اپلیکیشن اپلایفاند و بورسیه های تحصیلیکارشناسی

ه۷ت نکته برای نوشتن یک مقاله انگیزه نامه مؤثر در اخذ موقعیت های فاند و بورسیه تحصیلی

در نگارش متن انگیزه نامه همیشه 2 نکته مهم را بخاطر داشته باشید:هدف از نگارش و تهیه الگویی پیش نویس از مقاله ای موفق

در تحصیلات بین المللی مقاله انگیزه نامه جهت تصمیم گیری در پذیرش تحصیلی و اعطای فاند یا بورسیه تحصیلی توسط دانشگاه های خارج کشور، بسیار مهم می باشد. مقاله انگیزه نامه و هدفنامه تحصیلی (Motivation Letter or Statement of Purpose, SOP) یکی از پارامترهای بسیار مهم و تاثیر گذار جهت پذیرش دانشگاه یا کالج های خارج کشور برای مقاطع لیسانس یا کارشناسی می باشند. مقاله انگیزه نامه همچنین در اخذ بورسیه تحصیلی و فاند نیز آیتم متمایز کننده دانشجوهای موفق و برنده بورسیه تحصیلی از دیگر دانشجویان است. در این پست ما قصد داریم هفت نکته مهم در نگارش مقاله انگیزه نامه و هدفنامه تحصیلی را بررسی می کنیم. با مطالعه این موارد هفت گانه زین پس قادر خواهید بود انگیزه نامه های موثرتری نگارش کنید. چنانچه این مقاله را مفید و سودمند دیدید آنرا با دوستانتان اشتراک بگذارید. 🙂

تاثیر یک توصیه نامه مناسب در اخذ موقعیت های فاند و کمک هزینه تحصیلی

مقاله انگیزه نامه و هدفنامه تحصیلی، بورسیه تحصیلی، فاند پذیرش تحصیلی از دانشگاه خارج کشور

به نظر می رسد نوشتن مقالات ادبی و رسمی آن هم به زبان انگلیسی اغلب در میان دانش آموزان و دانشجویان وحشت ایجاد می کند! در ادامه ما قصد داریم با شما مهارت هایی را به اشتراک بگذاریم که این وحشت و ابهامات به شیرینی کام یابی و موفقیت تبدیل شود. در نگارش متن یک انگیزه نامه همیشه دو نکته مهم را بخاطر داشته باشید: نکته الف) هدف از نگارش؛ این که آیا این مقاله انگیزه نامه و هدفنامه تحصیلی برای شرکت در رقابت اخذ بورسیه تحصیلی، یک پوزیشن دانشگاهی یا حتی یک مسابقه آکادمیک است، نحوه نگارش متفاوت می شود. اغلب دانشجویان این مهم را به طور کامل فراموش می کنند که هدف از نگارش این مقاله انگیزه نامه کدام است. ب) تقسیم وظایف؛ در حالی که نگارش یک مقاله آکادمیک نظیر انگیزه نامه پروژه ای بزرگ است. اقداماتی نظیر تقسیم پروژه به بخش های قابل کنترل کمک کننده است. تهیه الگوی پیش نویس از مقاله ای موفق نیز کمک کننده خواهد بود. طبق راهنمایی کتی لیوینگستون برای نوشتن مقاله انگیزه نامه موثر، موفق و کارا رعایت این هفت گام از بدیهیات است:

دو عامل مهم جهت موفقیت در اخذ بورسیه و فاند تحصیلی در تحصیلات بین المللی و   انواع بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ در تحصیلات بین المللی

مقاله انگیزه نامه و هدفنامه تحصیلی، بورسیه تحصیلی، فاند پذیرش تحصیلی از دانشگاه خارج کشور

۱- انتخاب یک موضوع: جهت نگارش یک مقاله انگیزه نامه ممکن است موضوع به دانشجو داده شود، یا ممکن است به دانشجو اجازه داده شود تا موضوع را به انتخاب خود برگزیند. چنانچه موضوع داده باشده باشد، باید درباره نوع مقاله ای که قصد نگارش دارید، تفکر کنید.  آیا باید یک نمای کلی به موضوع پرداخته شود یا یک تحلیل خاص با جزئیات می تواند مفید واقع شود؟ (تمرکزی متفاوت با توجه به نوع مقاله) اگر به شما یک موضوع مشخص داده شده باشد، کار کمی متفاوت است.  با این حال، می تواند فرصتی مناسب برای ارائه مزیت ها و برتری های شما با انتخاب یک موضوع جالب و هیجان برانگیز، را به ارمغان آورد. در هر صورت ابتدا، هدف خود را مشخص و تعریف کنید. آیا مقاله شما صرفا اطلاع رسانی است. یا مقاله ای برای متقاعد کردن است؟ هنگامی که هدف را تعیین می کنید، شما باید از موضوعاتی که جذابیت فوق العاده ای برای شما دارد، انتخاب نمائید. اگر هدف شما آموزش یا اطلاع رسانی باشد، موضوعی را که قبلا مطالعه کرده اید انتخاب کنید. اگر هدف شما متقاعد کردن، موضوعی را انتخاب کنید که در آن پرشور هستید.  ماموریت مقاله هر چه باشد، اطمینان حاصل کنید که شما به موضوع خود علاقه مند هستید.

۲- طرح یا نموداری از ایده های خود، آماده کنید.  برای نوشتن یک مقاله انگیزه نامه و هدفنامه موفق، شما باید افکار خود را سازماندهی کنید. با در نظر گرفتن آنچه که در حال حاضر در افکار و اندیشه شماست و توصیف آن در مقاله، شما قادر به درک ارتباطات خواهید بود. و ارتباط بین ایده ها به وضوح مشخص می شود. که کمکی بی بدیل است در به قلم آوردن ایده های شما.  این ساختار به عنوان ساختاری پایه برای مقاله شما عمل می کند. از طرح یا نموداری استفاده کنید تا ایده های خود را مرتب کنید و آنها را سازماندهی کنید. برای ایجاد یک نمودار و الگوی مناسب، موضوع خود را در بالای صفحه بنویسید. سه تا پنج خط را از این موضوع بردارید و ایده های اصلی خود را در ادامه آن بیاورید. خطوط بیشتری را از این ایده های اصلی بیرون بکشید که میتواند شامل هر گونه اندیشه ی ممکن در این ایده ها باشد.  اگر ترجیح می دهید یک طرح کلی ایجاد کنید، موضوع خود را در بالای صفحه بنویسید. از آنجا، ابتدا ایده های اصلی خود را فهرست کنید و فضایی برای توسعه آن ایده زیر هر یک در نظر بگیرید.  در ادامه ایده های کوچکتر دیگری را که مربوط به هر ایده اصلی است، فهرست کنید.  انجام این کار به شما امکان می دهد که ارتباط بهتری بین ایده های شکل داده و در نهایت کمک خواهد کرد تا یک مقاله ای سازمان یافته تر بنویسید.

  ۳- نگارش بیانیه تز.  اکنون که موضوعی را انتخاب کرده اید و ایده های خود را به دسته های مشخص مرتب کرده اید، باید یک بیانیه ی تز ایجاد کنید.  بیانیه تز شما اصل مطلب را به اختصار به دید خواننده مقاله شما می رساند. (مثل ابسترکت یا خلاصه مقاله) به طرح یا نمودار خود دوباره نگاه کنید. ایده های اصلی کدامند؟ بیانیه تز دو بخش دارد. بخش اول آن موضوع را بیان می کند و بخش دوم چکیده ای کلی از مقاله را بیان می کند.  به عنوان مثال، اگر شما در مورد بیل کلینتون و تاثیر آن بر ایالات متحده، می نویسید بیانیه کلیدی مناسب می تواند بدین شکل باشد: “بیل کلینتون از طریق دو دوره متوالی به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده در آینده کشور ما موثر بوده است.”

 ۴- بادی مقاله یا متن اصلی را بنویسید.  متن مقاله شما، توضیح، توصیف و یا بحث موضوع انتخابی شما است. هر ایده اصلی که در دیاگرام یا طرح نوشتید بخش جداگانه ای در متن مقاله (بادی مقاله) شما خواهد بود.  هر پاراگراف در بادی همان ساختار اساسی ذکر شده پیشین را دارد.  شروع به نوشتن یکی از ایده های اصلی خود به عنوان جمله مقدماتی کنید. بعد، هر یک از ایده های حمایت کننده خود را در قالب جمله هایی مرتبط در متن بیاورید.

 

۵- چگونگی نگارش مقدمه در مقاله انگیزه نامه:  اکنون که بیانیه تز و قسمت های کلی مطالب خود را توسعه داده اید، باید مقدمه ای بنویسید.  مقدمه باید توجه خواننده را کاملا به خود جلب کند و تمرکز موضوعی مقاله شما را نشان دهد. شما می توانید اطلاعات تکان دهنده، گفتگو، داستان، نقل قول یا خلاصه ای ساده از موضوع خود را به عنوان مقدمه بیاورید.  هر مقدمه ای که انتخاب می کنید، اطمینان حاصل کنید که آن را با بیانیه تز خود مرتبط کنید.

مقاله انگیزه نامه و هدفنامه تحصیلی، بورسیه تحصیلی، فاند پذیرش تحصیلی از دانشگاه خارج کشور

 

۶- چگونگی نگارش بخش نتیجه گیری در مقاله انگیزه نامه: نتیجه گیری، بسته شدن موضوع را در بر دارد. و خلاصه و ارائه دیدگاه نهایی از ایده های شکل دهنده بادی مقاله انگیزه نامه را تداعی می کند.  بخش نتیجه گیری باید شامل سه تا پنج جمله کوتاه و قوی و در برگیری اسانس مقاله انگیزه نامه شما باشد.

 

۷- نگاه کلی و تنظیم پاراگراف ها: چنانچه پس از نوشتن نتیجه گیری، فکر کنید که مقاله خود را تکمیل کرده اید، اشتباه اندیشیده اید.  قبل از اتمام مقاله انگیزه نامه، باید به تمام جزئیات کوچک توجه داشته باشید.  ترتیب قرارگیری پاراگرافها را بررسی کنید. قویترین پاراگراف ها که حاوی پیام اصلی موضوعیت در مقاله انگیزه نامه شما است، باید در پاراگراف اول و آخر درون بادی یا متن اصلی بیایند. دیگر پارامترها در وسط قرار می گیرند.  همچنین مطمئن شوید که نظم و نظام پاراگراف بندی شما منطقی است. اگر مقاله شما یک فرایند را شرح دهد، مانند تجربه ساخت اولین کیک شکلاتی، اطمینان حاصل کنید که پاراگرافهایتان به ترتیب صحیح (مطابق با دستور پخت) قرار می گیرند. در صورت لزوم، دستورالعمل های مشخص شده توسط دانشگاه یا کالج خود را چک کنید. بسیاری از موقعیت های دانشگاهی یا بورسیه تحصیلی، از فرم های و فرمت های مشخص شده در نگارش انگیزه نامه یا هدفنامه استفاده می کنند. چیدمان مقاله خود را در چارچوب آن دستورالعمل تنظیم کنید. تا مطمئن شوید که مقاله انگیزه نامه شما در فرمت دلخواه است. در نهایت، هدفنامه خود را از لحاظ عاری بودن از هر گونه اشتباهات دستور زبان و املایی بررسی کنید.

 تبریک می گویم!  با رعایت این ۷ اصول، شما یک مقاله انگیزشی عالی نوشته اید.

مقاله انگیزه نامه و هدفنامه تحصیلی، بورسیه تحصیلی، فاند پذیرش تحصیلی از دانشگاه خارج کشور

در ادامه مطلب شما می توانید به هفت مقاله انگیزه نامه که توسط کمیته پذیرش دانشگاه جان هاپکینگز (دهمین دانشگاه برتر ایالات متحده) برگزیده شده اند دسترسی داشته باشید. دقت کنید که شما تنها می توانید از متن این مقاله ها و ساختار و جمله بندی آنها الهام بگیرید و کپی برداری از آنها به هیچ وجه به نگارش مقاله انگیزه نامه ای قوی و قابل، نخواهد انجامید.

قانون ۸۰-۲۰ در اپلای در موقعیت های فاند و بورسیه تحصیلی در تحصیلات بین المللی

چند نمونه بورسیه تحصیلی در زمینه مدیریت کسب و کار و کارآفرینی در وبسایت اپلای پدیا

موفق و پیروز باشید./ ApplyPedia

انتقاد، نظر و اشتراک گذاری فراموش نشه. 🙂

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن