تحصیلات تکمیلیفاند و بورسیه های تحصیلی

معرفی انواع گوناگون موقعیت دستیاری در دانشگاه های خارج از کشور – دستیار آموزش

انواع فاند و کمک هزینه تحصیلی در دانشگاه های ایالات متحده (TA, RA & GA) - TA، RA و GA چیست؟ بجز بورسیه های تحصیلی، سایر منابع مالی موجود در دانشگاه ها کدامند؟ در این مقاله به این موارد مهم می پردازیم

معرفی انواع گوناگون موقعیت دستیاری در دانشگاه های خارج از کشور

بدست آوردن نوعی کمک مالی یا بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی مورد دلخواه ترین چیز است. انواع مختلفی از گزینه های تامین مالی یا فاندرایز کردن هزینه های تحصیل و زندگی (Fund) در مدارس عالی ایالات متحده وجود دارد. یک از محبوب ترین نوع کمک های مالی در محوطه دانشگاه عبارتند از: موقعیت های دستیاری. همانگونه که از مخفف کلمات فوق مشخص می شود.

انواع موقعیت دستیاری در دانشگاه های ایالات متحده آمریکا عبارتند از:

  •  Teaching Assistantship (TA),
  •  Research Assistantship(RA)
  • Graduate Assistantship(GA)

تعریف دستیاری آموزش یا تدریس

همه این عناوین کمک های مالی به دانشجویان پذیرفته شده در مقاطع تحصیلی تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) می باشد. TA عبارتست از دستیار تدریس یا دستیار آموزش؛ RA عبارتست از دستیار تحقیق و پژوهش شدن دانشجو و GA دستیار فارغ التحصیلی. با توجه به تحقیق و ثبت نام در دانشگاه مقصد، توصیفات و یا وظایف این موقعیت ها متفاوت است. ما بعضی از اصول را در این مقاله توضیح خواهیم داد. و انواع فاندها و کمک های تحصیلی دیگر را نیز پوشش خواهیم داد.

دستیار آموزش (TA) چیست؟ یک دستیار تدریس یا آموزش در دانشگاه چه وظایف و مسئولیت هایی بر عهده دارد؟

وظایف دستیاری آموزش یا تدریس

دستیاران تدریس و آموزش اغلب مرتبط است با تدریس یک موضوع خاص در کلاس درس. اغلب ارزیابی ها و فراهم کردن تسهیلات و شرایط یادگیری فوق برنامه برای دیگر دانشجویان نیز محسوب می شود. دستیاران تدریس معمولا جهت دهی تکالیف، پروژهها و آزمونهای دانشگاهی را انجام می دهند.

اپلای و نام نویسی در یک موقعیت دستیاری آموزش

 انتظارات از یک دستیار آموزش یا تدریس

به نظر می رسد که TA ها یا همان دستیاران تدریس، مسئولیت کمک به دانشجویان در کلاس، ارائه راه حل به هر گونه سوال در مورد تکالیف درسی و سایر مطالب مربوط به دوره آموزشی را بر عهده دارند. انتظارات از TA متفاوت است. که بر اساس خواسته استاد مشخص و تنظیم می شود.

موقعیت دستیاری آموزش برای انواع مقاطع تحصیلی

دستیار تدریس و آموزش برای هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد موجود است. اما دانشجویان مقطع کارشناسی اغلب در سال دوم تحصیل به بعد موقعیت دستیاری آموزش بدست می آورند.


احتمال موفقیت در موقعیت دستیاری تدریس

 به طور معمول، اگر دانشجو در ترم قبلی موفق به قبولی با نمره قابل قبول در یک واحد درسی شده باشد؛ یا اگر دوره مشابهی را در سطح بالاتر گذرانده باشد؛ می توانید درخواستدستیاری تدریس بدهد. در هر صورت استاد تصمیم می گیرد که چه کسی را انتخاب کند. اگر در یک واحد درسی موفق به اخذ نمره A شده باشید؛ احتمال انتخاب شما به عنوان دستیار آموزش زیاد است.

شرایط مرسوم و معمول اپلای در یک موقعیت دستیاری تدریس

معمولا دانشجویان علاقمند از قبل با استاد صحبت کرده و اطلاع می دهند؛ که برای موقعیت دستیاری اپلای کرده اند. گاهی اوقات لازم است که امضای استاد را قبل از درخواست خود دریافت کنید.

دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد به طور معمول در ترم دوم درخواست دستیار تدریس می کنند، زیرا بعضی کلاس ها را می گذراند. با این حال دانشجویان می توانند در ترم اول در بعضی ادارات یا سازمان های دیگر شرکت و فعالیت کنند. و حقوق یا کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند.


اپلای و نام نویسی در یک موقعیت دستیاری آموزش قبل از عزیمت

بعضی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ایالات متحده؛ به دانشجویان اجازه می دهند که همگام با اپلای در دانشگاه، در موقعیت دستیاری نیز نام نویسی کنند. برای مثال انستیتو تکنولوژی استیونز بعد از تکمیل اپلیکیشن فرم های اپلای؛ امکان درخواست برای موقعیت دستیاری را برای دانشجویان بین المللی فراهم می نماید. بطور مرسوم دانشجو باید دارای ویژگی های برجسته باشد تا بتواند پذیرفته شود. بسیاری از دیگر دانشگاه ها؛ اپلای در موقعیت دستیاری آموزش را، تنها بعد از اتمام ترم نخست تحصیل میسر می دانند.  

سر رسید اپلای در موقعیت های دستیاری آموزش

 مهلت قانونی درخواست دستیار تدریس در انتهای ترم یا گاهی اوقات ۱۰ روز قبل از شروع کلاس های جدید می باشد. دستیاران تدریس معمولا ۲۰ ساعت در هفته در ترم های منظم مانند پاییز و بهار کار می کنند. و در ازای کار و فعالیت مفید انجام شده، دستمزد و حقوق دریافت می کنند.


دانشجویان بابت دستیاری چقدر دریافت می کنند؟


 

حقوق دستیار تدریس و آموزش برای دانشجویان چقدر است؟

اغلب دانشجویان با دستیاری تدریس کاهش محسوسی در شهریه خود دریافت می کنند. حداقل شهریه ایشان به اندازه یک دانشجوی محلی ساکن همان ایالت (Instate) کاهش می یابد. در بعضی از دانشگاه ها اما کمک هزینه تحصیلی دریافتی از دستیار آموزش کل شهریه دانشجو را صفر می کند. به طور کلی یک دانشجو می تواند حقوقی بین ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار بدست آورد. این تغییر در رقم دریافتی، بسته به نوع فاند و تشریحات آن در فرم درخواست شما خواهد بود.

معانی اصطلاحات ویژه و تخصصی در فرم موافقت با درخواست دستیاری

برای مثال اگر در فرم موافقت با درخواست دستیار آموزشی شدن دانشجو؛ قید شده باشد FTE0.5 ( Full time employment) یعنی تا ۲۰ ساعت کار در هفته مجاز است. و اگر قید شده  FTE0.25  یعنی تا ۱۰ ساعت کار دانشجویی مجاز خواهد بود. و به همین منوال، میزان حقوق دریافتی کمتر می شود.

بجهت جلوگیری از طولانی شدن مقاله ادامه مقاله، در قسمت دوم

لطفا نظرات و دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن