تحصیلات پزشکی

معرفی رشته علوم آزمایشگاهی

یکی از وظیفه اصلی متخصصین علوم آزمایشگاهی شناخت و معرفی عامل ایجاد کننده یا دلیل ایجاد بیماریهای مختلف است.

دغدغه والدین برای انتخاب رشته آکادمیک متناسب با عقبه تحصیلی و سلیقه دانش آموزان امری طبیعیست. از طرفی، تمهیدات مسئولین دانشگاه ها برای برقراری توازن در رشته های انتخاب شده توسط دانشجویان را نیز باید در نظر گرفت. در هر صورت کاربرد پذیری در کوتاه مدت، باعث پیدایش برنامه های متنوع آکادمیک در همه زمینه های فنی و علمی شده است.

در این گزارش می خواهیم پرطرفدارترین و کاربردین ترین رشته های پزشکی را با کمک یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم. معرفی رشته های علوم سلامت- علوم آزمایشگاهی
(Medical laboratory scientist)

A medical laboratory scientist (MLS), also traditionally referred to as a medical technologist (MT), or a clinical laboratory scientist (CLS), is a healthcare professional who performs chemical, hematological, immunologic, histopathological, cytopathological, microscopic, and bacteriological diagnostic analyses on body fluids such as blood, urine, sputum, stool, cerebrospinal fluid (CSF), peritoneal fluid, pericardial fluid, and synovial fluid, as well as other specimens. Medical laboratory scientists work in clinical laboratories at hospitals, reference labs, biotechnology labs and non-clinical industrial labs. WikiPedia

علوم آزمایشگاهی پزشکی

متخصصین کشف علت ها: یکی از وظیفه اصلی متخصصین علوم آزمایشگاهی شناخت و معرفی عامل ایجاد کننده یا دلیل ایجاد بیماریهای مختلف است. دانشجویان علوم آزمایشگاهی پزشکی به: ابزار و روش های بکار رفته در تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف که به پاراکلینیک شهرت دارد، می پردازند. پاراکلینیک را می‌توان جزء فیلدهایی از قبیل رادیولوژی، رشته‌های توان بخشی و پرستاری دسته بندی نمود.
از ویژگیهای رشته آکادمیک مهیج علوم آزمایشگاهی پزشکی، وجود آزمایشگاه‌ها یا انستیتو-لابراتورهای با امکانات بالا می باشد. که طی سال‌ها تحقیقات و کشف راه کارهای تازه در این زمینه، تاسیس ، راه اندازی و گسترش یافته است. تا زمینه ساز گسترش و ایجاد اشتغال بیشتر در این زمینه علوم سلامت نیز شود. وجود این آزمایشگاه های پیشرفته کمک بسیار شایانی بوده است در توسعه راه کارهای پیشگیرانه در علوم سلامت.

تحصیلات آکادمیک در این فیلد و گرایش علوم سلامت در خارج از کشور در مقاطع مختلف آکادمیک در اغلب دانشگاههای علوم پزشکی ممکن است. برای مطالعه بیشتر در این زمینه رجوع شود به مقالات متنوع و جذابی که در آینده توسط مجله اپلای ApplyPedia منتشر خواهد شد. در خبر نامه مجله عضو شوید.

علوم آزمایشگاهی- اپلای پیدیا

بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی در حوزه پزشکی

یکی از گزینه های پیش روی دانشجویان فارغ التحصیل علوم آزمایشگاهی، همکاری یا تاسیس آزمایشگاه های تشخیص پزشکی است. همکاری در تحقیقات و پروژه های آکادمیک بین رشته ای (Interdisciplinary)، دستیار تحقیق و پژوهش شدن در بسیاری از پرژه های آکادمیک، دیگر گزینه های پیش روی فارغ التحصیلان این فیلد می باشد.
این رشته از نظر کاربرد و بازارکار یکی از رشته‌های خوب گروه علوم سلامت و پزشکی محسوب می گردد. زیرا با توجه به توسعه و اهمیت امر بهداشت و علوم سلامت، اغلب فارغ‌التحصیلان این رشته به راحتی وارد بازارکار می‌شوند.
تحصیل در این رشته به دلیل خطر بالای آلودگی محیط آزمایشگاهها نیازمند توجه و دقت بالائی است.

همانگونه که در متن انگلیسی خواندید، دامنه نفوذ و همکاری محققان این رشته آکادمیک (رشته علوم آزمایشگاهی – پزشکی) با رنج وسیع و گسترده ای از دیگر رشته های دانشگاهی گره خورده است. که این مهم حاکی از موقعیت های بی بدیل همکاری در پروژه های بین رشته ای و چند رشته ای است. که فرصتی بی نظیر در هماری های ملی و بین المللی را برای علاقمندان به این حوزه از علوم سلامت را فراهم کرده است.

در آینده، پتانسیل ها و موقعیت های یونیک و ویژه ای را برای علاقمندان به کسب دانایی در این زمینه تحصیلی آماده خواهیم کرد و اطلاع رسانی میکنیم.

مطالعه بیشتر: شهریه دانشگاه های پزشکی ایتالیا و هزینه های زندگی در ایتالیا

مطالعه بیشتر: مقایسه هزینه های تحصیلات پزشکی و انتخاب دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا و چین

 

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. همچنین خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در گروه فیس بوک اپلای پدیا بگذارید. و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

انتقادهای سازنده خود با ارسال نظر و کامنت بیان کنید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن