پزشکی در چین

تحصیل پزشکی با بورسیه در دانشگاه پزشکی جنوبی چین

دانشگاه پزشکی جنوبی چین، همراه با انتقال آن از نظام آموزش نظامی به غیر نظامی،شکوفا شد. اهم مزایا و برتری های این دانشگاه را در ادامه بخوانید :-)

خلاصه نوشته

 • معرفی و مقدمه ای از دانشگاه پزشکی جنوبی چین (STMU)
 • دپارتمان ها و دانشکده ها در دانشگاه پزشکی جنوبی چین (STMU)
 • بیمارستان های وابسته دانشگاه پزشکی جنوبی چین (STMU)
 • مبادلات آکادمیک و همکاری های بین الملل در دانشگاه پزشکی جنوبی چین (STMU)
 • ساختار هزینه ها در دانشگاه پزشکی جنوبی چین (STMU)

مقدمه- پذیرش و تحصیل پزشکی در چین

چین یکی از کشورهای برجسته ای است که امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های علوم پزشکی آن، مهیا است. و بدین جهت، دانشگاه های علوم پزشکی در چین خواستگاه دانشجویان بین المللی زیادی می باشد. تحصیلات پزشکی در خارج از کشور دارای آیتم مهم دیگری نیز است. و آن هزینه تحصیل در مدارس پزشکی در خارج از کشور است. دانشگاه های علوم پزشکی در چین شهریه پزشکی پائینی دارند. برخی از دانشگاه های علوم پزشکی در چین فاند پزشکی یا بورسیه پزشکی نیز به دانشجویان بین المللی اعطا می کنند. دانشگاه علوم پزشکی جنوبی چین یکی از آن دانشگاه هاست؛ که بورسیه پزشکی می دهد.

در این مقاله به مزیت های پذیرش از دانشگاه علوم پزشکی جنوبی چین می پردازیم. پیشتر در مقاله “تحصیل پزشکی در چین به همراه اخذ بورسیه تحصیلی و فاند تحصیلی” مشاهده نمودید که دانشگاه پزشکی جنوبی چین (Southern Medical University) جزو دانشگاه هایی است؛ که امکان دریافت بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی خود فراهم می کند. در ادامه به شرح مختصری از این دانشگاه توجه نمائید.

 • لوگوی دانشگاه:

دانشگاه پزشکی جنوبی چین (Southern Medical University)

 • ویژگی: دانشگاه عمومی
 • سطح: دانشگاه معمولی
 • نوع: دانشگاه پزشکی
 • محل: گوانگژو – حومه شهر
 • رنکینک ملی (در چین) = ۴۹

عقبه دانشگاه علوم پزشکی جنوبی چین (Southern Medical University)

دانشگاه علوم پزشکی جنوبی چین (Southern Medical University) اولین دانشگاه پزشکی نظامی در چین بوده است. که در اکتبر ۱۹۵۱ تأسیس شد. این دانشگاه در سال ۱۹۷۸ به دولت محلی استان گوانگدونگ واگذار و به عنوان یکی از دانشگاه های برتر پزشکی چین تأیید و اعتبار گذاری شد. از ماه اوت ۲۰۰۴ با فرمان وزارت امور خارجه و کمیته مرکزی نظامی PLA به عنوان دانشگاه علوم پزشکی جنوبی شناخته می شود. در حال حاضر این دانشگاه توسط وزارت آموزش و پرورش چین تائید و به عنوان یک دانشگاه پزشکی کلیدی در چین مطرح می باشد. و ضمن امکان اخذ بورسیه و فاند تحصیلی پزشکی همراه با تحصیلات پزشکی اقدام به جذب و پذیرش دانشجویان بین المللی می کند.

دانشگاه پزشکی جنوبی چین (Southern Medical University)

دانشگاه علوم پزشکی جنوبی چین در مجاورت کوه بالیان زیبا (Baiyun Mountain) در گوانگژو واقع شده است. پردیس اصلی همراه با پردیس جنوبی آن در حومه جنوبی گوانگژو، مساحتی حدود یک میلیون متر مربع را پوشش می دهند. ردیفهای منظم از درختان سبز به همراه عطر خوش دسته های گل و شکوفه های زیبا در تمام دانشگاه در طول سال محیطی جذاب و آرامش بخش را برای تحصیلات پزشکی دانشجویان بین المللی به ارمغان می آورد. به همین دلیل از این دانشگاه به عنوان دانشگاه – باغی درجه یک جایزه داده شده است. (first-class garden-like university)

دانشگاه علوم پزشکی جنوبی چین یک سیستم کامل برای پرورش استعدادهای دانشجویان لیسانس پزشکی (MB)، مدرک فوق لیسانس پزشکی (MM) و مدرک دکترای پزشکی (MD)، با هشت رشته دانشگاهی شامل: پزشکی، فن آوری، علوم طبیعی، قانون، مدیریت، هنر، آموزش و اقتصاد را در حوزه سلامت و پزشکی احداث نموده است.

دپارتمان ها و دانشکده ها در دانشگاه پزشکی جنوبی چین (STMU)

سیستم آکادمیک دانشگاه شامل ۷ بیمارستان وابسته و ۱۶ دانشکده یا کالج از جمله مدرسه علوم پایه، مدرسه پزشکی بالینی، مدرسه مهندسی پزشکی، دانشکده پزشکی سنتی چینی (TCM) و مدرسه بهداشت عمومی است. دانشگاه علوم پزشکی جنوبی چین (Southern Medical University) به غیر از ارائه ۲۳ برنامه آموزشی در مقطع کارشناسی، بالغ بر ۵۵ برنامه آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد و بالغ بر ۳۶ عنوان آموزشی در مقطع دکترای پزشکی را ارائه می دهد.

دانشگاه علوم پزشکی جنوبی چین (STMU) همچنین دارای ۴ ایستگاه دانشگاهی برای تحقیقات فوق دکتری، می باشد. این دانشگاه همچینین گروه های تحقیقاتی با موضوعات پیشرفته بین رشته ای و چند رشته ای دارد. در تحقیقات بین رشته ای در این دانشگاه، علم پزشکی به عنوان شاخه اصلی با ترکیبی از پزشکی و مهندسی، ترکیبی از داروهای غربی و چینی، پزشکی گرمسیری و زیست فناوری پیشرفته آمیخته و توسعه می یابد.

STMU به دپارتمان های خود می بالد. گروه بزرگی از کارشناسان و استادان شناخته شده در سطح آکادمی علوم طبیعی چین و آکادمی مهندسی چین در پروژه های آکادمیک با دانشجویان بین المللی همکاری می کنند. (در حال حاضر ۳ آکادمی پیشرفته در زمینه پزشکی در استان گوانگدونگ وجود دارد. و تنها ۲ آکادمی علوم زندگی (Life Science) در استان گوانگدونگ وجود دارد.) همچنین ۲ دانشمند برجسته از این دانشگاه در “پروژه ۹۷۳” چین همکاری می کنند. در مجموع از تعداد بیش از ۷۰۰ استاد خبره در این دانشگاه، بیش از ۵۰۰ نفر استاد راهنمای نامزدهای دکترا و ارشد هستند. و تعداد ۹ تن از اساتید جوان این دانشگاه جایزه بزرگ ارتش را نیز تصاحب کرده اند.

دانشگاه علوم پزشکی جنوبی چین  در تدریس علوم سلامت و پزشکی و تحقیقات علمی – آکادمیک بسیار قدرتمند است. همه ۵۴ دانشکده این دانشگاه با افتخار در سطح استان به عنوان سخت کوشان حوزه سلامت در ترکیب عرصه علم و فن آوری شناخته می شوند. بعضی از اعضای هیات علمی دانشکده های این دانشگاه، جوایز ملی بزرگی را تصاحب کرده اند. در حال حاضر دانشگاه ۱ جایزه درجه اول و ۲ جایزه درجه دوم چین را در ارائۀ تحصیلات عالی و پیشرفته پزشکی چین، را به خود اختصاص داده است. علاوه بر آن STMU تعداد ۷ جایزه درجه اول نظامی را نیز تصاحب کرده است. این دانشگاه با در نظر گرفتن تعداد پروژه های پژوهشی و جوایز علمی – تحقیقاتی کسب شده، در میان دانشگاه ها و کالج های تراز اول و برتر پزشکی چین قرار دارد.

۷ بیمارستان وابسته ی دانشگاه پزشکی جنوبی چین (STMU) به شرح ذیل می باشند:

 • بیمارستان نانفنگ – Nanfang
 • بیمارستان ژیجیانگ – Zhujiang
 • بیمارستان هوآانان – Hua’nan
 • بیمارستان نانهوآ – Nanhua
 • بیمارستان دندانپزشکی – Stomatology Hospital
 • بیمارستان پینگژیانگ – Pingxiang
 • و بیمارستان جیانگدو -Jiangdu  

و ….

تحصیل پزشکی در چین، دانشگاه پزشکی جنوبی چین

پزشکی در چین: نمایی از ساختمان اصلی و بیمارستان وابسته به دانشگاه پزشکی جنوب چین

 

تحصیل پزشکی در چین، دانشگاه پزشکی جنوبی چین

تعداد شش بیمارستان به عنوان “بیمارستان درجه یک” با گرید III  ارزیابی می شوند. این بیمارستان ها برتری و ویژگی های متمایز خود را در تشخیص و درمان بیماری های گوارشی، هماتولوژی، قلب و عروق، نورولوژیست، نفرولوژی، پیوند اعضا، میکرو جراحی (microsurgery)، ارتوپدی، درمان ترکیبی کارسینوما (combined therapies of carcinomas) و درمان بیماری های سخت نوزادان و اطفال (neonatal severe diseases) به دست آورده اند. این بیمارستان ها مراکز درمانی وسیعی را برای بیماران خارجی تاسیس کرده اند. ساختمان Huiqiao از بیمارستان هانفانگ شهرت خود در پذیرش بیماران خارجی را در چین و جنوب شرق آسیا به دست آورده است. و تا به امروز بیش از ۸۰،۰۰۰ بیمار از ۸۵ کشور یا منطقه در آن بیمارستان تحت درمان قرار گرفته اند.

دانشگاه علوم پزشکی جنوبی چین (STMU)، همکاری دراز مدت در تدریس بالینی را با بیش از ۱۰۰ بیمارستان نظامی و غیر نظامی و موسسات علمی – تحقیقاتی با چشم اندازی وسیع و گسترده ایجاد کرده است. از جمله بیمارستان مردمی در استان گوانگدونگ، بیمارستان دندانپزشکی استان گوانگدونگ، بیمارستان دوم مردمی در استان گوانگدونگ و دیگر بیمارستان ها در گوانگژو، ووهان، نانجینگ و فوژو.

همکاری و ارتباطات بین الملل در دانشگاه علوم پزشکی جنوبی چین

در مبادلات دانشگاهی و آکادمیک، دانشگاه پزشکی جنوبی چین (STMU) بیش از ۱۰۰ کارشناس و محقق در چین و یا خارج از چین دعوت نموده است. تا کنون افراد برجسته بسیاری به عنوان استادان افتخاری و یا استادان بازدید کننده در این دانشگاه رفت و آمد داشته اند. تحقیقات علمی و مبادلات آکادمیک با دانشگاه ها یا مؤسسات علمی – تحقیقاتی در بیش از ۳۰ کشور مختلف از جمله؛ ایالات متحده، انگلیس، ژاپن، فرانسه، استرالیا و هنگ کنگ ایجاد شده است. دانشجویان بین المللی از ۲۰ کشور جهان در این دانشگاه تحصیل می کنند. علاوه بر این، دانشگاه پزشکی جنوبی چین، برنامه هایی را به عنوان بازدید متقابل اساتید و دانشجویان از دانشکده های پزشکی در کشورهای فوق الذکر، و تبادل دانشجویان با این موسسات دانشگاهی خارجی، را به شدت گسترش می دهد.

تحصیل پزشکی در چین، دانشگاه پزشکی جنوبی چین

پزشکی در چین: نمایی از سالن غذا خوری و سلف سرویس دانشگاه پزشکی جنوبی چین (STMU)

ساختار هزینه های تحصیل پزشکی در دانشگاه پزشکی جنوبی چین

هزینه اقامت
آپارتمان بین المللی
اتاق دو نفرهRMB 14
اتاق یک نفرهRMB 27

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در فیس بوک اپلای پدیا مطرح نموده؛ و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

هزینه های دیگر
هزینه درخواستRMB 450
هزینه خدمات۱۵۰ دلار آمریکا
مخارج زندگیRMB 2100 تا RMB 2700 در هر ماه

انتقاد، نظر و اشتراک گذاری فراموش نشه. 🙂

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن