تحصیلات بین المللی

راهنمای تحصیل در چین برای دانشجویان بین المللی

دولت چین با هدف تشویق دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در چین، اعطای بورسیه تحصیلی به حدود 500 پانصد هزار دانشجوی بین المللی را تا سال 2020 هدفگذاری کرده است.

خلاصه نوشته

 • سرمایه گذاری چین در Higher Education
 • مقایسه چین و آمریکا جهت تحصیل
 • دانشگاه های برتر در چین
 • رشته های تحصیلی محبوب در چین
 • الزامات زبان جهت تحصیل در چین
 • هزینه های تحصیل و زندگی در چین
 • بورسیه تحصیلی در چین
 • چگونگی درخواست پذیرش تحصیلی
 • ویزای تحصیلی و مدارک مورد نیاز

تحصیل در چین

پذیرش تحصیلی ، بورسیه تحصیلی ، کمک هزینه تحصیلی، ویزای تحصیلی – همه چیز در مورد تحصیلات بین المللی در دانشگاه های چین را در این مقاله با نام “راهنمای تحصیل در چین” را با اپلای پدیا بیاموزید. 

مقدمه

تحصیل در چین در سال های اخیر به شدت بین دانشجویان بین المللی رواج یافته است. این مهم دلایل مختلف و متعددی دارد که در این مقاله اپلای پدیا با نام “تحصیل در چین” که به صفر تا صد تحصیلات بین المللی در کشور چین می پردازد، بررسی می شود. سابقا ما در مجله تحصیلات بین المللی اپلای پدیا ۱۸ دانشگاه علوم پزشکی در چین که بورسیه پزشکی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند را منتشر کردیم. همچنین برای هر یک از آن دانشگاه ها راهنمای تحصیل و اخذ پذیرش پزشکی تشریح شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله دانشگاه های پزشکی چین با بورسیه تحصیلی مراجعه نمائید. 

سرمایه گذاری عظیم چین در تحصیلات بین المللی

سرمایه گذاری در آموزش عالی در چین در سالهای اخیر بسیار زیاد بوده است، و این امر برای دانشجویان علاقمند به تحصیلات بین المللی که قصد تحصیل در خارج از کشور خود را دارند یک انتخاب جذاب است. تنها در یک دهه گذشته تعداد موسسات آکادمیک و  موسسات آموزش عالی در چین دو برابر شده است. و هم اکنون تقریباً ۳۰۰۰ موسسه آموزش عالی در چین وجود دارد.

چین که مصمم است دانشگاههایش در سطح جهانی شناخته شوند، پروژه ۲۱۱ چین را در سال ۱۹۹۵ آغاز کرد تا ۱۰۰ دانشگاه خود را به خط مقدم آموزش عالی متمرکز کند. علاوه بر آن، چین از طریق یک پروژه دیگر، لیگی دارد، که به آن “C9” گفته می شود. این لیگ “C9” به طور خاص برای موسساتی در نظر گرفته شده است که آموزش عالی را به دانشجویان نخبه ارائه می دهند. علاوه بر آن پروژه ۹۸۵ چین نیز در سال ۱۹۹۸ پایه گذاری شد که جملگی این پروژه ها، چین و آموزش عالی چین را به صدر اخبار دانش و تحصیلات بین المللی کشانده است.

این سرمایه گذاری و نوسازی تحصیلات دانشگاهی در چین باعث شده است که دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند ، با گزینه محبوب دیگری مواجه باشند، بنام تحصیل در چین.

چرایی تحصیل در چین

در رتبه بندی دانشگاهی کیو.اس در سال۲۰۱۹ میلادی (QS World University Rankings 2019) جملگی شش ۶  دانشگاه چین در لیست ۱۰۰ صد دانشگاه برتر جهان قرار داشتند. به طور کلی، ۴۰ موسسه دانشگاهی – آکادمیک چینی رتبه بندی را دریافت کردند که باقی آنها خارج از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان بودند. در حال حاضر نزدیک به ۵۰۰ پانصد هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه های چین مشغول به تحصیل هستند که بیشتر دانشجویان بین المللی از ژاپن ، آمریکا ، تایلند ، کره جنوبی و هند هستند.

تعداد دانشجویان بین المللی به لطف طرح بهبود یافته اعطای بورسیه تحصیلی دولت چین حتی افزایش یافته است، تنها در سال ۲۰۱۷ تقریبا ۶۰،۰۰۰ شصت هزار دانشجوی بین المللی کمک مالی دریافت کردند.

علاوه بر این ، دولت چین خود را متعهد به بهبود و ارتقای تعداد و گسترش دامنه مدارج آکادمیک انگلیسی زبان کرده است. این میزان در پنج سال گذشته ۶۳٪ پیشرفت داشته است.

مقایسه تحصیل در چین با تحصیل در ایالات متحده آمریکا

تحصیل در چین تجربه متفاوتی از تحصیل در یک کشور غربی را فراهم می کند.

رویکرد آموزش و تحصیل در چین

اولین چیزی که باید در نظر گرفت رویکرد آموزش و یادگیری است. مشهور است که فرهنگ شرقی یک روش “ریشه ای” آموزش را با تمرکز بر آزمون نهایی پایان دوره را ترجیح می دهد. این رویکرد در آموزش عالی چین از طریق این واقعیت منعکس می شود که ۹۵٪ ارزیابی و سنجش آموخته های دانشجویان در برنامه های دوره کارشناسی از طریق آزمون و امتحان نهایی صورت می پذیرد. این رویکرد تا حدودی در چارچوب آموزش عالی ایران نیز دیده می شود. و دانشجویان ایرانی با این روش تحصیل و ارزیابی بیگانه نیستند.

در حالت مقایسه ، در دانشگاه های ایالات متحده آمریکا آزمون و امتحان پایان دوره فقط معادل ۵۰-۶۰٪ از ارزیابی کلی است. ۴۰ تا ۵۰ درصد دیگر توسط پروژه ها ، مقالات و کویز ها در زمان آموزش، ارزیابی می شود. و این رویکرد، توانایی های کلی دانشجویان را هدف می گیرد.

مطالعه بیشتر: مقایسه سیستم آموزشی ایالات متحده آمریکا با سیستم آموزشی در بریتانیای کبیر

تفاوت های فرهنگی چین با کشورهای غربی

علاوه بر تفاوت در سیستم های آموزشی، تفاوت های زیادی در فرهنگ چین در مقایسه با ایالات متحده آمریکا وجود دارد. توالت های اسکوات (Squat toilets) هنوز در سرتاسر چین یافت می شوند. و استانداردهای استفاده از صابون دست و دستمال در سرویس های بهداشتی عمومی متفاوت است.

به عنوان یک کشور پرجمعیت ، شهرهای بزرگ چین مملو از جمعیت است. – گاهی اوقات این می تواند طاقت فرسا باشد. با این حال ، هنگامی که شما با این وضعیت شلوغی سازگار شوید ، می توانید فرهنگ پویایی را که می توانید تجربه کنید ، درک کنید.

اگر تجربه غربی را به فرهنگ شرقی ترجیح می دهید، به هنگ کنگ بروید. به عنوان یک مستعمره سابق انگلستان تجربه شگفت انگیزی از تحصیل در چین را برای شما رقم خواهد زد.

شهر نشینی و شهرهای شلوغ در چین

تحولات اخیر در چین، این کشور را در خط مقدم شهرنشینی قرار داده است. در حال حاضر ۲۰ شهر بزرگ در چین وجود دارد که میزبان بیش از سه میلیون نفر است.

اگر از شهرهای شلوغی که گزینه ها و فرصت های فراوانی را ارائه می دهند لذت می برید، تحصیل در شانگهای ، پکن یا هنگ کنگ می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. از دیگر شهرهای محبوب جامعه دانشجویان بین المللی می توان از چنگدو ، کونمینگ و تیانجین نام برد. (Chengdu, Kunming and Tianjin)

دانشگاه های برتر جهت تحصیل درچین با بورسیه تحصیلی

دانشگاه های برتر چین

تعدادی از موسسات برتر در سراسر چین مستقر هستند. برخی از برترین دانشگاه های چین عبارتند از:

 • دانشگاه تسینگ هوآ (Tsinghua University):  واقع در پکن. در رتبه بندی QS World University Rankings 2019 ، در رده هفدهم جهان قرار گرفت. عضو لیگ C9 چین. حدود ۴۶۰۰۰ دانشجو در دانشگاه تسینگ هوآ وجود دارد؛ که تقریبا ۳۰۰۰ نفر از آنها دانشجویان بین المللی هستند. موضوعات برتر تحصیلی در دانشگاه تسینگ هوآ عبارتند از: رشته های فنی مهندسی ، رشته معماری و علوم مواد.
 • دانشگاه پکن (Peking University):  واقع در پکن. یک دانشگاه معتبر همچنین در لیگ C9. چین قرار دارد. هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی در دانشگاه پکن چین ثبت نام می کنند. در رتبه بندی دانشگاه QS World University 2019 رتبه ۳۰ ام را بدست آورد. دانشگاه پکن به دلیل معماری سنتی چینی، مشهور است. رشته های برتر تحصیلی در دانشگاه پکن عبارتند از: رشته زبانشناسی ، رشته دندانپزشکی ، علوم شیمی و علوم مواد.
 • دانشگاه فودان (Fudan University):  واقع در شانگهای چین؛  دانشگاه فودان به عنوان سومین دانشگاه برتر چین طبقه بندی شده و در رتبه ۴۴ جهان قرار دارد.  دانشگاه فودان همچنین در لیگ نخبگان C9  قرار دارد. دانشگاه فودان به عنوان یک دانشگاه بسیار مشهور شناخته می شود؛ و در حال حاضر ، حدود ۳۲۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند. رشته های تحصیلی برتر دانشگاه فودان عبارتند از: رشته علوم سیاست ، تجارت ، زبانهای مدرن ، علوم شیمی و علوم مواد.
 • دانشگاه شیان جیاوتونگ-لیورپول (Xi’an Jiaotong-Liverpool University) اگر می خواهید برای تحصیل در مقطع کارشناسی دو درجه آکادمیک (مدرک تحصیلی) کسب کنید، این دانشگاه می تواند برای شما مناسب باشد. این دانشگاه که در سوژو (Suzhou) واقع شده مشارکتی بین دانشگاه شیان جیاوتونگ و دانشگاه لیورپول انگلیس است. در حال حاضر بیش از ۱۳۰۰۰ دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه در حال تحصیل اند. دانشجویان بین المللی این دانشگاه از ۵۰ کشور جهان می آیند. تمام برنامه های تحصیلی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شوند؛ برنامه های تحصیلی در این دانشگاه بر توسعه تفکر انتقادی و یادگیری مستقل دانشجویان تمرکز دارند. در حال حاضر ۹۰ موضوع آکادمیک در این دانشگاه با موضوعات برتر از جمله: تجارت و کسب و کار، امور مالی ، فنی مهندسی ، علوم و برنامه ریزی شهری ارائه می شود.

سایر دانشگاه های مهم و مورد توجه در چین:

 • دانشگاه شانگهای جیائو تانگ (Shanghai Jiao Tong University) (شانگهای)
 • دانشگاه تونگجی (Tongji University) (شانگهای)
 • دانشگاه شمال غربی (Northwest University) (شیان)
 • دانشگاه شاندونگ (Shandong University) (شاندونگ)
 • دانشگاه ژیامن  Xiamen (Xiamen)
 • موسسه فناوری پکن (Beijing Institute of Technology) (پکن)

همچنین تعدادی از موسسات انگلستان دارای پردیس در چین هستند که می توانید در آنها تحصیل کنید. نظیر دانشگاه لیورپول و غیره.

برنامه های تحصیلی محبوب – تحصیل در چین

گزینه های زیادی برای تحصیل در چین در دسترس دانشجویان بین المللی است. برخی از محبوب ترین برنامه های مقطع کارشناسی و مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) در حال حاضر:

 • علوم کامپیوتر
 • فنی مهندسی عمومی
 • تجارت بین المللی
 • اقتصاد
 • زبان های خارجی
 • دانشجویان بین المللی در چین
 • الزامات زبان تحصیل در چین

زبان تحصیل و الزامات زبان انگلیسی یا چینی جهت تحصیل در چین

رایج ترین زبان در چین البته زبان چینی ماندارین (Mandarin) است. زبان شماره یک در جهان که توسط اکثریت مردم صحبت می شود. اگر از فرصت تحصیل در چین برای تسلط بر این زبان استفاده کنید ، مطمئناً شما را برای کارفرمایان آینده جذاب می کند.

اگر تصمیم دارید برای یادگیری زبان چینی ماندارین خود را به چالش بکشید ، دوره های فشرده زبان زیادی همراه با تحصیل در چین ارائه می شود.

تحصیل در چین به زبان بین المللی علم، زبان انگلیسی

با این حال ، اگر یادگیری زبان برای شما گزینه جذابی نیست ، چین همچنان تجربه خوبی از تحصیل و آموزش تنها به زبان انگلیسیرا فراهم و ارائه می دهد. تعداد دوره های آموزش داده شده به زبان انگلیسی در سراسر کشور چین در حال افزایش است و بسیاری از افراد محلی نیز به زبان شیرین انگلیسی صحبت می کنند. در راستای بسندگی زبان انگلیسی لازم به ذکر است که؛ اگر یک برنامه تحصیلی انگلیسی زبان در دانشگاه های چین انتخاب می کنید، ممکن است لازم باشد بسندگی زبان انگلیسی مربوط به مهارت های خود را از طریق امتیاز آزمون آیلتس یا آزمون تافل ارائه دهید.

تحصیل در چین به زبان چینی ماندارین

اگر یک برنامه تحصیلی ماندارین زبان در چین انتخاب می کنید، باید اثبات کنید که توانایی زبان شما در سطح مناسب برای تحصیل در آن برنامه تحصیلی است. دانشگاه به احتمال زیاد از شما می خواهد که در آزمون اچ.اس.کی (HSK) (آزمون مهارت زبان چینی ماندارین) شرکت کنید. سطح لازم در آزمون اچ.اس.کی (HSK) به دانشگاه و برنامه تحصیلی ماندارین زبان انتخابی شما بستگی دارد. برای شرکت در آزمون اچ.اس.کی (HSK) نیازی به سفر به چین نیست. – مراکز آزمون بسیاری در سراسر جهان وجود دارد. همچنین برای آمادگی برای آزمون اچ.اس.کی (HSK) می توانید از آموزشگاه اپلای پدیا استفاده کنید.

هزینه تحصیل در چین برای دانشجویان بین المللی

هزینه تحصیل در چین به دانشگاه و موضوع تحصیلی که شما انتخاب کرده اید بستگی دارد. دانشگاه های دولتی با هزینه های تحصیل از ۳،۳۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ دلار در سال گزینه مقرون به صرفه تری را ارائه می دهند. برای یک مدرک انگلیسی زبان ، هزینه ها بین ۲۲۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار در سال متغیر است. برنامه های تحصیلی در رشته پزشکی ، مهندسی و تجارت و کسب و کار گزینه های گران تری هستند. و هزینه های تحصیل شما می تواند از $ ۲۴،۰۰۰ – $ ۵۰،۰۰۰ در هر سال تحصیلی متغیر باشد.

هزینه تحصیل در پردیس های انگلستان و آمریکا در چین ممکن است از ۸۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار در سال باشد.

هزینه های سالانه تحصیل در برخی از دانشگاه های مقرون به صرفه چین عبارتند از؛

 • دانشگاه علم و صنعت چین: تقریباً سالانه ۴،۳۵۰ دلار
 • دانشگاه تحقیقات ملی سامارا: تقریباً ۱۸۰۰ دلار در سال
 • دانشگاه صنعتی نانجینگ: تقریباً ۴۰۰۰ دلار در سال

در برخی از دانشگاه های دارای رتبه برتر ، هزینه ها بسیار بالاتر خواهد بود. به عنوان مثال دانشگاه پکن به طور متوسط ​​۱۷۰۰۰ هفده هزار دلار در هر سال تحصیلی دریافت می کند.

بورسیه تحصیلی در چین

دولت چین با هدف تشویق دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در چین، اعطای بورسیه تحصیلی به حدود ۵۰۰ پانصد هزار دانشجوی بین المللی را تا سال ۲۰۲۰ هدفگذاری کرده است.

دانشجویان بین المللی واجد شرایط درخواست و اپلای در بورسیه تحصیلی دولت چین هستند. این کمک هزینه برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای تحصیل در ۲۴۳ دانشگاه چین در دسترس است. این بورس تحصیلی کلیه هزینه های زندگی و هزینه های زندگی دانشجویی را پوشش می دهد.

اطلاعات بیشتر: اپلای در بورسیه دولتی چین 

اطلاعات بیشتر: کلیه اسکالرشیپ ها و فاندهای تحصیلی، جهت تحصیل در چین

کار نیمه وقت و کسب درآمد در چین

به طور کلی، دانشجویان بین المللی در حین تحصیل در چین مجاز به کار نیستند. با این حال مشاغل نیمه وقت در بعضی مواقع مجاز هستند. آموزش زبان انگلیسی گزینه مناسبی برای کار دانشجویی است. بعنوان یک توصیه به دانشجویان ایرانی می توان گفت: کسب پول اضافه از طریق کار حین تحصیل، ارزش این را ندارد که شرایط ویزای تحصیل خود را با کار بدون اجازه به خطر بیاندازید!

هزینه های زندگی در چین

با اقتصاد سریع در حال رشد ، قیمت زندگی در چین نیز در حال افزایش است. اما هنوز هم گزینه بسیار مقرون به صرفه ای برای دانشجویان بین المللی است. مناطق روستایی هزینه زندگی بسیار ارزان تری نسبت به شهرهای بزرگ ارائه می دهند. با این حال ، در حالی که شهر شانگهای به ویژه یک شهر گران شناخته شده است ، قیمت ها هنوز نیمی از قیمت نیویورک است!

هزینه خوابگاه برای دانشجویان بسته به موقعیت مکانی در هر ماه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار خواهد بود.

حمل و نقل در چین بسیار ارزان است و گزینه های مقرون به صرفه بسیاری برای حمل و نقل عمومی وجود دارد.

درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه ها در چین

مشابه سیستم پذیرش دانشگاهی در انگلستان (UCAS)، یک سیستم متمرکز پذیرش دانشگاهی در چین وجود دارد. نام این سیستم CUCAS است. که برای درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه ها و کالج ها در چین استفاده می شود. سیستم پذیرش دانشگاه و کالج چین (CUCAS (China’s University and College Admission System)) وب سایتی است که می توان از طریق آن کلیه درخواست های پذیرش تحصیلی را ارسال کرد.

علاوه بر CUCAS یک پورتال آنلاین به نام CUAC مرکز اپلیکیشن اپلای برای دانشگاه ها در چین وجود دارد که از طریق آن می توانید اپلیکیشن اپلای خود را ایجاد کنید. همچنین این سرویس به دانشجویان جهت انتخاب دانشگاه یا کالج متناسب راهنمایی های لازم را ارائه می کند. در صورت تمایل ، دانشجویان همچنین می توانند مستقیماً به دانشگاه مکاتبه کنند.

محدودیت سنی جهت درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه های چین

توجه به این نکته مهم است که چین برای متقاضیان دوره های تحصیلی محدودیت سنی دارد. دانشجویان برای درخواست پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی باید زیر ۳۰ سال و برای درخواست پذیرش تحصیلی در مقطع تحصیلات تکمیلی زیر ۴۰ سال داشته باشند.

ویزای دانشجویی برای شروع تحصیل در چین

ویزای تحصیلی و مدارک مورد نیاز جهت صدور ویزای دانشجویی، 

برای شروع تحصیل در چین دانشجویان بین المللی لازم است ویزا بگیرند. در اینجا چند شرط برای دریافت ویزای تحصیلی چین آورده شده است.

نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه هدف در چین از پیش شرط های لازم جهت اخذ روادید دانشجویی در چین محسوب می شود.

 • اگر قصد تحصیل بیش از ۶ ماه در چین را دارید، ویزای  تحصیلی X1 نیاز خواهید داشت.
 • و اگر قصد تحصیل کمتر از ۶ ماه در چین را دارید، ویزای  تحصیلی X2 نیاز خواهید داشت.

همراه با فرم درخواست ویزا ، نامه چک آپ پزشکی تائید شده مبنی بر سلامت کامل، گذرنامه ، نامه پذیرش و یک عکس اخیرا گرفته شده را ارائه دهید.

هنگام ورود به چین، مجوز و مکان اقامت باید ظرف ۳۰ روز اخذ شود. برای این کار ، به ایستگاه پلیس محلی یا یک دفتر امنیت عمومی مراجعه کنید.

همچنین مهم است که هنگام تحصیل در چین، پوشش بیمه درمانی نیز سازماندهی شود. این کار را می توانید در کشور خود سازماندهی کنید یا می توانید هنگام ورود به چین کارت بیمه درمانی خریداری کنید.

امتیاز کاربران: 4.65 ( 1 رای)
Summary
تحصیل در چین : راهنما برای دانشجویان ایرانی و بین المللی
Article Name
تحصیل در چین : راهنما برای دانشجویان ایرانی و بین المللی
Description
راهنمای کامل تحصیل در چین برای دانشجویان ایرانی با ذکر جزئیات پذیرش تحصیلی و اپلای در بهترین دانشگاه های چین به همراه معرفی موقعیت های اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی دانشگاه های چینی
Author
Publisher Name
ApplyPedia
Publisher Logo

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن