ارشد

تفاوت MBA و کارشناسی ارشد تخصصی

آیا بهتر است که یک MBA گرفت؟ یا اینکه کارشناسی ارشد تخصصی در دانشکده تحصیلات تکمیلی را ادامه داد؟ کدام بهتر است؟ اصلا تفاوت بین MBA با یک مدرک کارشناسی ارشد تخصصی و بین المللی در چیست؟ رابطه MBA با تجربه کاری عملی و حرفه ای به چه صورت است؟ پاسخ این سوالات در این مقاله از مجله اپلای/ اپلای پدیا

MBA  یا کارشناسی ارشد کدام بهترین گزینه است؟

آیا شما باید یک MBA را انتخاب کنید؟ یا مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد در مدیریت (MIM (Masters in Management)) را انتخاب کنید؟ تفاوت مرکزی انها در تجربه کاندیداها است. MBA برای افرادی که هدف خود را به دنیای حرفه ای تقلیل داده اند، مورد توجه قرار گرفته است. در حالی که یک مدرک کارشناسی ارشد تخصصی یا مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت (Masters in Management) برای کاندیداهایی بدون تجربه کاری، که ممکن است اخیرا مدرک کارشناسی را تکمیل کرده باشند، مناسب است.

امیر علی از تجربه و دانسته های خودش از MBA می گوید. برای شنیدن آن روی فایل زیر کلیک نمائید. 

MBA چیست؟ در مقابل آن کارشناسی ارشد بین المللی چیست؟

MBA برای حرفه ایانی است که دارای چند سال تجربه مدیریتی هستند، زیرا جنبه های عملی از شرایط اصلی یک مدرک MBA هستند. برنامه درسی دوره MBA، دانشجویان را به طیف گسترده ای از رشته های مدیریت می رساند. و راه را برای تفکر منطقی در مورد مدیریت و کار حرفه ای در آن زمینه خاص را فراهم می کند. مثل MBA کشاورزی که برای مهندسان کشاورزی است. یا MBA پزشکی، برای دانشجویان مهندسی پزشکی یا پزشکان است. در دنیای عظیم و گسترده بازاریابی و بیزینس؛ علاوه بر این مثال ها، دانش جو می تواند MBA را در هر زمینه تخصصی مانند امور مالی، منابع انسانی، بازاریابی، تجارت بین المللی و غیره دنبال کند. مرحله اول برنامه تحصیلات تکمیلی MBA برای دانشجویان، شامل گذراندن واحدهای های اجباری می باشد. و در ادامه، می تواند هر تخصص را به دنبال یک کارآموزی / پروژه پایانی را دنبال نمود.

تعریف مقطع کارشناسی ارشد بین المللی یا کارشناسی ارشد تخصصی

از سوی دیگر، کارشناسی ارشد (Masters of Science (MSc.)) یک آموزش تخصصی در یک رشته خاص است. به عنوان مثال، اگر یک دانشجو بخواهد حرفه ای در بخش مالی، در مقطع کارشناسی ارشد دنبال کند. برنامه درسی در این زمینه فعالیت های بیشتری را شامل می شود. برای پیگیری کارشناسی ارشد در یک رشته خاص به طور کلی دانشجویان باید مدرک کارشناسی خود را در همان زمینه خاص تکمیل کرده باشند. در حقیقت کارشناسی ارشد پیشرفته تر است و یک دوره تخصصی در آن زمینه خاص است. کارشناسی ارشد برای یک دانشجو که هیچ تجربه کاری ندارد، ایده آل می باشد. زیرا ترکیبی از نظریه و عملی است. و بیشتر علمی در طبیعت را دنبال می کند. بنابراین، در تمام مراحل کارشناسی ارشد، برنامه درسی، تمرکز بر روی یک رشته خاص است. و در نتیجه شما را تبدیل به متخصص در یک زمینه خاص خواهد نمود.

منابع درسی و یادگیری متقابل در MBA و کارشناسی ارشد تخصصی

MBA  به طور کلی تر و متمرکز بر یادگیری متقابل (peer learning) است. یادگیری متقابل چیست؟ فن آموزش و یادگیری از هم کلاسی ها را یادگیری متقابل گویند. MBA  با تمرکز بیشتر در توسعه مهارت های رهبری و کار گروهی سر و کار دارد. شایان ذکر است که پروژه های گروهی و کلاس های تعاملی از ارکان اساسی MBA  می باشد. در حالیکه تخصصها در قالب پیشفرض ارائه میشوند، در MBA تمرکز مشخصی روی ارائه آموزش جامع وجود دارد. که همه چیز را از منابع انسانی، لجستیک، مدیریت زنجیره تامین، مسئولیت اجتماعی شرکتی را در بر می گیرد. و به ویژه مهارتهای نرم افزاری که به طور خاص چالش های مهم مدیریت منابع انسانی و استراتژی است؛- با در نظر گرفتن تصویر بزرگتر را به دانشجویان MBA ارائه می کنند.

از سوی دیگر، کارشناسی ارشد تخصصی؛ تنها بر روی کمک به یک دانشجو برای به دست آوردن مجموعه مهارت های مورد نیاز برای موفقیت در یک نقش خاص و عملکردی متمرکز است. به منظور توسعه یادگیری، تمرکز کمی بیشتر بر واحدهای دانشگاهی و نظری می باشد.. بدین ترتیب، بیشتر کتاب ها و واحدهای درسی، تئوری یا نظری خواهد بود.

آینده کاری فارغ التحصیلان MBA در مقابل فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد تخصصی

لزوما به عنوان برنامه های آینده، نمی توان یک تفاوت محرز در بین یک MBA یا یک کارشناسی ارشد تخصصی در نظر گرفت. فارغ التحصیلان آنها به طور عمده یکسان هستند. اگر علاقمند به تخصص در یک زمینه کاربردی هستید، ممکن است یک کارشناسی ارشد تخصصی را در نظر بگیرید. اما در MBA، قوانین معمول مرتبط است با، پیشرفت شغلی در یک نقش مدیریت عمومی یا یک مدیریت تخصصی. علاوه بر این، کارآموزی در بسیاری از شرکت های کسب و کار معمولا با  دوره های MBA همراه می باشد. بنابراین MBA آموزش های کاربردی در دوره های مختلف کارآموزی را نیز ارائه می دهد.

کسانی که مهارت های مدیریتی کسب کرده اند و به دنبال تمرکز و کاربرد آنها هستند؛ یا طعم فعالیت در زمینه کسب و کار و کارآفرینی را دوست دارند؛ معمولا MBA  را بر می گزینند. اگر چه این بدان معنا نیست که آنها دانشجویان کارشناسی ارشد تخصصی در بخش کسب و کار و مدیریت در سطح پایین قرار می گیرند. بلکه ممکن است از مزایای یادگیری همیشگی در حرفه تخصصی خود سود ببرند.

آیا بهتر است در آینده MBA را دنبال کنم؟

همان گونه که در فایل صوتی فوق شنیدید، امیر علی از کسب تجربه کاری قبل از اپلای در MBA سخن گفت. در واقع کسب مهارت های عملی و کاربردی، پیش نیاز درک و فهم بیشتر در یک دوره MBA عمومی یا تخصصی می باشد. بنابراین هر چه کوله بار تجارب حرفه ای و عملی شما بیشتر باشد، مفاهیم درسی در MBA بیشتر برای شما دلنشین و به یاد ماندنی خواهد شد. 

MBA برای دانشجویان با مدرک کارشناسی ارشد تخصصی

اجازه بدهید شرایطی را در نظر بگیریم که در آن شما مدرک کارشناسی ارشد خود را پس از کالج و کارشناسی اخذ کرده اید. این بدان معنی است که شما یک حوزه خاص را هدف قرار داده و به سمت آن حرکت کرده اید. در حال حاضر، به طور موثر به یک متخصص و حرفه ای تبدیل شده اید. اما شما احساس می کنید که رشد شما در حیطه بازاریابی و بیزینس و مدیریت کم است. این یک واقعیت ثابت شده است که تنها MBA است که شما را اقناع خواهد نمود. و آن شما را واجد شرایط برای موقعیت های بالای حرفه ای می کند. در چنین سناریویی، آیا شما احساس می کنید که مدرک کارشناسی ارشد قبلی خود را عملا به هدر داده اید؟! زیرا شما مجبورید که تحصیلات تکمیلی خود را به مدرسه بیزینس گره بزنید؛ و دوباره ارشد بگیرید. نتنها باید به شدت با این فکر و اندیشه نا صحیح مقابله کرد. بلکه بشدت MBA به شما توصیه نیز می شود. تحصیل MBA به شما امکان می دهد تا از نردبان شرکت و کمپانی خود صعود کنید. هر متقاضی باید در نظر داشته باشد که یک مدرک کارشناسی ارشد می تواند وی را به سمت بالا در رشته مربوطه هدایت کند. اما MBA به دلیل عملکرد بهبود یافته و مجموعه مهارت های تخصصی، شما را به یک حرفه ای در بازار تخصصی خود تبدیل می کند. یک رهبر کسب وکار احتمالا به MBA نیاز دارید. MBA در آینده قطعا می تواند دنبال شود. و ممکن است نتایجی عالی برای افرادی که دارای ۲ درجه ارشد می باشند نیز داشته باشد. این به شما اجازه می دهد به طور همزمان یک متخصص و یک متخصص مدیریتی باشید.

امید است که این مقاله، راهنمایی های لازم را برای انتخاب بین ارشد یا MBA کسب کرده باشید. 

چنانچه این مطلب را مفید دیدید، لطفا آنرا با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. 🙂

در ادامه به عکسی گویا از تفاوت های شاخص بین انواع کارشناسی ارشد تخصصی، در تحصیلات بین المللی توجه فرمائید. کارشناسی ارشد تخصصی در علوم در مقابل کارشناسی ارشد تخصصی در هنر 

تفاوت های شاخص بین MBA  و کارشناسی ارشد تخصصی

مطالعه بیشتر: 

معرفی چند برنامه تحصیلات بین المللی در رشته مدیریت به همراه بورسیه تحصیلی

دستاوردها در تحصیلات بین المللی در مقطع تحصیلات تکمیلی

امیدوارم این پست مفید بوده باشد. و خوشحال خواهیم شد که نظراتتان را در گروه فیس بوک اپلای پدیا بگذارید. و مقالات ما را به اشتراک بگذارید.

لطفا با شرکت در نظر سنجی و کامنت گذاری ما را یاری نمائید.

امتیاز کاربران: 4.7 ( 1 رای)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن