اپلیکیشن اپلایتحصیلات تکمیلی

پارامترهای مهم یک سی.وی آکادمیک- قسمت ۱: تفاوت سی.وی آکادمیک و رزومه

اساسا، یک سی.وی (CV) آکادمیک همانند یک کاتالوگ ارائه محصول است. و دانشجو با ارائه یک سی.وی (CV) آکادمیک کم نقص سعی در فروش توانمندی ها و برجستگی های خود را دارد.

پیشگفتار:

یکی از اولین مدارکی است که علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور باید در صدد تهیه و تدوین آن باشند، CV آکادمیک است. این مهم اغلب جهت اپلای در مقطع کارشناسی ارشد (Postgraduate study) در یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در خارج از کشور نیاز است. داشتن یک CV آکادمیک استاندارد، و جامع برای هر دانشجویی که تحصیلات دانشگاهی دارد، از بدیهیات است.  CV مخفف کلمات (curriculum vitae) می باشد. و در پارسی اغلب به عنوان “شرح حال تحصیلی و حرفه ای مفصل تر” از رزومه مشهور است. سی.وی آکادمیک با رزومه تفاوت هایی دارد که بهتر است یک دانشجو از آن مطلع باشد. الزامات مرتبط با استاندارد سازی CV آکادمیک مطابق با خواسته های دانشگاه ها و دیگر موسسات آموزش عالی در خارج از کشور مشخص می شود. به هر حال دستور العمل عمومی در تهیه سی.وی آکادمیک استاندارد نیز وجود دارد که در این مقاله به بیان استانداردهای بین المللی تهیه و تدوین یک CV آکادمیک می پردازیم. مادامیکه رزومه کاربرد شغلی دارد؛ سی.وی اغلب برای پذیرش تحصیلی مورد استفاده واقع می شود.

مطالعه بیشتر: الزامات عمومی در تهیه CV آکادمیک

کلیات:

جهت اپلای در تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور بایست مدارک و نوشته های آکادمیک متعدد آماده نمود. علاوه بر امتیازات و نمرات تست های زبان نظیر GRE، هدف نامه ها و بیانیه های شخصی، اپلای در برنامه های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) در اغلب موارد یک سی.وی (CV) آکادمیک نیز از متقاضیان اپلای کننده درخواست می کنند. اما واقعا چه نوع اطلاعاتی را باید در یک سی.وی CV آکادمیک برای اپلای در مقاطع تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور بیان نمائیم؟ و چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که  سی.وی آکادمیک ما در رقابت سنگین برای پذیرش تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی و اخذ فاند و بورسیه تاثیری ماندگار و مثبت در ذهن کمیته های ارزیاب ایجاد خواهد کرد؟

در ادامه ما توضیح می دهیم که چرا مدارس عالی خارج از کشور از داوطلبین درخواست ارسال رزومه یا  CV آکادمیک می کنند. و طرز نگاه و نگرش کمیته های ارزیاب به این مدارک چگونه است. همچنین در این مقاله به تفاوت ها و وجه تمایز رزومه و سی.وی (CV) آکادمیک استاندارد نیز اشاره خواهد شد. همچنین این مقاله به شما آموزش می دهد که چگونه یک CV را برای اپلای در مدارس تحصیلات تکمیلی بنویسید. و راهنمایی ها و توصیه هایی مبنی بر استفاده از خلاقیت در فراهم آوری کیفیتی عالی در یک CV آکادمیک استاندارد ارائه خواهد شد.

رزومه حرفه ای و CV آکادمیک

چرا مدارس تحصیلات تکمیلی از متقاضیان اپلای کننده درخواست ارسال سی.وی (CV) آکادمیک می کنند؟

مثل توصیه نامه و نامه اظهارات شخصی (SOP, Statement of purpose)، یک CV آکادمیک استاندارد نیز کاربردهای ویژه دارد. و تداعی کننده قابلیت ها و توانمندی های یک دانشجو در طول سال های تحصیل و فعالیت های عملی مرتبط با تحصیل وی می باشد. همچنین به علت نگارشی بودن سی.وی (CV) آکادمیک، هنر و خلاقیت دانشجو نیز در بیان این قابلیت ها و توانمندی های شخصی تداعی می شود. در این سری از مقاله های آمادگی جهت اپلای در تحصیلات تکمیلی، ما طریقه بیان نمودن هنرمندانه قابلیت های را در نگارش یک سی.وی (CV) آکادمیک به شما آموزش می دهیم. گرچه بعضی برنامه های تحصیلات تکمیلی مستقیما به ارسال سی.وی (CV) آکادمیک توسط دانشجو اشاره ای نمی کنند. اما اساسا، یک سی.وی (CV) آکادمیک همانند یک کاتالوگ ارائه محصول است. و دانشجو با ارائه یک سی.وی (CV) آکادمیک کم نقص سعی در فروش توانمندی ها و برجستگی های خود را دارد. بسیاری از رقیبان هندی و چینی شما به ارائۀ یک سی.وی CV آکادمیک استاندارد جهت اپلای در مدارس تحصیلات تکمیلی، اهتمام ویژه می پردازند. و یکی از دلایل آمار بالای پذیرش دانشجویان هندی و چینی نیز در تسلط ایشان به نگارش صحیح و استاندارد نویسه های آکادمیک از قبیل سی.وی (CV) آکادمیک و غیره است. بنابراین شما نیز بایست سعی نمائید که همانند رقیبان و درجه مهارت ایشان در ارائه کم نقص دست نوشته های آکادمیک و بیان استعداد های خویش آشنا باشید. تا بتوانید در چرخه رقابت اخذ پذیرش و فاند و بورسیه های تحصیلی از دور رقابت خارج نشوید. نگران نباشید. ما تیمی حرفه ای را آماده کردیم که بهترین آموزش ها و استانداردسازی های بین المللی مدارک اپلای دردانشگاه های خارج از کشور را به شما ارائه خواهند کرد. پس با ما همراه باشید.

یک سی.وی CV آکادمیک دقیقا چه اهداف خاصی را در روند پذیرش تحصیلی در مقطع تحصیلات تکمیلی ایفا می کند؟

یک سی.وی CV آکادمیک عمدتا نگارش سوابق تحصیلی، پژوهشی و حرفه ای، و اما کمی طولانی تر از رزومه است. ارائه خلاصه ای از تاریخچه تحصیلی، علایق تحقیقاتی، پژوهشی، تجربه کاری مرتبط، افتخارات، دستاورد ها، پروژه های تکمیل شده (accomplishments) و غیره از اهم موضوعات قابل اشاره در یک سی.وی CV آکادمیک استاندارد هستند. دانشگاه های پر ترافیک در تحصیلات بین المللی، مواردی بیش از ذکر پیش زمینه های تحصیلی و حرفه ای، در سی.وی CV آکادمیک طلب می کنند، مثل برجسته کردن دستاوردها، پروژه های تکمیل شده و غیره. به هرحال این مهم را در نظر بگیرید. که سی.وی آکادمیک شما باید در سنجش و پیش بینی اینکه آیا شما در دانشگاه هدف موفق عمل می کنید؟ و یا اینکه در پیشبرد طرح ها و پلن های تحقیقاتی آن دانشگاه خواهید درخشد؟ پاسخ بدهد.

تفاوت و وجه تمایز رزومه با سی.وی CV آکادمیک

بیشتر مدارس تحصیلات تکمیلی، از دانشجویان اپلای کننده رزومه یا سی.وی CV آکادمیک را درخواست می کنند. و مشخص می کنند چه مدارک و اسناد مکملی را ضمیمه درخواست خود نمایند. اما اگر برنامه ای که قصد اپلای در آن را دارید دقیقا مشخص نکرده باشد که رزومه یا سی.وی (CV) آکادمیک را ارسال کنید.، انتخاب ارسال با خود شماست. آنچه مهم است رعایت اصول نگارشی آنها است. اما آیا در دید نگاه ارزیابانه آفیسرهای پذیرش، رزومه و سی.وی واقعا متفاوت هستند؟ پاسخ: بیش از آن چیزی که شما تصور کنید.

نگارش CV آکادمیک یا رزومه؟ انتخابی هوشمندانه

در چنین مواردی شخصا، من یک CV را انتخاب می کنم. در مقایسه با رزومه، قدرت مانور بیشتری که سی.وی دارد به شما اجازه می دهد فضای بسیار بیشتری برای توضیح در مورد تجربیات تحصیلی و حرفه ای خود داشته باشید. شاید بد نباشد خاطر نشان کنم که CV های آکادمیک همانطور که از اسمش مشخص است، بیشتر در زمینه تحصیلی و دانشگاهی کاربرد دارد. مادامیکه رزومه ها بیشتر در ارائه تجربیات در زمینه های حرفه ای متقاضی مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارت دیگر، CV به طور عمده بر تاریخچه تحصیلی شما متمرکز است – نه در تاریخچه حرفه ای شما. سی.وی CV آکادمیک معمولا در بیش از دو صفحه A4 تهیه و تدوین می شود. اما رزومه در یک صفحه و حداکثر در دو صفحه A4 تهیه و تدوین می شود.

جدول زیر خلاصه ای از تفاوت بین CV ها و رزومه ها را ارائه می دهد:

پارامتر تمایزیسی.وی CV آکادمیک استاندارد
رزومه
طولچندین صفحه (معمولا ۲+)۱-۲ صفحه
محتوادقیق تر از رزومه کاری، جزئیات کامل تحصیلی را دربر می گیرد.
تمرکز بر تاریخچه حرفه ای (به عنوان مثال، اشتغال و مهارت های کسب شده در محل کار)؛ خلاصه تر از CV
هدفمورد استفاده برای اپلای در تحصیلات تکمیلی، کمک هزینه تحصیلی؛ پروژه های علمی-تحقیقاتیبرای موقعیت های غیر آکادمیک در بخش خصوصی و دولتی استفاده می شود؛ پذیرش MBA∗
بیانیه هدف، (Objective Statement)
اغلب در CV آکادمیک استاندارد نمی آید.بجای آن علاقه مندی های پژوهشی، علمی – تخصصی را عنوان می شود.
اختیاری؛ در صورت انتخاب، ابتدای شروع رزومه می آید.

Curriculum Vitae یا CV سی.وی

* با وجودی که رزومه ها تاکید بیشتری بر اشتغال و موفقیت های حرفه ای دارند، ممکن است بسته به برنامه ی انتخابی شما در اپلای، برای دانشگاه و تحصیلات آکادمیک نیز استفاده شوند. به عنوان مثال، اپلای در برنامه های MBA معمولا به رزومه متقاضیان نیاز دارد تا سی.وی آکادمیک.

 مطالعه بیشتر: پارامترهای اساسی در تهیه رزومه و دانلود نمونه های استاندارد رزومه

از طریق این فرم می توانید از جدیدترین آموزش های مربوط به رزومه نویسی مطلع شوید فقط کافی است آدرس ایمیل خود را ارسال کنید.

لطفا انتقادهای سازنده خود را با ارسال نظر و کامنت بیان کنید.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن