فاند و بورسیه های تحصیلی
موضوعات داغ

اسکالرشیپ و بورسیه های تحصیلی دولتی برای دانشجویان بین المللی

کدام کشورها در ارائه جوایز تشویقی آکادمیک پیشرو اند؟ دانشجویان ایرانی در کدامیک از بورسیه های دولتی مجاز به شرکت هستند؟ پاسخ به این سوالات در ادامه این مقاله

معرفی ۲۵ موقعیت اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی دولتی برای دانشجویان بین المللی

کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه تحصیلی (اسکالرشیپ) دولتی در کشورهای پیشرو خارجی

اپلای پدیا مرجع رسمی ارائه دهنده تحصیلات کم دغدغه برای پارسی زبانان

سالانه بعضی دولت ها در کشورهای پیشرو و توسعه یافته مانند ایالات متحده آمریکا، انگلیس، استرالیا، ژاپن و بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی اقدام به ارائه بورسیه و جوایز آکادمیک مثل اسکالرشیپ های تحصیلی می کنند.

 • بورسیه های تحصیلی،
 • جوایز آکادمیک و علمی،
 • اسپانسری برنامه های تحقیقاتی، 
 • اسپانسری مهارت آموزی و بیزینس

بعضی موقعیت ها بشمار می روند. به عنوان بخشی از تعهد خود به همکاری ها و توسعه بین المللی؛ و ترویج بین المللی کردن سیستم های آموزش و پرورش؛ دولت های کشورهای توسعه یافته در قالب این برنامه های تشویقی؛ اقدام به جذب دانشجویان برجسته بین المللی از سراسر جهان می کنند. در ادامه، ۲۵ مرجع اصلی و برجسته از بورسیه های تحصیلی، دولت های کشورهای توسعه یافته ارائه می شود. امید است که مورد توجه و عنایت شما همراهان گرامی قرار گیرد. همچنین در مقاله “انواع بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ” به تعریف بعضی موقعیت های بورسیه تحصیلی پرداخته ایم.

25 مرجع اصلی و برجسته از بورسیه های تحصیلی، دولت ها

 

بورسیه های تحصیلی دولتی در ایالات متحده (United States Government Scholarships)

دولت ایالات متحده دو برنامه بورسیه تحصیلی ویژه، به دانشجویان بین المللی از کشورهای در حال توسعه اعطا می کند. در ادامه این دو برنامه ارائه می شود.

۲۵- برنامه بورسیه تحصیلی فولبرایت برای دانشجویان خارجی (Fulbright Foreign Student Program)

برنامه فولبرایت دانشجویان بین المللی از ۱۵۵ کشور جهان است که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری در آمریکا می باشند را بورس می کند. این برنامه بورسیه تحصیلی همچنین می تواند برای تحصیلات تکمیلی در برنامه های غیر آکادمیک نیز اعطا شود. این کمک هزینه تحصیل، کتاب های درسی، هزینه های هواپیما، هزینه های زندگی و بیمه درمانی را پوشش می دهد. تقریبا ۱۸۰۰ بورس تحصیلی سالانه اعطا می شود. متاسفانه به دانشجویان ایرانی تعلق نمی گیرد. اما در آینده ممکن است این برنامه برای دانشجویان ایرانی در دسترس باشد. به هر حال، دانشجویان افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان، ترکیه، عراق می توانند از این فرصت ویژه استفاده کنند. سررسید نام نویسی در فواصل زمانی فوریه تا اکتبر در هر سال متغیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت فولبرایت مراجعه نمائید. http://foreign.fulbrightonline.org/applicants

 

۲۴- برنامه بورسیه تحصیلی هوبرت.اچ هامفری (Hubert H. Humphrey Fellowship Program)

برنامه بورسیه تحصیلی هوبرت.اچ هامفری متقاضیان را برای شرکت در برنامه حرفه ای یک ساله در ایالات متحده آماده می کند. برنامه ای برای حرفه ای های متخصص، از کشور های تعیین شده در سراسر جهان. بورسیه تحصیلی هوبرت.اچ هامفری، شامل کمک هزینه زندگی، بیمه حوادث و بیمه درمانی، هزینه های سفر و غیره می باشد. تقریبا ۲۰۰ جایزه سالانه اعطا می شود. متاسفانه این برنامه بورسیه تحصیلی نیز به دانشویان ایرانی تعلق نمی گیرد. اما دوستانی که شهروندی کشورهای عراق، لبنان و دیگر کشورهای شامل این طرح را داشته باشند، می توانند در این برنامه شرکت نمایند. سر رسید نام نویسی در این موقعیت همه ساله اول اکتبر می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت آن مراجعه نمائید. https://www.humphreyfellowship.org/

هر چند که دانشجویان ایرانی در هیچ کدام از برنامه های کشور ایالات متحده جایز نیستند. اما در آینده ممکن است تغییر کند. و مطلع بودن از این برنامه ها می تواند مفید باشد.

بورسیه های دولتی انگلیس و بریتانیا

۲۳- بورسیه تحصیلی دولت بریتانیا

بورسیه تحصیلی دولت بریتانیا، به دانش پژوهان برجسته از کشورهای واجد شرایط چونینگ (Chevening-eligible countries) در سراسر جهان اهدا می شود. جوایز معمولا برای یک دوره کارشناسی ارشد یک ساله است.

میزان پوشش بورسیه های تحصیلی چونینگ (Chevening)

 • هزینه های تحصیل،
 • هزینه های زندگی با نرخ ثابت (برای یک فرد)،
 •  هزینه پرواز به انگلستان (بلیط کلاس اقتصادی)
 • و کمک های اضافی برای پوشش هزینه های ضروری

حدود ۱۵۰۰ بورسیه تحصیلی به دانشجویان سراسر جهان ارائه می شود. دانشجویان ایرانی در این برنامه بورسیه تحصیلی واجد شرایط هستند. لینک دسترسی در ادامه ارائه می شود.

بورسیه چونینگ انگلستان برای دانشجویان ایرانی

 

بورسیه تحصیلی دولت بریتانیا، بورسیه تحصیلی Chevening در انگلیس

۲۲- کمک های مالی برای توسعه کشورهای مشترک المنافع (UK Commonwealth)

بورسیه تحصیلی کشورهای مشترک المنافع برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه کشورهای مشترک المنافع است؛ که می خواهند تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری در انگلستان را دنبال کنند. هر بورسیه تحصیلی هزینه های تحصیلی و زندگی، کمک هزینه های شخصی، کمک هزینه های جانبی تحصیلی (در صورت وجود)، کمک هزینه اولیه دریافت خدمات اجتماعی و درمانی، و غیره را فراهم می کند. تقریبا ۳۰۰ موقعیت از این کمک هزینه تحصیلی هر ساله اعطا می شود. در میان کشورهای عضو کشورهایی همچون هند، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا و غیره دیده می شود. متاسفانه کشور ایران در لیست کشورها نیست.

آدرس اینترنتی بورسیه های تحصیلی و فاند کشورهای مشترک المنافع عبارتست از: https://www.chevening.org/

برنامه های بروسیه تحصیلی دولتی در کشورهای اروپایی

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در هلند

۲۱- برنامه اورنج نالج (Orange Knowledge Program)

هدف برنامه دانش نارنجی، ارتقاء ظرفیت، دانش و کیفیت هر دو افراد و همچنین سازمان ها در زمینه آموزش عالی و حرفه ای و در زمینه های مربوط به موضوعات اولویت در کشورهای مورد نظر برنامه است. بورسیه تحصیلی برای انتخاب دوره های کوتاه مدت (دوره ۲ هفته تا ۱۲ ماه) و برنامه های کارشناسی ارشد (مدت ۱۲ تا ۲۴ ماه) در دسترس است.

مزایای بورسیه تحصیلی OKP در هلند

کمک هزینه تحصیلی OKP حقوق و دستمزد به پذیرفته شدگان اعطا می کند. که می توانید در طول دوره تحصیل در هلند دریافت کنید. این مبلغ شامل هزینه های ذیل باشد.

 • هزینه های زندگی دانشجویی،
 •  هزینه های تحصیل، شهریه دانشگاهی
 •  هزینه های صدور ویزای دانشجویی،
 •  کمک هزینه مسافرت،
 •  بیمه و غیره

در صورت لزوم، انتظار می رود که متقاضیان پذیرفته شده در این برنامه بورسیه تحصیلی، ما به تفاوت بین هزینه واقعی و مبلغ کمک هزینه تحصیلی OKP را پوشش دهند.

 این برنامه بورسیه تحصیلی نیز متاسفانه به پارسی زبانان ایرانی اعطا نمی شود. اما پارسی زبانان کشورهای افغانستان می توانند در این برنامه شرکت نمایند.

 

۲۰- کمک هزینه تحصیلی هلند برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا

بورسیه تحصیلی هلند که توسط وزارت آموزش و پرورش، فرهنگ و علوم هلند تامین می شود، برای دانشجویان خارج از منطقه اقتصادی اروپا (EEA) در نظر گرفته شده است. متقاضیانی که می خواهند کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را در یکی از دانشگاه های تحقیقاتی هلند و دانشگاه های علوم کاربردی در هلند، انجام دهند. این کمک هزینه تحصیلی به ۵۰۰۰ € می رسد. خوشبختانه دانشجویان ایرانی نیز می توانند در این برنامه بورسیه تحصیلی شرکت کنند. سر رسید نام نویسی در این برنامه یکم فوریه و اول ماه می در نظر گرفته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد  موقعیت بورسیه تحصیلی در هلند، وبسایت آن را ببینید. https://bit.ly/2Du4Yk3

۱۹- برنامه های بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ارشد فلاندر (Government of Flanders)

دولت فلاندر یک برنامه بورسیه تحصیلی جدید ارائه می دهد. بورسیه تحصیلی مقطع ارشد که هدف آن ترویج بین المللی به سبک آموزش عالی فلیمیش (Flemish Higher Education) است. سالانه تا ۴۵ موقعیت بورسیه تحصیلی به دانشجویان برجسته از همه کشورها اختصاص داده می شود. این کمک هزینه تحصیلی حداکثر € ۸،۰۰۰ در هر سال تحصیلی است. مؤسسه میزبان فلمیش می تواند از متقاضیان پذیرفته شده، درخواست پرداخت ۱۰۹ یورو در سال را داشته باشد. خوشبختانه این برنامه بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ایرانی نیز قابل دسترس است. و دانشویان ایرانی می توانند در این صحنه رقابت بین المللی شرکت نمایند. سررسید نام نویسی در این موقعیت، ۳۰ آوریل هر سال می باشد.

۱۸- برنامه بورسیه تحصیلی VLIR-UOS

برنامه بورسیه VLIR-UOS awards scholarships برنامه بورسیه تحصیلی برای دانشجویان از ۳۱ کشور در حال توسعه در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین می باشد. این برنامه با هدف پیگیری برنامه آموزش زبان انگلیسی یا برنامه کارشناسی ارشد در زمینه توسعه در دانشگاه های بلژیک اعطا می کند. این برنامه بورسیه تحصیلی، کمک هزینه شهریه دانشگاهی، کمک هزینه های اقامت، کمک هزینه های جانبی تحصیل، کمک هزینه های سفر و سایر هزینه های مربوطه را پوشش می دهد.

متاسفانه این برنامه بورسیه تحصیلی تنها به بعضی کشورهای جنوب شرق آسیا اهدا می شود. و به دانشجویان ایرانی اعطا نمی شود.

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در آلمان

۱۷- کمک هزینه تحصیلی دااد (DAAD) برای دوره های تحصیلات تکمیلی مرتبط با توسعه

برنامه بورسیه تحصیلی آلمان (DAAD) برای دوره های تحصیلات تکمیلی فراهم است. دوره های تحصیلی و تحقیقاتی که با دانشگاه های آلمان در ارتباط هستند. این برنامه بورسیه تحصیلی به ویژه دانشجویان بین المللی و متخصصان جوان از کشورهای در حال توسعه در آفریقا، آسیا، جزایر اقیانوس آرام، آمریکای مرکزی و جنوبی و اروپای مرکزی و شرقی اعطا می شود. بورسیه تحصیلی دااد (DAAD) از برنامه های انتخاب شده با انواع بورس تحصیلی کامل یا جزئی پشتیبانی می کند. خوشبختانه دانشجویان ایرانی در برنامه بورسیه تحصیلی دولتی در آلمان شانس برجسته ای دارند. یکی از برترین موقعیت هایی که اپلای پدیا توانسته بورسیه های تحصیلی ویژه ای برای دانشجویان ایرانی دریافت نماید. سر رسید این موقعیت بورسیه تحصیلی در آلمان آگست تا اکتبر هر سال متغیر می باشد.

دریافت فایل پی.دی.اف راهنما برای موقعیت های موجود در سال تحصیلی ۱۹/۲۰ DAAD Scholarships in Germany, applypedia

در مقاله “تحصیلات بین المللی رایگان/ دانشگاه های با شهریه پایین در سال ۲۰۱۹ “، تحصیل رایگان در آلمان توضیحاتی ارائه شده است.

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در سوئیس

۱۶- برنامه بورسیه تحصیلی عالی سوئیس

بورسیه تحصیلی دولتی سوئیس، فارغ التحصیلان حدود ۱۸۰ کشور را با امکان تحصیل در مقطع دکترا یا پست دکتری در هر رشته تحصیلی در یکی از دانشگاه های تحت پوشش دولتی یا موسسه شناخته شده در سوئیس، بورسیه می کند. این کمک هزینه تحصیلی شامل کمک هزینه مخارج ماهانه، کمک هزینه تحصیلی (شهریه دانشگاهی)، بیمه درمانی، حقوق و دستمزد (پژوهانه)، هزینه های اقامت و غیره می باشد. همه ساله، سر رسید نام نویسی در این موقعیت دولتی در سوئیس، سپتامبر تا دسامبر بوده است. کسب اطلاعات بیشتر در: صفحه اصلی معرفی اسکالرشیپ های عالی در سوئیس – زبان انگلیسی

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در سوئیس

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در سوئد

۱۵- بورسیه تحصیلی موسسه سوئدی 

موسسه سوئدی، ادامه تحصیل کم دغدغه در سوئد را فراهم می کند. تا دانشجویان بین المللی از کشورهای در حال توسعه که مایل به تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد تمتم وقت در دانشگاه های سوئدی هستند بتوانند تحصیلات کم دغدغه ای داشته باشند. این بورسیه تحصیلی هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی، برخی از هزینه سفر و بیمه را پوشش می دهد. سالانه حدود ۳۳۵ موقعیت بورسیه تحصیلی ارائه می شود. متاسفانه این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ایرانی نیست. و دانشجویان ایرانی واجد شرایط شرکت در این برنامه بورسیه تحصیلی نیستند.

بورسیه تحصیلی، فاند تحصیلی در اروپا؛ امریکا؛ آلمان و استرالیا

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در دانمارک

۱۴- کمک هزینه تحصیلی دولت دانمارک برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپایی

تعدادی موقعیت بورسیه تحصیلی همه ساله توسط وزارت آموزش و پرورش دانمارک؛ به منظور تامین شرایط تحصیلات کم دغدغه؛ به دانشجویان بین المللی با سطح تحصیلات معتبر و دانشجویان با انگیزه از خارج از اتحادیه اروپا اهدا می شود.

بورسیه تحصیلی در دانمارک برای دانشجویان ایرانی

دانشجویان ایرانی که مایل به تحصیل در رشته های آکادمیک و تحصیلات عالی در دانشگاه های دانمارک هستند، می توانند در این موقعیت شرکت می کنند. کمک هزینه تحصیلی می تواند فول فاند یا فاند جزئی باشد. و شامل کمک هزینه های کامل و یا جزئی از پرداخت هزینه تحصیل و / یا کمک هزینه های زندگی را تامین می کند. اپلای در این موقعیت دو تاریخ دارد. یکی در فواصل بین مارس تا آوریل و دومی سپتامبر تا اکتبر همه ساله میسر است. لینک حاوی اطلاعات مهم در راستای بورسیه دولتی دانمارک عبارتست از: معرفی تحصیلات بین المللی و موقعیت های سکالرشیپ و بورسیه های تحصیلی در دانمارک برای دانشجویان بین المللی – زبان انگلیسی

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در ایتالیا

۱۳- کمک هزینه تحصیلی دولتی ایتالیا برای دانشجویان خارجی

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در ایتالیا

دولت ایتالیا به شهروندان خارجی و شهروندان ایتالیایی ساکن در خارج از کشور، بورسیه تحصیلی اعطا می کند. کمک هزینه تحصیلی برای دوره های تحصیلات تکمیلی، دوره های پیشرفته تحصیلی، دوره های هنر و موسیقی، دوره های کارشناسی ارشد، دوره های دکترا و غیره است. در این موقعیت، فقط می توان برای بورسیه تحصیلی سه، شش یا نه ماه درخواست کرد.

بورسیه تحصیلی در ایتالیا برای دانشجویان ایرانی

دانشجویان ایرانی می توانند در  این برنامه بورسیه تحصیلی که توسط دولت ایتالیا اهدا می شود، شرکت کنند. ددلاین شرکت در این برنامه بورسیه تحصیلی ۳۰ آوریل هر سال می باشد. لینک حاوی اطلاعات مهم عبارتست از: بورسیه تحصیلی در ایتالیا – گرنت و اسکالرشیپ برای تحصیلات تکمیلی در ایتالیا

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در فرانسه

۱۲- بورسیه تحصیلی عالی ایفل

بورسیه تحصیلی عالی ایفل توسط وزارت امور خارجه فرانسه به عنوان ابزار و برنامه ای برای اجازه دادن به مؤسسات آموزش عالی فرانسه برای جذب بهترین دانشجویان خارجی برای برنامه های کارشناسی ارشد و دکتری در نظر گرفته شده است. کمک هزینه تحصیلی عالی ایفل، کمک هزینه زندگی ماهانه و سایر هزینه های مانند هزینه های سفر، بیمه درمانی و فعالیت های فرهنگی را به پذیرفته شدگان ارائه می دهد. نکته قابل توجه این است که بورسیه تحصیلی عالی ایفل، شهریه دانشگاه را پوشش نمی دهد.

بورسیه تحصیلی در فرانسه برای دانشجویان ایرانی

خوشبختانه این برنامه بورسیه و فاند تحصیلی برای دانشجویان ایرانی باز است. بورسیه تحصیلی عالی ایفل تنها به شهروندان غیر فرانسوی اهدا می شود. ایرانیانی که دارای تابعیت فرانسه هستند، نمی توانند در این برنامه شرکت کنند. ددلاین ثبتنام در این موقعیت در فرانسه ژانویه هر سال می باشد. برای کسب اطلاعات به روز و ویژه وبسایت ایفل در فرانسه را دنبال نمائید. ( http://www.campusfrance.org/en/eiffel)

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی استرالیا و نیوزیلند

 

۱۱- جایزه اسکالرشیپ استرالیا 

جایزه اسکالرشیپ استرالیا، برنامه بورسیه تحصیلی است که، قبلا به عنوان بورس تحصیلی استرالیا (ADS) شناخته می شد. این بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی از کشورهای انتخاب شده در آسیا، اقیانوس آرام، آفریقا و خاور میانه اهدا می شود. این بورسیه برای دانشجویانی که می خواهد به تحصیل در دانشگاه های استرالیا بپردازند، قابل توجه است. این بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی و دوره های تحصیلات تکمیلی : کارشناسی ارشد و دکتری PhD، و دوره های کارآموزی، دوره های مهارت آموزی در دانشگاه های استرالیا و موسسات آموزشی و موسسات فنی و آموزش عالی استرالیا  (TAFE) اهدا می شود.

مزایای جایزه اسکالرشیپ استرالیا

مزایای این بورسیه تحصیلی به طور کلی شامل هزینه های کامل تحصیل، کمک هزینه سفر هوایی، کمک هزینه تحصیلی و زندگی، خدمات بهداشتی و غیره می باشد. متاسفانه دانشجویان ایرانی نمی توانند در این برنامه بورسیه تحصیلی شرکت کنند. تنها کشور واجد شرایط در خاور میانه، فلسطین است.

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در استرالیا

۱۰- بورسیه تحصیلات تکمیلی اندآور در استرالیا

بورسیه تحصیلات تکمیلی اندآور به طور کامل به حمایت مالی از دانشجویان بین المللی از سراسر جهان می پردازد. دانشجویان علاقمند به انجام تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا  می توانند در این برنامه شرکت کنند. به صورت خاص این نوع بورسیه از نوع بورسیه تحصیلات تکمیلی در استرالیا می باشد. دوره های تحصیلات تکمیلی در برنامه بورسیه تحصیلی اندآور، می تواند به صورت آموزش محور و یا پژوهش محور باشد. بورسیه تحصیلات تکمیلی اندآور استرالیا، شامل کمک هزینه تحصیل، کمک هزینه سفر، کمک هزینه اقامت، ، بیمه درمانی و بیمه مسافرت است. خوشبختانه دانشجویان ایرانی که دیگر شرایط مورد نظر این برنامه بورسیه تحصیلی را دارا باشند می توانند در این برنامه شرکت کنند. ددلاین و سر رسید مشارکت در این برنامه ۱۵ نوامبر همه ساله است.

۹- فلوشیپ اجرایی اندآور 

فلوشیپ اجرایی اندآور (Endeavour Executive Fellowships) همچنین از برنامه های منحصر بفرد تحصیل علم و دانش و یا تحصیل یک مهارت حرفه ای ویژه در استرالیا می باشد. که دانشجویان ایرانی نیز می توانند در آن شرکت نمایند. سر رسید مشارکت در این برنامه ۳۰ ام جون همه ساله می باشد.

جایزه رهبری آموزش و پرورش حرفه ای اندآور

جایزه رهبری آموزش و پرورش حرفه ای اندآور که شرایط پذیرش و مشارکت مشابه با بورسیه تحصیلات تکمیلی اندآور را دارد. و می تواند مورد توجه دانشجویان ایرانی واقع شود. ددلاین و سر رسید مشارکت در این برنامه ۱۵ نوامبر همه ساله است.

 

برنامه بورسیه تحصیلی تربیت محقق در استرالیا 

برنامه IPRS دانشجویان بین المللی را قادر می سازد که شرایط تحصیلی برای تحصیلات تکمیلی در استرالیا را کسب کنند. بورسیه تحصیلات تکمیلی در استرالیا می باشد. تجربه های محققان استرالیایی را به دست آورند. کمک هزینه تحصیلی برای یک دوره دو ساله برای مقطع ارشد پژوهش محور و یا دوره سه سال برای مقطع دکترا در دسترس است. بورسیه تحصیلی تربیت محقق در استرالیا، هزینه های تحصیل و هزینه های بهداشت را پوشش می دهد. حدود ۳۳۰ بورس تحصیلی سالانه اعطا می شود. برای برخورداری از مزایای این برنامه بورسیه دانشجویان ایرانی بایست از یکی از موسسات آموزش عالی و دانشگاه های مربوطه در استرالیا پذیرش بگیرند. سر رسید و ددلاین نام نویسی در این برنامه با کلاس در استرالیا از آوریل تا اکتبر هر سال، متغییر است. و بسته است به برنامه و دانشگاهی که متقاضیان انتخاب می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر دائما به این لینک بورسیه تحصیلی تربیت محقق و پژوهشگر در استرالیا برای دانشجویان ایرانی – ربان انگلیسی مراجعه کنید. همچنین لینک توضیحات بیشتر در مورد اسکالرشیپ تربیت محقق و پژوهشگر در استرالیا – زبان انگلیسی

۸- اسکالرشیپ تحصیلات بین المللی در نیوزیلند 

بورسیه تحصیلی بین المللی نیوزلند فرصتی را برای دانشجویان بین المللی از کشورهای منتخب در اقیانوس آرام، آسیا، آمریکای لاتین و کارائیب و همچنین کشورهای مشترک المنافع برای تحصیل در نیوزیلند را فراهم می آورد. این برنامه بورسیه فرصتی ویژه برای کسب دانش و مهارت ها از طریق تحصیلات تکمیلی در موضوعات خاص را ارائه می دهد. دانشجویان علاقمند و پیشرو در توسعه کشور خود، شانس ویژه ای دارند که انتخاب شوند. این برنامه کمک هزینه تحصیلی، شامل هزینه های تحصیل، هزینه های سفر، کمک هزینه زندگی و بیمه می شود. ددلاین شرکت در این برنامه برای سال ۲۰۱۹ اواخر ماه مارس تعیین شده است.

متاسفانه دانشجویان ایرانی واجد شرایط مشارکت در این برنامه بورسیه تحصیلی نیستند.

موقعیت فاند و بورسیه تحصیلی دولتی برای دانشجویان ایرانی

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در قاره آسیا

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در ژاپن

۷- بورس تحصیلی دولتی ژاپن

دولت ژاپن همه ساله بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. دانشجویانی که مایل به تحصیل در دانشگاه های ژاپن به عنوان دانشجوی کارشناسی و یا محقق پژوهشی هستند. بورس تحصیلی دولتی ژاپن، کمک هزینه تحصیلی، هزینه های سفر و هزینه های دانشگاه را پوشش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر وبسایت دولتی ژاپن برای تحصیلات عالی، را مشاهده نمائید.

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در چین

۶- بورس تحصیلی دولت چین برای دانشجویان بین المللی

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در چین

چین یکی از معدود کشورهایی است که شرایط تحصیل کم دغدغه را برای شمار گسترده ای از دانشجویان بین المللی فراهم می کند. هر چند شمار موقعیت های فاند و بورسیه تحصیلی در چین زیاد است. اما برنامه بورسیه دولتی چین از مشهورترین آنهاست. برنامه بورسیه تحصیلی دولتی چین شامل یک فاند تحصیلی کامل یا جزئی است؛ که توسط وزارت مهاجرت چین مطابق با موافقت نامه های ارزشیابی آموزشی یا تفاهم نامه بین دولت چین و دولت های دیگر کشورها، موسسات آموزش عالی، دانشگاه ها و سازمان های بین المللی ایجاد شده است. بورسیه تحصیلی دولتی چین، از برنامه های کارشناسی، برنامه های کارشناسی ارشد، برنامه های دکترا، برنامه های علمی عمومی و برنامه های پژوهش محور حمایت می کند. خوشبختانه دانشجویان ایرانی می توانند شانس خوبی در دریافت بورسیه تحصیلی دولتی در چین را دارا باشند.

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در تایوان

۵- بورسیه تحصیلی تایوان برای دانشجویان بین المللی

دولت تایوان از طریق وزارت آموزش و پرورش (MOE) جوایزی ارائه می دهد. یکی از این جایزه ها، بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در کالج ها و دانشگاه های تایوان هستند، می توانند با شرکت در برنامه بورسیه تحصیلی تایوان تحصیلات کم دغدغه ای را برای خود بوجود آورند. این موقعیت بورسیه تحصیلی، هزینه های تحصیل و هزینه معیشت را پرداخت می کند. این برنامه بورسیه تحصیلی همه ساله از روز اول سال میلادی یعنی اول ژانویه شروع می شود؛ و تا ۲۰ مارس ادامه دارد.

همچنین برنامه بورسیه تحصیلات عالی تایوان نیز وجود دارد که متاسفانه دانشجویان ایرانی واجد شرایط شرکت در آن برنامه نمی باشند.

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در ترکیه

۴- بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان بین المللی در مقطع تحصیلات تکمیلی 

این برنامه بورسیه تحصیلی (Turkey Graduate Scholarships for International Students) برای دانشجویان موفق بین المللی؛ از سراسر جهان، که مایل به تحصیل در رشته های آکادمیک؛ در مقاطع تحصیلات تکمیلی در ترکیه هستند، در نظر گرفته شده است.

مزایای بورسیه گرجوایت ترکیه

بورسیه تحصیلی گرجوایت ترکیه، شامل تامین هزینه های دوره تحصیلی ماهانه، هزینه تحصیل کامل، دوره سالانه رایگان زبان ترکی، خوابگاه دولتی، بلیط هواپیما و بیمه درمانی است.

بورسیه گرجوایت ترکیه برای دانشجویان ایرانی

سر رسید نام نویسی در موقعیت تحصیلات عالی با بورسیه در ترکیه ۲۰ ام ماه فوریه است. (حوالی بهمن ماه هر سال). دانشجویان از تمامی کشورهای جهان (بجز خود ترکیه) مجاز به شرکت هستند. همچنین این برنامه بورسیه تحصیلی هر سه مقطع؛ کارشناسی، ارشد و دکترا را تحت حمایت قرار می دهد. رشته های آکادمیک نیز طبق روال امسال رنج وسیعی از حوزه های علمی را در بر می گیرد. کسب اطلاعات بیشتر در: وبسایت اصلی معرفی موقعیت بورسیه های تحصیلی دولتی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی – زبان انگلیسی

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در سنگاپور

۳- جایزه تحصیلات تکمیلی بین المللی سنگاپور

این جایزه به دانشجویان بین المللی که نتایج عالی و ممتاز دانشگاهی در مقاطع کارشناسی و یا ارشد دارند، اختصاص می یابد. سالانه حدود ۲۴۰ جایزه بورسیه تحصیلی اعطا می شود. چنانچه علاقه شدید به انجام تحقیقاتی که منجر به درجه دکترا می شود؛ در رشته های علوم و مهندسی در دانشگاه سنگاپور دارید؛ حتما نیم نگاهی به این برنامه بورسیه تحصیلی داشته باشید. این جایزه کمک مالی را برای ۴ سال مطالعات و تحصیلات دکترا را شامل می شود. هزینه های کامل تحصیل، کمک مالی ماهانه، کمک مالی به سکونت، و کمک هزینه هواپیمایی از تعهدات پرداخت این جایزه است. دانشجویان ایرانی که نتایج درخشان آکادمیک دارند، می توانند به این فاند امید داشته باشند. مهلت ثبت نام و نام نویسی در این برنامه یکم جون ۲۰۱۹ است. یعنی حوالی نیمه خرداد ۹۸ می باشد. سال های گذشته نیز حوالی همین تاریخ بوده است.

لینک جهت کسب اطلاعات بیشتر: در معرفی جایزه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین المللی در سنگاپور

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در هنگ کنگ

۲- برنامه فلوشیپ دکترا هنگ کنگ 

 برنامه بورسیه هنگ کنگ با نام (Hong Kong PhD Fellowship) شناخته می شود.

 برنامه فلوشیپ دکترا هنگ کنگ از سال ۲۰۰۹ توسط شورای کمک هزینه تحصیلی هنگ کنگ (RGC) آغاز بکار کرده است.

این برنامه تشویقی دانشگاهی در هنگ کنگ با هدف جذب دانشجویان برجسته و شایسته در جهان آغاز بکار نمود. دانشجویان مستعد و نخبه که پیگیری برنامه دکترا خود در موسسات آموزشی و تحقیقاتی هنگ کنگ هستند؛ زیر چتر حمایت این برنامه تشویقی خواهند بود. برنامه های تحقیقاتی – پژوهشی در دانشگاه های ذیل خواهد بود.

 • دانشگاه شهر هنگ کنگ
 • دانشگاه باپتیست هنگ کنگ
 • دانشگاه لینگن
 • دانشگاه چینی هنگ کنگ
 • دانشگاه graduate هنگ کنگ
 • دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ
 • دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ
 • دانشگاه هنگ کنگ

 

این جایزه آکادمیک، کمک هزینه تحصیلی ماهانه و کمک هزینه مربوط به کنفرانس و تحقیق در هر سال برای مدت حداکثر سه سال را فراهم می آورد. مهلت ثبتنام و اقدام همه ساله اول دسامبر است. دانشجویان از سراسر جهان می توانند در این برنامه مشارکت کنند. هر سال حدود ۲۵۰ جایزه وجود دارد. که به دانشجویان انتخابی اهدا می شود.

سررسید نام نویسی و مشارکت در این برنامه تشویقی دانشگاهی یکم دسامبر می باشد. (سالانه) / جهت کسب اطلاعات بیشتر وبسایت بورسیه تحصیلی هنگ کنگ را ببینید.

برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی در کشور کره

۱- بورس تحصیلی دولتی در کره جنوبی

دانشجویان و محققان بین المللی می توانند به برنامه های تشویقی متنوع که همه ساله توسط دولت کره جنوبی تعریف می شود، بپیوندند. برنامه بورسیه تحصیلی دولتی در کره به منظور ارائه فرصتی برای انجام مطالعات پیشرفته در موسسات آموزشی عالی در کره جنوبی می باشد. برنامه ای برای توسعه قابلیت های رهبران جهانی و تقویت شبکه های ارتباطی سازگار با کره در سراسر جهان. کمک هزینه تحصیلی دولت کره، شامل کمک هزینه تحصیل، کمک هزینه اقامت، سفر، هزینه زندگی، بیمه درمانی و غیره می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت دولت کره مراجعه فرمائید. )

نظرات، دیدگاه های خود را در مورد این مقاله بیان نمائید. سپاس

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن