ما در اخذ فاند و بورسیه های تحصیلی؛  شرایط زیر به سمع و نظر شما می رسد.

موقعیت های ادامه تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی

تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی در خارج از کشور

تحصیل به زبان انگلیسی، انتخابی معنا دار

در آغاز تحصیل در خارج کشور در مقاطع مختلف آکادمیک موقعیت های ویژه ای برای دانش آموزان دبیرستانی وجود دارد. دانش آموزان دبیرستان می توانند به ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور به عنوان آپشن دوم و، انتخابی با اهمیت نگاه کنند. همچنین متقاضیانی که بعد از انتخاب رشته دانشگاهی و ادامه تحصیل در آن رشته، از رشته انتخابی خود رضایت کافی و کامل را ندارند، می توانند دوباره در دانشگاه های خارج از کشور رشته دلخواه خود را انتخاب کنند و به زبان شیرین انگلیسی آن رشته را تحصیل کنند. در این گونه مواقع نمرات درخشان کسب شده دانشجو در دانشگاه های ایران قابلیت ترنسفر شدن (انتقال واحدهای پاس شده) در بعضی دانشگاه های خارج کشور را دارد.

موقعیت های فاند تحصیلی در آمریکا

بورسیه تحصیلی کالج برای دانش آموزان دبیرستانی همه ساله با رونق بیشتری ادامه می یباد. آیا می دانستید که تنها دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ایالات متحده در سال ۲۰۱۴ بیش از یک میلیارد دلار به دانشجویان بین المللی متقاضی لیسانس، فاند تحصیلی و بورسیه تحصیلی اعطا کرده اند؟! شما می توانیددایرکتوری بورسیه های تحصیلی کالج در ایالات متحده را نیز مطالعه نمائید. این منبع گسترده معرفی بورسیه های تحصیلی از وبسایت یونیگو در ایالات متحده آمریکا عاریه گرفته شده است.

تحصیل سال اول کالج بصورت مجازی و آنلاین

 آیا می دانستید که دانشگاه آریزونا و دیگر دانشگاه های آمریکایی قابلیت اخذ و گذراندن دروس و کورس های سال اول (فرشمن،Freshman) لیسانس رو بصورت دیستنس یا از راه دور فراهم آورده و این امکان را به دانش آموزان دبیرستانی می دهد که برای سال دوم واحدهای پاس شده خود را به دانشگاه یا کالج مورد نظر خود در آمریکا ترنسفر یا انتقال نمائید؟!! یک سال صرفه جویی در هزینه های تحصیل! عالیه نه؟ همچنین دانش آموزان تجربۀ شرکت در کلاس درس زبان انگلیسی را هم کسب می کنند؛ و می توانند قابلیت های زبانی خود را نیز ارتقا دهند.

تحصیلات کارشناسی در خارج از کشور

علاوه بر کشور ایالات متحده کشورهای دیگر نظیر چین، ژاپن، کره جنوبی، کانادا، استرالیا، و بعضی کشورهای اروپایی نظیر آلمان و انگلستان نیز سالانه فاندها و بورسیه های متنوعی  برای متقاضیان Undergraduate یا همان علاقمندان تحصیل در مقطع لیسانس و کارشناسی در خارج از کشور را فراهم می کنند.  

چنانچه شما نیز علاقمند هستید که مقطع لیسانس را در خارج از کشور بگذرانید، کافیست کمی وقت صرف جستجوی برنامه کالج و دانشگاه هدف خود نمائید. از طرفی ما با همکاری و هماهنگی شما و دانشگاه مورد نظر شما، تا پایان راه همراه شما خواهیم بود. هدف اصلی ما نیز اخذ پذیرش از دانشگاه بهمراه فاند و کمک هزینه زندگی برای شما می باشد. تا دغدغه شما به حداقل برسد. به عبارت دیگر،

موقعیت های موجود در خارج از کشور در مقطع لیسانس متناسب:

۱- دانش آموزان سال آخر دیپلم و پیش دانشگاهی

۲- دانشجویان سال آخر یا فارغ التحصیلان کاردانی

۳- دانشجویانیکه قبلا لیسانس گرفته اند و قصد دارند لیسانس یا دو سال کالج نیز در خارج از کشور بگذرانند! همچنین دانشجویانی که از ادامه تحصیل لیسانس در سالهای اول یا دوم خود صرفنظر میکنند.

اپلیکیشن اپلای در مقاطع لیسانس، کارشناسی:

 • زبان انگلیسی، شما برای خروج از کشور و تحصیل در دانشگاه ها یا کالج های خارج کشور نیاز دارید که قابلیت های زبان دوم خودتون رو بصورت اخذ نمرات و امتیاز های مورد قبول در امتحاناتی همچون
  ایلتس و تافل بنمایش بگذارید. (برای مقطع لیسانس معمولا امتیاز ۵٫۵ در آزمون آیلتس خواسته می شود.) اگر کالج یا دانشگاه های آمریکا را در دستور کار خود قرار دهید، علاوه بر آیلتس شما همچنین نیاز دارید که در تست SAT یا ACT نیز شرکت کنید. و با اخذ امتیازهای ویژه در این تست، اخذ فاند و بورسیه رو برای خودتون تضمین کنید. متقاضیانی که زبان انگلیسی نمی دانند نیز می توانند تحصیل در دوره های آمادگی کالج یا گذرگاه (Pathway) را در نظر داشته باشند. دوره های آمادگی برای کالج یا همان گذرگاه، هزینه بر است. معمولا هزینه یادگیری زبان در کشوری مثل ایران بسیار کم هزینه تر از یک دوره گذرگاه خواهد بود! بصورت پیش فرض در مهاجرت تحصیلی، افرادیکه زبان دوم نمی دانند (علی الخصوص انگلیسی) شرط نخست موفقیت را ندارند!) بهتر است، تسلط به زبان انگلیسی را از همین امروز به قابلیت های ارتقا یافته خود بیافزائید.
 • ترجمه مدارک آکادمیک (دیپلم، پیش دانشگاهی و ریزنمرات آنها)
 • مقاله بیانیه شخصی (Essay)
 • توصیه نامه از دویا سه تا معلم های خودتون که آشنایی کامل از شما و قابلیت های شما دارند. توصیه نامه سوم معمولا با اخذ تست های روانشناسی مدرن و ویژه برای دانشجو تهیه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله “اپلیکیشن اپلای چیست؟ و نقش اپلیکیشن در موفقیت اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی” را ببینید.

تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی در خارج از کشور

مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور

در ادامه مبحث تحصیل در خارج کشور در مقاطع مختلف آکادمیک به مقطع تحصیلات تکمیلی می رسیم. مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد یکی از بهترین مقاطع تحصیلی است که همه ساله تعداد بیشماری موقعیت فاند و بورسیه تحصیلی در آن، تعریف می شود. (بصورت هفتگی ده ها موقعیت بورسیه تحصیلی پدید می آید. که بیش از ۷۰% آنها مختص ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس می باشد! این موقعیت ها تعریف شده از دانشگاه های معتبر موجود در سرتاسر جهان می باشند.)

موقعیتهای دستیاری در دانشگاه های خارج از کشور

دانشجویان تحصیلات تکمیلی همچنین در موقعیت های دستیاری به عنوان کسب کمک هزینه تحصیلی و زندگی اپلای می کنند. ما قبلا در سری مقالات مجزا به تشریح موقعیت های دستیاری پرداخته ایم. اهم موقعیت های دستیاری در دانشگاه های خارج از کشور عبارتند از:

 • موقعیت دستیار تحقیق
 • موقعیت دستیار آموزش
 • موقعیت دستیار دانشکده تحصیلات تکمیلی

تحصیل در خارج از کشور در مقطع کارشناسی ارشد متناسب:

 • دانشجویان سال آخر لیسانس (همراه با فارغ التحصیلی جایگاه دانشگاهی خارج از کشور خود را مشخص کنید)
 • دانشجویان فارغ التحصیل در مقطع لیسانس
 • دانشجویانی که در ایران مدرک ارشد خود را اخذ نموده اند و قصد دارند ارشد را در رشته ای دیگر بخوانند. مثلا حوزه های بین رشته ای که در سال های اخیر نظر و توجه بسیاری از دانشجویان پیشرو را به خود جلب کرده است.
 • دانشجویان علاقمند به مستر آف فیلاسفی یا ارشد به همراه ریسرچ که بیشتر توسط دانشگاه های معتبر بریتانیای کبیر و ایالات متحده به دانشجویان پیشنهاد می شود.

مدارک مورد نیاز (اپلیکیشن اپلای) برای اپلای در مقطع ارشد

 • متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز نیاز دارند که با کسب نمرات مورد قبول در تست های آیلتس و تافل قابلیت های زبان دوم خود را بنمایش بگذرانند. ایشان همچنین نیاز دارند که در تست های GRE یا GMAT نیز شرکت کرده و امتیاز های ویژه ای کسب کنند. و بتوانند جهت اخذ فاند و بورسیه تحصیلی جایگاه خود را بین رقیبان بین المللی خود نظیر هندی ها و … محکم و ثابت کنند. (البته گذراندن تست GRE بیشتر برای علاقمندان به کشور ایالات متحده است.، حتما می دانید که دانشگاه های معتبر ایالات متحده بر اساس امتیاز های اخذ شده در قسمت های مختلف آزمون GRE به دانشجویان فاند یا کمک هزینه تحصیلی اعطا می کنند. یعنی هر چه امتیاز بیشتر شانس دریافت فول فاندها و بورسیه های عالی، نیز بیشتر!)
 • ترجمه مدارک آکادمیک پیشین (پیش دانشگاهی، لیسانس و ریزنمرات آنها)
 • انگیزنامه، هدف نامه و در بعضی موقعیت ها پروپزال تحقیقاتی
 • توصیه نامه اساتید یا کارفرمایان که آشنایی کاملی از شما و قابلیت های شما دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله “اپلیکیشن اپلای چیست؟ و نقش اپلیکیشن در موفقیت اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی” را ببینید.

مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور

موقعیت های ادامه تحصیل در مقطع دکتری و پُست دکتری

در ادامه مبحث تحصیل در خارج کشور در مقاطع مختلف آکادمیک به اپلای در مقاطع دکتری و فوق دکتری می رسیم. بر کسی پوشیده نیست که متقاضیان مستعد تحصیلات عالی، می توانند به ادامه تحصیل در مقطع دکتری و پست دکتری در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی خارج کشور به چشم کار و شغل آکادمیک نگاه کنند. و از آن برای خود و خانوادۀ خود کسب درآمد نمایند. سالانه پروژه های تحقیقاتی بیشماری در سراسر دنیا تعریف می شود. و این مراکز تحقیقاتی تشنۀ جذب افراد و محققین نخبه و علاقمند به پژوهش بین المللی هستند. و چشم امید آنها به شماست که ایشان را در پیشبرد اهداف تحقیقاتی خود یاری رسانید. و در این راه از هیچ گونه مساعدت و ساپورت محققین خود فروگذار نخواهند نمود.

موقعیت های موجود در خارج از کشور در مقطع دکتری متناسب:

۱- افراد علاقمند به تحقیقات و ریسرچ و دارای مدارک عالی آکادمیک (ارشد، دکتری و …)

۲- دانشجویانی که مقطع لیسانس را به اتمام رسانده و پتانسیل بالای خود را در امر ریسرچ و پژوهش بصورت نوشتن مقالات پژوهشی و آکادمیک و پذیرش انها از ژورنال های بین المللی ISI و غیره نشان داده اند.

اپلیکیشن اپلای در مقطع دکتری بین المللی

۱- ترجمه مدارک پیشین آکادمیک

۲- فراهم نمودن ارائه قابلیت ها و توانمندی های لازم در مهارت های زبان دوم (آیلتس و تافل)

۳- گذراندن تست GRE برای آندسته از متقاضیانی که معدل مناسبی در مقاطع پیشین آکادمیک خود اخذ نکرده اند. یا فاصله زمانی بین فارغ التحصیلی آنها تا کنون وجود دارد. که با کسب امتیازهای مناسب در این تست شما آمادگی مجدد خود را ابراز می دارید.

۴- شناسایی پروژه های تعریف شده بین المللی در زمینه علاقمندی خود و در بعضی موارد تماس با اساتید مربوطه

۵- تدوین تز، پروپزال تحقیقاتی به همراه هدف نامه خود، متناسب و همراستا با اهداف و اسکوپ های پروژه تعریف شده.

۶- تهیه توصیه نامه های قدرتمند از اساتید، همکاران یا کارفرمایان؛ که شناخت کاملی از دانشجو و توانمندی های پژوهشی و انضباط وی دارند.

۷- بعضی موارد دیگر نظیر آمادگی جهت مصاحبه و غیره (در صورت نیاز)

۸- موارد بخصوص دیگر که می تواند بسته به رشته و دانشگاه هدف و اهداف پروژه از متقاضیان محترم خواسته شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله “اپلیکیشن اپلای چیست؟ و نقش اپلیکیشن در موفقیت اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی” را ببینید.

موقعیت های کوتاه مدت یا آمادگی در خارج از کشور

در ادامه مبحث تحصیل در خارج کشور در مقاطع مختلف آکادمیک به موقعیت های غیر آکادمیک و حرفه ای می پردازیم. موقعیت های ویژه دیگر نظیر شرکت در کارآموزی ها، دوره های داوطلبانه، دوره های کوتاه مدت زودبازده، دوره های گذرگاه و پل و غیره

علاوه بر موقعیت های تعریف شده فوق سالانه پوزیشن های بیشمار و مختلفی نظیر کارآموزی برای دانشجویان و دیگر افراد جامعه تعریف می شود.

موقعیت های کارآموزی: کارآموزی ها در خارج کشور به سه صورت می باشند.

 1. ۱- کارآموزی با حقوق و مزایا
 2. ۲- کارآموز بدون حقوق و با مزایا
 3. ۳- کارآموزی بدون حقوق و مزایا

در نوع اول، تمامی هزینه های شرکت در دوره ی کارآموزی توسط موسسه برگذارکننده کارآموزی، تامین می شود؛ و حقوق هم در پایان هر هفته به متقاضی تعلق می گیرد. در نوع دوم، خوابگاه، هزینه های خورد و خوراک تامین می شود. اما حقوقی به شرکت کننده تعلق نمی گیرد. در نوع سوم که تمام هزینه های شرکت در دوره، توسط خود متقاضی شرکت کننده، تامین می شود. 

دوره های کوتاه مدت کارآموزی در خارج از کشور

مزایای دوره های کوتاه مدت کارورزی

مزایا شرکت در دوره های کارآموزی و دیگر دوره های حضوری کوتاه مدت بسیارند. اما یکی از مهمترین مزیت های آنها، تجربه کار و فعالیت در خارج کشور برای متقاضیان علاقمند می باشد. که می تواند امر اشتغال به کار ایشان را بسیار تسهیل بخشد.

اهم کشورهای برگذار کننده دوره های کارآموزی:

انگلستان، آمریکا؛ آلمان، هلند، دانمارک، چین، چین تایپه، ژاپن، کره و دیگر کشورهای توسعه یافته می باشند.

دوره های کوتاه مدت آمادگی و گذرگاه

دوره های Pathway یا گذرگاه که از تابستان سال ۲۰۱۶ از اهمیت ویژه ای علی الخصوص در کشور کانادا پیدا کردند. متقاضیانی که آمادگی لازم برای حضور در دوره اصلی تحصیل خود را نداشته، تا سقف ۱ سال به ایشان تعلق می گیرد. که آمادگی لازم برای شرکت در دوره اصلی تحصیلی خود را کسب نمایند. مثلا شما از دوره گذرگاه استفاده می کنید که زبان فرانسه را فراگرفته و بعد از آن بتوانید شرایط تحصیل در دانشگاه تکنیکال کبک (به زبان فرانسه) را کسب نمائید.

 

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در فیس بوک اپلای پدیا مطرح نموده؛ و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

امتیاز کاربران: 4.45 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

 1. سلام صفی الله هستم فارغ تحصیل صنف دوازده سالی ۱۳۹۸هستم اما نمیتوانم درس خود را ادامه دهم خیلی اقتصادی ضعیف دارم لطفا چی میشه که برایم یک بورسیه بفرستن که در خارج درس بخوانم تشکر از شما

  1. انگلیسی ها میگن:
   !the life is like math if it goes too easy, something’s wrong
   یعنی زندگی مثل ریاضیه. اگه زیادی ساده شد، یجا اشتباه شده. اشتباهی که ممکنه جواب رو هم به غلط بکشه. این خواسته شما دقیقا مثل سوال ریاضیه که دنبال جوابی ساده می گردید. برای بورسیه و فاند تحصیلی گرفتن باید حداقل ده ها دانشجوی بین المللی رو از دور رقابت خارج کنی تا به خودت برسه!! یا حداقل یه ایده ارزشمند و قابل توجیه برای سرمایه گذاری داشته باشید. بنابراین فاند گرفتن پیشنیازهایی داره. بدون اون پیشنیازها بهتره امید واهی از کسی دریافت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن