تحصیلات تکمیلیتحصیلات غیر پزشکی

نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا در مقایسه با نظام آموزشی انگلستان- بخش دوم

بیش از نیمی از 200 دانشگاه برتر دنیا در ایالات متحده یا بریتانیا قرار دارند. اما سوال اساسی این است که کدام کشور نیازهای آکادمیک و پژوهشی دانشجو را برآورده می کنند؟ در این مقاله شما پاسخ را خواهید یافت.

در مقاله اول “سیستم آموزشی ایالات متحده در مقایسه با سیستم آموزشی انگلستان- بخش ۱” کلیاتی از پارامترهای مهم از اختلافات نظام آموزشی ایالات متحده با نظام آموزشی انگلستان به صورت مصور و در قالب یک جدول بیان شد. تصمیم گیری در انتخاب های سرنوشت ساز دانشجویی مرهون داشتن اطلاعات و دانش کافی قبلی است. امیدواریم با مطالعه این مقالات برترین انتخاب ها را داشته باشید. در ادامه توجه شما را به قسمت دوم از مقاله نظام آموزشی ایالات متحده در مقایسه با نظام آموزشی انگلستان جلب میکنم.

موفقیت یعنی ادامه دادن پس از تسلیم شدن بقیه !

تقویم آموزشی در نظام آموزشی انگلستان

طول زمان تحصیل و تقویم آموزشی در آمریکا و انگلستان:

شاید مهمترین تفاوت بین نظام آموزشی در ایالات متحده و بریتانیا ، مقدار زمان لازم برای تحصیل باشد. (به استثنای اسکاتلند که مدرک کارشناسی آن نیز چهار سال طول می کشد). دوره های تحصیلی در انگلستان کوتاه تر هستند. به طور کلی، برنامه های تحصیلی در ایالات متحده حدود یک سال بیشتر طول می کشد تا برنامه های تحصیلی در انگلستان. هر چند این مهم بستگی به این دارد که آیا شما مدرک کارشناسی ارشد را قبل از درجه دکترا دریافت می کنید یا نه. اگر چه در هر دو سیستم، شما می توانید مستقیما از برنامه کارشناسی خود، به یک برنامه دکترا بروید. اما در انگلستان، ارجحیت بر آن است که قبل از شروع دکتری، دانشجویان مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده باشند. تفاوت دیگر اینکه، دوره های تحصیلی در انگلستان معمولا متمرکز گرایانه ارائه می شوند. یعنی برنامه های تحصیلی انگلیسی بیشتر به موضوعی خاص پرداخته و تمرکز دارند. به همین دلیل مدت زمان تحصیل کمتری دارند.

تقویم آموزشی در نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا

شرایط تحصیلی:

در نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا، اگرچه بعضی کالج های کوچک تر لیبرال ممکن است دیرتر شروع به کار کنند. اما اکثر دانشگاه های ایالات متحده از اواسط تا اواخر ماه اوت (August) شروع به کار می کنند، تعطیلات زمستانه دو تا سه هفته ای را از اواسط ماه دسامبر آغاز می کنند، و نهایتا ترم دوم  پس از ان تعطیلات، از اوایل تا حداکثر اواسط ژانویه آغاز می شود. در ایالات متحده دانشگاه هایی وجود دارد که تقویم سالیانه ۳ یا ۴ ترمی نیز دارند. یعنی یک سال تحصیلی را به ۳ تا ۴ ترم تحصیلی تقسیم میکنند. این قبیل دانشگاه که تقویم آموزشی مختلف دارند، تعطیلات زمستانی خود را با آغاز تعطیلی جشن روز شکرگزاری (the Thanksgiving holiday) که در پایان ماه نوامبر است، آغاز می کنند. اما تقویم آموزشی در نظام آموزشی انگلستان کمی متفاوتر است. در  حالی که در نظام آموزشی انگلستان، اکثر دانشگاه ها تقویم آموزشی دو ترمی را دارند، سیستم های سه ترمی و چهار ترمی نیز در بعضی از دانشگاه های انگلستان استفاده می شود. بسیاری از دانشگاه ها در انگلستان، در ماه سپتامبر یا اکتبر شروع به کار میکنند و ماه مه یا ژوئن پایان تقویم آموزشی سالانه در سیستم آموزشی انگلستان می باشد. گر چه در سیستم آموزشی انگلستان، دوره تحصیلی کمی طولانی تر می شود با این حال، تقویم آموزشی دوره های تحصیلی در سراسر انگلستان کمتر مطابق با استانداردهای مرسوم است؛ چنانچه شما قصد ادامه تحصیل در انگلستان را داشته باشید، دانشگاه شما ممکن است یک تقویم بسیار متفاوت داشته باشد!

ساختار دانشگاه در نظام آموزشی انگلستان و آمریکا

ساختار دانشگاه:

در ساختار کلی نظام آموزشی انگلستان، بسیاری از دانشگاه های آن کشور از “کالج ها” تشکیل شده اند. کالج هایی که به “موضوع خاص و متمرکز” تحصیلی اختصاص دارند. علی رغم اینکه کالج ها توسط دانشگاه اداره می شوند، اما هر کالج استقلال کامل جهت تصمیم گیری های اداری خود را دارد. دانشجویان به طور کلی در طول دوره تحصیل خود، در کالج خود هستند، با دیگران در کالج خود غذا خورده و با دیگران در کالج زندگی می کنند. به جای اخذ پذیرش از سازمان مرکزی دانشگاه (مانند آنچه که در ایالات متحده جاری است) دانشجویان مستقیما به کالج مورد نظر خود اپلای می کنند و پذیرش می گیرند. یا در مورد برنامه های کارشناسی، از طریق یک سیستم متمرکز که به دانشجویان اجازه میدهد به کالج های مختلف اپلای کنند. این سیستم خدمات پذیرش دانشگاه ها و کالج ها اصطلاحا یوکَس UCAS نامیده می شود. این به این معنی است که دانشجو قبل از اینکه حتی درخواست پذیرش کند، باید بداند که می خواهد در چه رشته ای مطالعه کند.

در مقابل، در نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا، دانشجویان در دانشگاه که خود دارای دانشکده های (schools) مختلفی هست، اپلای می کنند. دانشجویان دوره کارشناسی در سال اول، برنامه های درسی متنوعی را از رشته های مختلف می گیرند و تنها در پایان سال اول و یا شاید حتی در خلال سال دوم تحصیل، انتخاب رشته می کنند و تخصص اصلی مورد غلاقه خود را بر می گزینند. دانشگاه های آمریکایی دارای “دانشکده” و یا دپارتمان های مختلف مانند دانشکده هنر و علوم متشکل از تعدادی از رشته های مرتبط، هستند. با این حال، پس از اینکه شما در رشته ای خاص در یک دانشگاه آمریکایی اپلای کردید، انتظار می رود که کلاسهای خارج از آن رشته را نیز انتخاب کنید. که این مهم به کل نگری دانشگاه های آمریکایی اشاره دارد. برخلاف دانشگاه های انگلیسی، که برتخصص محور بودن متمرکز اند و به عبارتی درک کامل از موضوع انتخاب شده توسط دانشجو انتظار می رود. اما تأکید عمومی در دانشگاه های امریکایی و سیستم آموزشی تحصیلات تکمیلی در ایالات متحده، بر کل نگری (Holistic) است و افزایش وسعت دید و مبسوط شدن دانش و تجربه دانشجویان، انتظار می رود. بنابراین وسعت آموزش عالی، در ایالات متحده بیشتر است، ضمن ارائۀ طیف وسیعی از مطالب آموزشی در انواع مختلفی از موضوعات، دانشگاه های آمریکایی بر چند مهارته شدن (Multi-skills) دانشجویان خود بیشتر اهمیت می دهند.

عمل، کلیدی برای همه موفقیت هاست

تکالیف و نمرات:                         

از آنجایی که نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا بر گستره وسیعی از علم و دانش تأکید دارد، بنابراین نیازمند درس خواندن هفتگی به همراه انجام سایر تکالیف مانند پروژه های کوچک نوشتن آکادمیک، مقالات پژوهشی و پرزنت های شفاهی در طول دوره هستند. در نظام آموزشی انگلستان، اکثر دانشگاه ها بیشتر مبتنی بر لکچر یا متون درسی هستند. در برخی موارد ممکن است هیچ تکلیف مورد نیاز نباشد و در عوض کل نمره شما ممکن است بر اساس یک آزمون نهایی باشد. در ایالات متحده، فارغ التحصیلی شما براساس عملکرد شما در تمامی تکالیف مشخص شده از سوی استاد است، و امتحان نهایی تنها درصد مشخص و کمی از کل امتیاز پاس کردن یک واحد درسی را دارد.

هزینه تحصیل در انگلیس و آمریکا

هزینه های تحصیل

هزینه تحصیل در هر دو نظام آموزشی انگلستان و نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا، بالا است. اما هزینه تحصیل در ایالات متحده عموما بالاتر است. طبق یک آمار رسمی در سال ۲۰۱۲، دانشگاه های انگلستان ۹۰۰۰ پوند (حدود ۱۴،۳۰۰ دلار) در سال دریافت می کنند. البته این فقط برای شهروندان انگلستان و اتحادیه اروپا ست، نه دانشجویان بین المللی. هزینه دانشجویان بین المللی می تواند به میزان قابل توجهی بالاتر باشد. (حدود دو برابر این رقم). در انگلستان اما، دولت محدودیت های هزینه های تحصیل و شهریه دانشگاه ها را تعیین می کند، و هر دانشگاه می تواند تا آن محدوده به شهریه های خود بیافزاید.

در مقابل، در ایالات متحده دولت کنترل محدودی بر آنچه که دانشگاه ها انجام می دهند، دارد. دانشگاه های ایالات متحده بطور معمول بین هزینه های تحصیل درون ایالتی و برون ایالتی تفکیک هزینه ها را دارند. همچنین بین دانشگاه های خصوصی و دولتی نیز شهریه ها متفاوت است. این تفاوت ها، هزینه تحصیل را تعیین می کند. متوسط ​​هزینه تحصیل برای دانشگاه های دولتی در مقاطع دو ساله (کاردانی)، حدود ۳۰۰۰ دلار در سال است، در حالیکه هزینه های متوسط ​​برای دانشگاه های خصوصی چهار ساله (لیسانس) در حدود ۲۹۰۰۰ دلار در سال است. در نهایت، برخی از دانشگاه های خصوصی که دوره آموزشی کارشناسی چهار ساله ارائه می کنند، می توانند تا ۵۰،۰۰۰ دلار در سال از دانشجویان خود شهریه دریافت کنند. برای کمک به دانشجویان جهت پرداخت هزینه تحصیل، وام های دانشجویی از طریق دولت با شرایط و نرخ های بهره مناسب و طرح های تشویقی فاند و بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی بخشی از برنامه های جامعی است که در ایالات متحده وجود دارد. 

محل اقامت

در ادامه مقایسه نظام آموزشی انگلستان با نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا توجه شما را به پارامتر زندگی دانشجویی جلب میکنم. هر دو کشور دانشجویان را به اقامتگاه های مناسب (residence halls) از پیش تعیین شده هدایت میکنند. در ارائه رفاهیات و امکانات زندگی معمول دانشجویی آنها تقریبا همسان هستند، اگر چه در انگلستان طبیعی تر این است که دانشجو یک اتاق خواب مخصوص خود داشته باشید، در حالی که در ایالات متحده ، دانشجو می توانید یک اتاق خواب را با حداقل یک نفر دیگر اشتراکی استفاده نماید. در ایالات متحده، پس از سال اول تحصیل، گزینه های مسکن بیشتری در اختیار دانشجویان قرار می گیرد، مانند مسکن خصوصی یا مسکن خارج از محوطه دانشگاه. یک تفاوت بالقوه قابل توجه این است که سرویس خدمتکار در محل اقامت در انگلستان رایج است، اگر چه دانشجویان هزینه اسمی این سرویس را نیز پیشاپیش پرداخت می کنند.

 اپلای پیدیا- اولین مرکز کوچینک آکادمیک پارسی – با مدیریت دانشجویان مستقل

دوستانمان را به جمع حرفه ای خود دعوت نمائیم. 🙂

What's your idea about this text?

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن