تحصیلات بین المللی

ارزش تحصیلات بین المللی و رشد فزاینده آن در جهان

طی دهه گذشته در اقسا نقاط جهان، تعداد دانشجویان بین المللی، بیش از ۹۵ درصد افزایش یافته است.

آمار دانشجویان بین المللی و روند رو به رشد آنها در سال های اخیر

آمار تحصیلات بین المللی – تحصیل در خارج از کشور وطنی ، در بین کشورهای رتبه دار در پذیرش تحصیلی به دانشجویان بین المللی می تواند درخور توجه باشد. آماری در مقیاس دهه ای. 

پروژه اطلس ® (Project Atlas) روند مهاجرت میلیون ها دانشجوی بین المللی را که در خارج از کشور خود تحصیل می کنند، ردیابی می کند. و آمار تحصیلات بین المللی را منتشر می کند.

براساس تطبیق جدید داده ها در اطلس و داده های اطلاعات جهانی؛ در آمار تحصیلات بین المللی و جذابیت تحصیل در خارج از کشور بین دانشجویان، این مهم بر می تابد که؛

طی دهه گذشته تعداد دانشجویان بین المللی (محصل در کشورهای دیگر – در جستجوی تحصیلات عالی) بیش از ۹۵ درصد افزایش یافته است. که در سال ۲۰۱۰ به حدود ۴/۱ میلیون دانشجو در سراسر جهان می رسد. تخمین زده می شود که این تعداد، که در سال های ۱۹۹۰  میلادی ۱٫۳ میلیون نفر بود، تا سال ۲۰۲۵ به هشت میلیون نفر برسد. در سال ۲۰۱۱، تعداد دانشجویان بین المللی در سراسر جهان به ۴٫۳ میلیون نفر رسید . حدود ۲۰۰k نفر رشد نسبت به سال قبل از آن.

در زیر اطلاعاتی در قالب نمودار و گراف در مورد روند جهانی جابجایی های دانشجویان بین المللی (Students’ Mobility) در سراسر جهان به نمایش در آمده است. که در توسعه و ارتقای اطلاعات و معلومات علاقمندان مهاجرت تحصیلی سودمند و مفید است.

تحصیل در خارج، تحصیلات بین المللی،

 شکل ۱) آمار و ارقام دانشجویان در تحصیلات بین المللی در سراسر جهان در سالهای متوالی

آمار دانشجویان در حال تحصیلات بین المللی در ۲۵ سال منتهی به سال ۲۰۰۰ تنها یک میلیون نفر رشد داشته است. مادامیکه در ده سال بعد از سال ۲۰۰۰ بیش از دو میلیون نفر رشد داشته است. و این مهم حاکی از درک اهمیت و ارزش تحصیلات بین المللی در بین دانشجویان است. و در جابجایی های دانشجویی آماری برجسته محسوب می شود.

تحصیل در خارج، تحصیلات بین المللی،

  شکل ۲) هشت مقصد برتر دانشجویان در تحصیلات بین المللی و سهم هریک در جذب دانشجویان

همانگونه که در گراف فوق دیده می شود در سال ۲۰۱۲ پدیدار شدن کشور چین در مقصد برتر و محبوب بعضی دانشجویان و جذب ۸ درصد دانشجویان بین المللی، از سهم دیگر کشورها نظیر آلمان و ایالات کاسته شده است. کانادا در سال ۲۰۰۱ در لیست کشورهای محبوب نبوده اما در سال ۲۰۱۲ دانشگاه های کانادا توانسته اند سهم ۵ درصدی از بازار تحصیلات بین المللی (Higher.Education) را بدست آورند. “آماری در خور توجه در تحصیلات بین المللی” — سیاست های (استخدام دانشجو) دانشجو گزینی جذاب توسط دانشگاه ها و اهدای بورسیه های تحصیلی در قالب اسکالرشیپ ها و فاندهای مالی – تحصیلی انگیزه های قابل توجهی در جذب و استخدام دانشجو در بعضی کشور ها بوجود آورده است. (این برداشتی آزاد است. )

تحصیل در خارج، تحصیلات بین المللی،

شکل۳ ) درصد آمار دانشجویان ثبت نامی در تحصیلات بین المللی

تحصیل در خارج، تحصیلات بین المللی،

شکل ۴)  مقصدهای برتر در تحصیلات بین المللی در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، —– ایالات در رتبه اول و ژاپن در رتبه هشتم جذب داتشجویان بین المللی

تحصیل در خارج، تحصیلات بین المللی،

شکل ۵) آمار و ارقام دانشجویان جذب شده و دانشجویان مهاجرت کرده در مناطق مختلف جغرافیایی جهان

همانگونه که گراف فوق نمایش میدهد، کشورهای اروپای غربی بیشترین دانشجوی جذب شده را به دانشگاه ها و کالج های خود داشته اند. بعد از آن، امریکای شمالی قرار دارد.

در گزارش تحقیقاتی اخیر “ارزش تحصیلات بین المللی” که توسط HSBC منتشر شده است، ۸۸ درصد از والدین مالزیایی در نظر دارند فرزندان خود را در خارج از کشور برای تحصیلات بین المللی بفرستند. این بالاتر از میانگین جهانی که رقم ۷۴٪ است، می باشد. البته مالزی ها رتبه دار نیستند بلکه رتبه داران در اشتیاق به تحصیلات بین المللی و تحصیل در خارج از کشور مربوط می شود به والدین اندونزی! حدود ۹۲ درصد والدین اندونزیای مشتاق تحصیل فرزندانشان در خارج از کشور هشتند. به دنبال مالزی، ترکیه (۸۷ درصد)، هنگ کنگ (۸۶ درصد) و مکزیک (۸۶ درصد) رتبه دار هستند.

چرا بیشتر دانشجویان تحصیل در خارج از کشور را انتخاب می کنند؟ آیا برنامه های تحصیلی کشورهای خارجی بهتر از کشور خودشان هستند؟ آیا کشورهای خارجی فرصت های آموزشی بهتر و پیشرفته تری را ارائه می دهند؟ شما همچنین می توانید مقاله “مزیتهای برجسته تحصیلات بین المللی برای دانشجویان بین المللی” را مطالعه نمائید.

 دلایل کلیدی برای دانشجویان دال بر مزیت تحصیلات بین المللی، – کسب زبان های خارجی، تجربه بین المللی و استقلال شخصیتی است؛ که ارزش آفرینی آنها برای هیچ دانشجویی قابل چشم پوشی نیست.

سیمون ویلیامز، رئیس گروه مدیریت ثروت در HSBC

انتقاد، نظر و اشتراک گذاری فراموش نشه. 🙂

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن