اپلیکیشن اپلای

تعریف صلاحیت و شایستگی در رزومه نویسی (competency based resume)

جهت موفقیت در کسب یک موقعیت رقابتی، رزومه‌ تان باید متمرکز باشد. متمرکز بر شایستگی هایی که مطلوب سازمان استخدام کننده است.

صلاحیت و شایستگی در رزومه نویسی

در این مقاله به بررسی صلاحیت و شایستگی در رزومه نویسی می پردازیم. صلاحیت ها و شایستگی ها اساس نگارش رزومه مدرن و رزومه مبتنی بر صلاحیت هستند. در ادامه با ما همراه باشید.

تمرکز گرایی در رزومه نویسی

جهت موفق بودن در کسب یک موقعیت بین المللی، رزومه ای متمرکز بر شایستگی هایی که مطلوب سازمان استخدام کننده است، نیاز دارید. اما رزومه مبتنی بر شایستگی چگونه تدوین می شود؟ نقش صلاحیت و شایستگی در رزومه نویسی کدام است؟

شایستگی چیست؟

شایستگی‌ها شامل مهارتها ست. شاملِ تواناییها و رفتارها و نیز دانش است. شایستگی‌ها را به عنوان ویژگی های کلیدی در نظر بگیرید.

شایستگی در آمریکا چنین معنی می شود؛ آنچه اجراکنندگانِ درجه ‌یک انجام ‌می‌دهند، تا موفق‌ شوند.

در حقیقت شایستگی،کمک می‌کنند مجریان و مدیران موفق، موفق باشند!

مثال از تعریف شایستگی

در نظر بگیرید که نقش رهبری در یک تیم، توسط یک کمپانی خواسته شده است. متقاضیان با توجه به این نقش، صلاحیت و شایستگی در رزومه نویسی را به اجرا در می آورند.

تعریف نقش رهبری در آن سازمان این است: استخدام یک رهبر برای کمک به دیگر هم تیمی ها تا به نتایج عالی دست یابند. حال؛ یکی از اجزای شایستگی در این سطح، توانایی ساخت یک تیم قوی است. همچنین شایستگی دیگر، شناسایی (دانش به) خلأها در صلاحیت تیم تا هدایت برای محول کردن مسئولیت به هرکدام نیز تعریف می شود. این شایستگی ها ممکن است برای یک مدیر سطح میانی به کار رود. امیدوارم بتوانید درک کنید که چطور یک‌سازمان یا دانشگاه استخدام کننده می‌تواند از مجموعه‌ای از شایستگی ها استفاده کند تا پروفایل موقعیت بورسیه تحصیلی یا شغل را توصیف کنند.  

استخدام بر مبنای شایستگی

برای انتقال رزومه ‌تان به رأس توده متقاضیان و به دست‌آوردن یک مصاحبه، رزومه‌ تان باید متمرکز باشد. متمرکز بر شایستگی هایی که مطلوب سازمان استخدام کننده است.

تفکر سازمانی که در ورای استخدام بر مبنای شایستگی قرار دارد. به یاد داشته ‌باشید که شایستگی‌ها، آنچه اجراکنندگانِ درجه‌یک انجام ‌می‌دهند تا موفق‌شوند. شایستگی‌ها شامل مهارتها ست، اما همچنین شاملِ تواناییها و رفتارها و نیز دانش است که برای استفاده از مهارت اساسی اند.

در راستای تعریف صلاحیت و شایستگی در رزومه نویسی؛ می‌توان شایستگی‌ها را به عنوان ویژگیهای کلیدی در نظر گرفت که کمک می‌کنند اجراکنندگان موفق، موفق باشند.

صلاحیت های متناسب با قرن بیست و یکم را بشناسید…اینجا کلیک کنید

بازتعریف شایستگی

شایستگی های شما رفتارهای موفق را با اصطلاحاتی توصیف می‌کنند، که قابل مشاهده‌اند. برای مثال نقش رهبری اینگونه تعریف می شود: کمک کردن به دیگران تا به نتایج عالی دست یابند. یکی از اجزای شایستگی در این سطح توانایی ساخت یک تیم قوی است. امیدوارم بتوانید درک ‌کنید که یک‌ سازمان چطور می‌تواند ازمجموعه‌ای از شایستگی ها استفاده کند تا پروفایل شغل را توصیف کند. درست مانند طرحی‌ که ساخت خانه را هدایت‌ می‌کند. یک سبک معماری شایستگی، می‌تواند توسعه‌ی توصیفهای شغلی را هدایت کند.

شایستگی به سازمان، زبانی مشترک می‌دهد برای صحبت درباره ی الزامات شغلی و نحوه ی انجام کار. شایستگی ها عبارتند از: تسهیل بخش تعاملات و ارتباطات بین سازمانی که ارزشی شگرف دارند. به همین خاطر است که سازمان های رده بالا، مثل دانشگاه های معتبر جهان امروزه از شایستگی ها استفاده می‌کنند تا داوطلب مورد نظر خود را از بین هزاران نفر به درستی برگزینند.

هزینه های استخدام و سیستم های مبتنی بر شایستگی

امروزه سازمان ها با این حقیقت مواجه اند که هزینه ی استخدام ها، بالا رفته است. بدین معنی که ارزش استخدام های خوب بالا رفته، و جریمه ی استخدام های بد، بدتر شده.  و سازمانها و موسسات باید تصمیم‌های استخدامی خوب بگیرند. در راستای توسعه مدیریت منابع انسانی؛ امروزه روند استخدام، به سیستم های مبتنی بر شایستگی، چرخش پیدا کرده‌ است. برای همین است که مصاحبه‌های رفتاری نقش مهمی را در استخدام ایفا می‌کنند. حقیقت اینست که درست مانند فناوریهای دیگر، فرایند استخدام نیز، دگرگون شده است.

سیستم‌های مبتنی بر شایستگی

برای موفقیت به عنوان یک جوینده ی موقعیت های بورسیه تحصیلی یا کار و شغل آکادمیک یا غیر آکادمیک، بایست فکر کردن از دریچه نگاهِ سازمان استخدام کننده یا اعطا کننده بورسیه تحصیلی را بلد باشید.

بیشتر داوطلبان به خودشان، نیازهایشان، و خواسته‌هایشان می‌اندیشند. اما اگر از دیدگاهِ سازمان استخدام کننده، فکر کنید در رقابت، بسیار زرنگ‌تر و جلوتر خواهید بود. هدف از ارائه همه این عبارات، این است که مجددا یادآوری شود ؛ لازمست رزومه‌تان را با فناوری های جدید استخدام، سازگار کنید. امروزه سازمان های استخدام کننده و موسسات آکادمیک، بیشتر و بیشتر ازوبسایت های با محوریت شغل و روحیه تیمی نظیر لینکت این (LinkedIn) و وبسایتهای دیگر نظیر فیسبوک و غیره برای جستجوی متقاضیان با پتانسیل استفاده ‌می‌کنند.


پیشگام رشته کامپیوتر، الن کی می گوید:  بهترین راه برای پیشگویی آینده، ساختن آنست.

رزومه مبتنی بر صلاحیت رزومه سازگار با فناوری های جدید استخدام

امروزه کارفرمایان جهت یافتن سزاوارترین فرد، نرم افزار های غربالِ رزومه‌، را بکار می برند. دانشگاه ها و پژوهشگاه ها روشهای پذیرش مبتنی بر شایستگی و شخصیت به کار می‌برند. موسسات علمی تحقیقاتی از مصاحبه‌های مبتنی بر شایستگی رفتاری و کشف استعداد رفتاری، استفاده می‌کنند.

جای بسی تعجب است که مشاهده می کنیم که هنوز  بیشتر متقاضیان همانند گذشته رزومه می‌نویسند! و با روشی که امروزه استخدام کنندگان، تصمیم های استخدامی می‌گیرند، وفق نیافته‌اند. آنچه نیاز دارید اینست که وقت بگذارید تا خودتان را نسبت به‌ گذشته، در موضع متفاوتی قراردهید. و صلاحیت و شایستگی در رزومه نویسی را لحاظ فرمائید.

نمایش شایستگی ها در رزومه حرفه ای

اما سوال اصلی این است که؛ چگونه صلاحیت و شایستگی در رزومه نویسی را نشان داده، و چگونه خودتان را در موقعیتی ویژه قرار دهید؟ چطور برای مصاحبه‌های رفتاری آماده شوید؟، چگونه می توان رزومه‌هایی مبتنی بر شایستگی، نوشت؟

آیا باید رزومه‌تان را سازگار کنید؟ نکته مهم اینکه رزومه های همه کاره را فراموش کنید.  منظور از رزومه همه کاره استفاده از یک رزومه برای چندین موقعیت شغلی – تحصیلی مختلف است. به یاد داشته باشید که رزومه یک روش بازاریابی استراتژیک است. نه بیانِ تمام شرح زندگی! لازم نیست همه ی شغل هایی که داشتید، را لیست کنید. لازم نیست همه ی دستادوردهایتان را عنوان نمائید.

مناسب سازی کل رزومه‌ – جهت پشتیبانی از هدفی خاص.

اگر مایل به تلاش برای نگارش رزومه های انحصاری برای خودتان نیستید؛  تعجب نکنید که توسط شخصی که مایل است، شکست بخورید!

 

صلاحیت و شایستگی در رزومه نویسی صلاحیت محور، رزومه نویسی مدرن

گام نخست در نگارش یک رزومه مبتنی بر صلاحیت

به هر حال؛ اولین گام آن، شناسایی شایستگی های مرتبط و درخور برای موقعیت‌ بورسیه تحصیلی یا شغلی است.

شناسایی صلاحیت و شایستگی در رزومه نویسی

بعبارتی تحقیق و جستجویی کامل از الزامات و نیازمندی های (Requirements) موقعیت؛  سپس، در مورد آنچه که انجام داده‌اید، فکر می‌کنید. این پرسش را داشته باشید که آن کار نمایانگر خبرگی است؟ یا فقط تجربه ای در هر یک از شایستگی ها است؟ شما باید از یادداشت دستاوردها به همراه یک پرسشنامه از خود، استفاده کنید. تا اظهاراتی درباره دستاوردهای خود ایجاد کنید. برای هر تعداد شایستگی که می‌توانید، این کار را انجام دهید. تجربه و نقاط قوت تان در ارتباط با شایستگی های کلیدی برای جایگاه شغلی را لحاظ کنید. چرا با نیازهای سازمان استخدام کننده، هم راستا هستید؟ این قسمت را شخصی‌سازی کنید. تا باعث برجستگی شما شود. بر این اساس تعیین خواهید کرد چه فرمتی از رزومه بهتر با اهدافتان جور در می‌آید. سپس قسمتهای اضافی ضمیمه می شود. برای مثال تحصیلات و عقبه تحصیلی و آثار چاپ شده. در نهایت، صلاحیت و شایستگی کلیدی را در رزومه نویسی توسط قدرت و تأثیر، جلا دهید. عبارتهای کلیدی مبتنی بر شایستگی را در قسمت خلاصه، اولویت بندی نمائید. و دستاوردهای مبتنی بر شایستگی هدف را در سراسر متن رزومه جلوه دهید. ممکن است رزومه را برای هر فرمتی لازم داشته باشید. نسخه الکترونیکی، متن ساده، نسخه چاپی و غیره.

مطالعه بیشتر، نکاتی پیرامون نگارش رزومه شایستگی محور و مدرن

کسب اطلاعات بیشتر در دوره آموزشی آنلاین “رزومه نویسی مدرن” آموزشگاه اپلای پدیا …

انتقاد، نظر و اشتراک گذاری فراموش نشه. 🙂

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
منبع
وبسایت آموزشگاه اپلای پدیا
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن